'Ik neem je bij de hand, maar je hoeft niets' Elma, vertel n 2004 hoorde ik dat mijn moeder ongeneeslijk ziek was. Nu had ik een leuke moeder die mij leerde een onafeankelijk persoon te worden. Ik had een leuk, druk leven. Ik maakte carrière bij een telecombedrijf en reisde de hele wereld over. Door dat bericht stond mijn wereld in één klap stil; ik besefte dat ik maar weinig van haar wist. Wat waren haar dromen geweest? Wat vond ze leuk als kind, als puber? Ik besefte ook dat ik haar veel te weinig had verteld hoeveel ik van haar hield. Ik bedacht een invulboek met vragen die ik haar nog wilde stellen. Mijn moeder was er heel blij mee en wat ik terugkreeg was veel meer dan een ingevulde vragenlijst. Ze begon te vertéllen. We leerden elkaar opnieuw kennen, maar nu als volwassen vrouwen. Het was een persoonlijk gesprek met mijn moeder, maar dan op papier. Dat gunde ik ande ren ook, maar de experts in het boekenvak lachten me keihard uit met m'n lege boek. Gelukkig vond ik een uitgever die er wél in geloofde. Toen kreeg ik een bericht van een meisje: 'Leuk en aardig allemaal, maar mijn moeder was alcoholiste en was er nooit voor mij. Mijn rots was mijn vader. Waar is dat boek voor vaders?' Ik besloot mijn baan op te zeggen en mijn passie te volgen: mensen helpen zich met elkaar te verbinden. Behalve een Vertel eens...- boek voor vaders is er ook een voor opa's en een voor oma's. Dat het concept zo'n succes zou worden, had ik niet voorzien. Inmiddels zijn er meer dan vier miljoen exemplaren van verkocht Uitgevers lachten haar uit toen ze met een 'leeg' boek kwam aanzetten Vier miljoen verkochte exemplaren later is ELMA VAN VLIET (47) de onbekendste bestsellerauteur van Nederland. In Elma, vertel eens... komt ze zelf aan het woord. en verschijnt het in meer dan twintig landen. Dat ging een tijd goed, maar dingen veranderden. Ik veran derde. En in plaats van mijn koers aan te passen, ging ik maar door. Ik raakte mezelf kwijt. Toen ook mijn kapster vroeg of er niet een boek was dat over haar zelf zou kunnen gaan, viel het kwartje. Zo ont dekte ik dat één boek ontbrak: een boek over verbinding met jezelf. Ik ben dit jaar mijn eigen uitgeverij begonnen, waar Elma, vertel eens... verschijnt. Daarin laat ik aan de hand van twaalf verhalen uit mijn leven plus bijbehorende vragen zien dat die verbinding nodig is om goed contact te hebben met anderen. Met die vragen - bijvoor beeld 'waar ben je te veel tijd mee kwijt?' en 'wat vind je leuk aan jezelf?'- help ik de lezer op weg. Het is geen zelfeulp, maar inspiratie. Ik neem je bij de hand. Je hoeft niks. We zitten niet op school. Ik geloof namelijk niet dat er iemand is die jou kan vertellen wat geluk betekent. Wat ik ervan over mezelf heb geleerd is dat schrij ven voor mij een manier is om dichter bij mezelf te komen. Als je wat in je hoofd zit eens goed verwoordt, helpt het je om plan nen te maken. Jezelf leren kennen is een van de cadeautjes van het leven waardoor je niet vergeet wat écht belangrijk is.' MEZZA39 MIJN BOEK Elma, vertel eens - een zoektocht naar verbinding verschijnt bij uitgeverij Elma van Vliet 21,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119