Jonkheer Alberic juffrouw Koosje De droom van de dorpstimmerman Hugo's kist of een fake? KASTEEL HEESWIJK, BRABANT ALLINGASTATE, FRIESLAND SLOT LOEVESTEIN, GELDERLAND Paradijsvogels Louis en Alberic Van den Bogaerde van Terbrugge waren de kleurrijkste bewoners van KASTEEL HEESWIJK, net onder 's Hertogen bosch. De ongetrouwde zoons van een Belgische baron hielden erg van verzamelen, een hobby die in de 19de eeuw populair was in de boven klasse. De verzameling, die ze 'het museum' noemden, werd hun levens werk en was eind 19de eeuw op afspraak te bezoeken. De broers vulden achttien zalen met munten, beelden, schilderijen, porselein, wapens, relikwieën, prenten, boeken, meubels, wijnen en sigaren. Ook het nabije familiebezit Kasteel Nemerlaer stond al snel propvol. Hoewel een groot deel van de verzameling na het overlijden van Alberic, in 1895, is verkocht, blijft er in Kasteel Heeswijk genoeg te zien. Van de stijlkamers tot de kasteeltuinen, van de veelzijdige architectuur tot het uitgestrekte landgoed. Jonkheer Albéric had overigens nóg een talent. Hij werd op latere leeftijd verliefd op een burgermeisje, juffrouw Koosje, ging met haar samenwonen in Kasteel Nemerlaer en liet voor hen een eilandje met praalgraf aanleggen, waar ze samen begraven zouden worden. Dat laatste is nooit gebeurd. Na de dood van Alberic kocht de familie Koosje af, op voorwaarde dat ze zou verhuizen. kasteelheeswijk.nl Als jongetje bewonderde Yde Schakel de landhuizen op het Friese platteland, de zogenaamde states of stins. De meeste vinden hun oorsprong in de middeleeuwen, toen op tal van terpen stenen torens verrezen als verdediging tegen rovers en vijandelijke legers. Later werden deze uitgebouwd tot weelderige landhuizen van rijke families. Zo'n state was voor de kleine Yde onbereikbaar, want hij was van eenvoudige komaf. Maar de man die als dorpstimmerman begon, durfde te dromen. Hij werkte zich op tot eigenaar van een aannemers bedrijf, gespecialiseerd in het behoud van monumenten. En toen kreeg Yde een idee: dan bouw ik toch zelf een state. Vanaf 1972 veranderde hij een oude boerderij in Allingawier in een klein paleis: de ALLINGASTATE. Wie er zomaar voorbij- fietst zou denken dat het een kasteeltje is uit de 19de eeuw met een poorthuis, een frivool torentje en een fraaie tuin. De markante Yde Kramer, die een organisatie voor monumen- tenbehoud oprichtte, overleed vorig jaar op 91-jarige leeftijd. De Allingastate leeft voort als bed breakfast. allingastate.nl SLOT LOEVESTEIN is vooral bekend als het kasteel van waaruit Hugo de Groot in een boekenkist wist te ontsnappen. De Groot had andere opvattingen dan prins Maurits en deze liet hem 'ten eeuwige gevangenisse' veroorde len. Daarmee was Hugo er relatief goed vanaf gekomen, want het kostte zijn voorbeeld Van Oldenbarnevelt letterlijk de kop. De Groot wist in 1621 te ontsnappen, reisde naar Antwerpen en Parijs en werd de grondlegger van het inter nationaal volkenrecht. En het slot? Dat ligt nog altijd even mooi in de Gelderse uiterwaarden van de Waal. Je kunt er heerlijk wandelen door velden, polders en de wilde natuur. Het kasteel zelf is van binnen net zo sober als van buiten, wat perfect past bij een slot dat vooral als ver dedigingswerk en gevangenis heeft gediend. En natuurlijk kun je er de kist van Hugo de Groot bekijken, althans een van de kisten, want ook in Delft, Amsterdam, Parijs én New York staat er eentje. Welke de echte is, blijft een raadsel. Die in Museum Prinsenhof in Delft heeft volgens recent onderzoek de beste papieren. slotloevestein.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 114