De excentrieke zus haar ezel De spulletjes van de keizer El El KASTEEL DUSSEN,BRABANT KASTEEL HUIS DOORN, UTRECHT In 1924 kocht ene meneer Suringar het kasteeltje Dussen aan de Bergse Maas. Niet voor zichzelf, maar voor zijn excentrieke zus. Hij was haar losbandige leven in Zeeland zo beu dat ze zo ver mogelijk uit het zicht moest verdwijnen. Dat werden de Brabantse polders voorbij de ruige Bies- bosch. Kosten voor zijn gemoedsrust: 11.000 gulden. Rolina Petronella Frederika Suringar nam met haar ezeltje haar intrek in het deels vervallen kasteel en was al snel een bezienswaardigheid in het boerendorp. Een ongetrouwde vrouw zonder personeel, helemaal alleen in het kasteel. Ook Rolina moest wennen. Vooral de nachten waren lang en donker. Om zichzelf een veiliger gevoel te bezorgen huurde ze elke nacht een aantal mannen uit het dorp in als bewakers. Deze zogenaamde slapers verbleven ondanks de bedenkelijke reputatie van Rolina netjes op de galerij. Antoon Coolen (1897-1961) schreef er het boek De vrouw met de zes slapers over. Het verhaal van de laatste en meest bijzondere inwoner past bij het wat mysterieuze uiterlijk van het kasteel. Het is niet het grootste van Brabant, maar wel een van de oudste. Vanaf de bouw in 1387 werd het herhaaldelijk (deels) verwoest door oorlogen en over stromingen. kasteel-dussen.nl o _l >- O o O O O X O Aan de huidige architectuur van KASTEEL HUIS DOORN is het nauwelijks meer af te lezen, maar van oorsprong was dit een stoere middeleeuwse burcht met slotgracht, verdedigingstorens en kantelen. De neoclassicistische sfeer van nu dateert van omstreeks 1800. Bekend is het pand in Doorn vooral als het ballingsoord van de laatste Duitse keizer Wilhelm II. Aan het eind van de Eerste Wereld oorlog werd in Duitsland de republiek uitgeroepen en Wilhelm, die in het Belgische Spa bij zijn troepen was, kon niet terug naar huis. Onderdak kreeg hij in het destijds neutrale Nederland, met dank aan familiebanden met de Oranjes. Aanvankelijk logeerde hij in Amerongen, daarna in Huis Doorn, dat hij voor 500.000 gulden kocht van Ella barones Van Heemstra, de moeder van filmster Audrey Hepburn. Samen met zijn vrouw Augusta Victoria betrok hij het landhuis op 15 mei 1920. Op het stationnetje van het nabije Zeist arriveerden vervolgens 59 wagons vol keizer lijke meubels, kunst, juwelen en gebruiksvoorwerpen uit Duitse paleizen. Het is bijna allemaal nog te zien, want sinds de dood van de keizer in 1941 is er nauwelijks iets in en aan het pand veranderd. Het zorgt voor een wat wonderlijke sfeer, omdat de grandeur van de inrichting (afkomstig uit grote paleizen) de relatieve eenvoud van Huis Doorn overstijgt. De keizer zelf ligt in een mausoleum in het park. Regelmatig gaan in Duitsland stemmen op om hem 'naar huis te halen' en bij te zetten in het familiegraf in de Dom van Berlijn, maar Wilhelm had gezworen pas naar zijn geboorteland terug te keren als het weer een monar chie was. huisdoorn.nl o CO O cc O l O Lu cc Z) Z) O X I co LU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 113