Op mijn dochters geboortekaartje hangt een meisje aan een ballonnetje dat danst in de wind rouwkaart een gedichtje van Toon. Als ik het lees krijg ik nog steeds een brok in mijn keel: op mijn grootvader die vanuit de rododendron opdook om hen te groeten. In het echt leek hij niks op de man met de fonkelende ogen die mijn grootouders zo kon optillen. De artiest die zo geliefd was dat zijn naam bij ons op de wc-kalender stond: 17december Toon Hermans. Dicht in de buurt van Sinterklaas. Al heb ik hem zelf nooit in het theater gezien, jarenlang heb ik zijn onemanshows bestudeerd. Voor mijn studie Theaterwetenschappen begroef ik me in zijn archief, las alles wat over hem en door hem is geschreven. Ik maakte boeken, cd's en dvd's over hem. Toon heeft zelfs mijn man en mij samengebracht. Hij regisseerde een tv-programma over Toon, maar had zelfs niks met hem. Of ik hem niet iets over Toon kon bijbrengen. Een paar jaar later prijkte op het geboortekaartje van onze dochter een tekening van een meisje hangend aan 'een ballon een ballon een ballonnetje, een ballonnetje dat danst in de wind'. Nu is het mijn man die vraagt of ik een boekje van Toon mee wil nemen op vakantie. Met zijn hoofd op mijn schoot lig gend in een duin lees ik hem dan een paar regeltjes voor. Het steekt ook bij ons het vuur van de liefde weer aan. Toen mijn grootmoeder overleed, plaatste ik op haar Nu 't rouwrumoer rondom jou is verstomd, de stoet voorbij is, de schuifelende voeten, nu voel ik dat er 'n diepe stilte komt en in die stilte zal ik je opnieuw ontmoeten. En telkens weer zal ik je tegenkomen, we zeggen veel te gauw: het is voorbij. Hij heeft alleen je lichaam weggenomen, niet wie je was en ook niet wat je zei. Ik zal nog altijd grapjes met je maken, we zullen samen door het stille landschap gaan. Nu je mijn handen niet meer aan kunt raken, raak je mijn hart nog duidelijker aan. WAT TOON ZEGT IS WAAR. Mijn grootmoeder zit bij ons aan de keukentafel als haar uitspraken uit mijn mond komen. Als ik haar liedje zing wanneer ik de haren droog van mijn kinderen. Als ik door de tuin wandel en een vlinder aanwijs of mijn dochter optil om haar aan de kamperfoelie te laten ruiken. Dat wat je deelde met een ander laat zijn sporen na. En verandert je. Het leeft met je mee. De dood is daardoor minder dood. Iets van dat mysterie, van die nalatenschap van de liefde, heeft Toon in zijn werk weten te vangen. Zijn woorden over het simpele alledaagse van het mens-zijn verbinden ons weer even met elkaar. Ik kon Toon zelfs na zijn dood ontmoeten. En ik weet zeker dat hij steeds weer nieuwe mensen zal aanraken met zijn troostende woorden. Met zijn lieve, vrolijke en wijze woorden over het kleine geluk. De klank van de lach en vier andere bundels van Toon Hermans verschijnen op 12 oktober in een nieuw jasje bij uitgeverij Lannoo €12,50. 26

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 106