■H Wopke ziet nieuwe pot met geld niet zitten 9 De wereld probeert zicht te krijgen op de bedoelingen van de taliban in Afghanistan. Als de behandeling van de Hazara-minderheid een test is dan ziet het er slecht uit. Afghanistan een eerste indicatie. Leden van deze etnische minder heid (zes tot zeven miljoen men sen, zo'n 20 procent van de bevol king) zijn in grote meerderheid sjiitisch waardoor zij in de ogen van de soennitische Pashtun (het merendeel van de taliban) onge lovigen zijn. De Hazara's, volgens historici afstammelingen van Mongoolse strijders van Dzjengis Khan uit de 13de eeuw, hebben een meer Aziatisch uiterlijk en le ven vooral in het centrale deel van Afghanistan. Ook in hun taal wij ken Hazara's af van de gemid delde taliban. Zij spreken Haza- ragi, een Farsi-dialect (Perzisch). Die eigen identiteit zorgde ervoor dat in 1893 tienduizenden van hen het leven lieten toen koning Amir Abdul Rahman Khan (een Pasthun) opdracht gaf hen om het leven te brengen. Wie overleefde werd verkocht als slaaf. Maar ook de laatste 20 jaar werden zij onder de pro-westerse regeringen vaak behandeld als tweederangsbur gers. Bovendien bleven zij het mikpunt van de taliban en Islami tische Staat met bomaanslagen. Niets was daarbij veilig, behalve moskeeën werden ook een meis- C In de provincies Daikundi en Uruzgan zijn vele honderden families verjaagd jesschool en bruiloftsfeesten, zelfs een kraamkliniek opgeblazen. Er vielen honderden slachtoffers. Onder de taliban keert de re pressie van de jaren 90 terug. De Hazara's hebben het alweer zwaar te verduren. De eerste executies zijn uitgevoerd. Deze week maakte Amnesty International nog melding van de moord op dertien Hazara's, onder wie een 17-jarig meisje, in Kahor in de provincie Daykundi. Generaal Sarwar Ali, een gerespecteerd lid van de Hazara's, werd in het openbaar terechtgesteld. Taliban bliezen ook het standbeeld op van Hazara-leider Abdul Ali Mazari, die zij in 1995 hebben vermoord. Het stond in Bamiyan, waar in 2001 de enorme Boedha-beelden werden opgeblazen. Habiba Sarabi, een politiek lei der van de Hazara's, zegt dat zij bewijzen heeft van nog meer misdaden. ,,Ik kan die niet delen omdat ooggetuigen dan groot ge vaar lopen'', aldus Sarabi, die de eerste vrouwelijke gouverneur was in Afghanistan. Zeker is dat de taliban in heel het land in woonwijken van deur tot deur gaan, op zoek naar Haza- ra's die de afgelopen 20 jaar tegen de fundamentalisten hebben ge- streden en hebben gewerkt voor de vorige regeringen. Ook krijgen Hazara's er overal flink van langs. In dorpen als Jaghouri kregen boeren, winkeliers en ook kinde ren een pak slaag. Bovendien ver drijven de taliban op grote schaal Hazara's uit hun dorpen. In de provincies Daikundi en Uruzgan zijn vele honderden families uit hun dorpen verjaagd. Vee en oogst werden in beslag genomen. ,,Dit is een terreurdaad'', aldus Ghulam Hazrat Mohammadi, dorpsoudste in Tagabdar. ,,We le ven hier al generaties lang. Zijn sjiieten geen Afghanen?'' Haza- ra-leider Mohammad Mohaqeq waarschuwt voor een humani taire ramp nu families zo kort voor de winter zijn verjaagd. ,,Ha- zara's zijn niet veilig in Afghani stan. Ze willen ons allemaal ver nietigen, onze cultuur, onze ge schiedenis, ons bestaan.'' Hij is de naamgever van dat andere investeringsfonds, het Wopke- Wiebesfonds, maar een nieuwe 'pot met geld' in het leven roepen noemt Hoekstra ditmaal een 'ro mantisch idee' dat niet per se gaat werken. Hoe dat zit? Onder de forme rende partijen VVD, CDA, D66 en Christenunie circuleert momen teel een plan om 'tientallen miljar den' te gaan lenen om te kunnen investeren. Bijvoorbeeld in wo ningbouw, herstel van wegen, het stikstofdossier en klimaatbeleid. Omdat Nederland momenteel te gen laag tarief geld kan lenen, zijn zulke investeringen nu relatief goedkoop. En laat Hoekstra nu net aan de onderhandelingstafel zitten als leider van het CDA. Toch liet hij in een debat in de Tweede Kamer gisteren weten dat hij als minister van Financiën het plannetje niet direct omarmt. ,,Ik Het is een romantisch idee dat met een pot geld alle problemen ineens zijn opgelost kan daar in mijn rol als aanwezige aan de onderhandelingstafel niet op reageren, maar het is een roman tisch idee dat met een pot geld alle problemen ineens zijn opgelost.'' Vooral de VVD liet eerder in het debat blijken wel gecharmeerd te zijn van het plannetje, dat vorige week uitlekte. Een soort 'Nationaal Herstel-Transitiefonds', een extra 'boost' voor de economie. Maar in de Tweede Kamer bleek al dat par tijen - van Pvda en GroenLinks, tot het formerende Christenunie - er nog niet voor warmlopen. ,,De in zet van de VVD is nu om voor sin terklaas te gaan spelen, maar niet te kijken naar structurele proble men'', sneerde Bart Snels van GroenLinks al. Punt is namelijk dat het zou gaan om eenmalige uitga ven, geen structurele investeringen die voor een aantal jaren op rij ge daan zouden worden. Misschien speelt mee dat het eer dere fonds dat Hoekstra opzette met collega Eric Wiebes, het Wop- ke-Wiebesfonds, nauwelijks is aan gesproken. Die pot geld vol (ook al geleende) miljarden moest innova tieve projecten en de economie aanjagen, maar van de 3,4 miljard euro die komend jaar beschikbaar is, verwacht het kabinet nog geen 216 miljoen euro uit te geven. De in gediende plannen, bleken dikwijls ondermaats. GO VRIJDAG 8 OKTOBER 2021 Hans van Zon Rotterdam/Kaboel Een pot met miljarden euro's om problemen op te lossen, een beetje zoals het Wopke- Wiebesfonds, daar heeft minis ter Wopke Hoekstra (Financiën) ditmaal niet zo'n trek in. Tobias den Hartog Den Haag - Wopke Hoekstra, minister De Hazara's, volgens historici afstammelingen van Mongoolse strijders van Djengis Khan uit de 13de eeuw, hebben een meer Aziatisch uiterlijk en leven vooral in het centrale deel van Afghanistan. fotos afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9