Gesprek over evacuatie loopt via Qatar 9 8 HULPORGANISATIES ONEENS MET KABINET OVER AANTALLEN Zijn er nu een paar duizend of 'vele tienduizenden' Afghanen die denken recht te hebben op asiel in Nederland? Hulporganisaties bestrijden het grote aantal dat het kabinet noemt op basis van e-mails. Nadat heel Afghanistan half augustus in handen was geko men van de taliban, evacueerde Nederland 2500 mensen uit hoofdstad Kaboel tijdens een chaotische operatie. Dat was vijf keer meer dan Nederlandse mili tairen vooraf dachten. Toch ble ven er mensen achter. Nederlan ders, Afghanen die als tolk voor Nederlandse militairen hadden gewerkt en anderen die op enige manier een link hebben met ons land. Al eerder besloot de Tweede Kamer dat tolken die gevaar lopen door hun werk voor de Neder landse krijgsmacht recht hebben op asiel in ons land. Maar in au gustus kwam daar een grotere groep bij: Afghanen die bijvoor beeld als kok of chauffeur voor Nederland hadden gewerkt of voor een Nederlandse hulporga nisatie, mensen- en vrouwen rechtenverdedigers en journalis ten die Nederlandse collega's hadden bijgestaan. Het kabinet sputterde tegen, vreesde toen al dat zo'n motie moeilijk uitvoer baar zou zijn. Maar de Kamer, on der leiding van D66-Kamerlid Sa- lima Belhaj, dwong het af. Dat be zorgt het kabinet nu kopzorgen. Niemand die het met zeker heid weet. Maandag schreef het kabinet nog aan de Kamer dat in een speciaal daarvoor in het leven geroepen mailbox 26.000 e-mails zitten, afkomstig van 18.000 af zenders, van mensen of gezinnen die denken onder de motie te val len. ,,Dat is onze realiteit'', klinkt het bij het ministerie van Buiten landse Zaken, waar de mails bin nenkwamen. ,,Het kunnen er nooit zoveel zijn'', zegt een woordvoerder van Vluchtelingen werk, die daarover samen met vier andere hulporganisaties een brief aan Kamerleden schreef. Dat Het zijn er nooit zoveel als ministerie zegt. Maar volledig beeld hebben we niet de mailbox zo vol zit, komt vol gens de woordvoerder omdat mensen meermaals mailden, bij voorbeeld omdat ze geen ant woord kregen of omdat ze aan vullende documentatie stuurden. Volgens de hulporganisaties gaat het om hooguit enkele duizenden Afghanen, en dat is inclusief hun gezinnen. Maar zeker weten doen zij dat ook niet; in de brief staat dat het aantal is gebaseerd op schattingen. ,,We hebben inder daad geen volledig beeld", erkent de woordvoerder. Zo schrijven de clubs dat het aantal oud-mede werkers van Defensie hen 'tot nu toe onbekend' is. Die groep is mo gelijk het grootst, omdat Neder land met drie militaire missies langdurig in Afghanistan was. Nee. Pas in 2006, toen de Neder landse militaire missie in Uruz- gan begon, kregen de tolken een zogeheten tolkenpas. Er zijn 273 van deze pasjes verstrekt. Maar ook vóór 2006 was Nederland al actief in Afghanistan en er werd daarnaast ook gebruikgemaakt van tolken die via een andere con structie, bijvoorbeeld via de Navo, bij Nederland aan de slag gingen. Van al het overige personeel - be veiligers, de mensen die de was deden of kookten - werd geen re gistratie bijgehouden. Dat maakt het nu, jaren later, lastig te bepa len of iemand daadwerkelijk voor Nederland werkte. Hulporganisa ties zeggen beter zicht te hebben op wie er bij hen in dienst waren. Achter de schermen wordt er druk gewerkt. De uitvoe ring van de motie is 'best heel in gewikkeld', zeggen ingewijden. Welke criteria worden er gehan teerd om 'de grote groep' terug te brengen tot 'werkbare propor ties'? Wie mag wel, wie niet? Dat is 'een politieke afweging', die ook nog gevoelig ligt. De VVD, de enige coalitiepartij die tegen de motie-Belhaj heeft gestemd, zou beducht zijn voor een te grote stroom Afghanen naar ons land. De andere drie coalitiepartijen, die samen met de VVD nu ook onderhandelen over een nieuw kabinet, zouden ruimhartiger willen zijn. Een andere bron zegt dat er geen discussie is over de vraag óf Nederland wat voor de achterblijvers gaat doen, maar wat er kan worden gedaan. Het kabinet zou mogelijk deze week nog met een brief komen waarin zij duidelijkheid scheppen. Ach ter de schermen bij de betrokken ministeries klinkt ook frustratie over de trage gang van zaken. De motie-Belhaj gaf mensen hoop, klinkt het, maar vervolgens bleef het te lang stil. Dat is de grote vraag. Afghanistan is in handen van de taliban, die vertrek van hun landgenoten niet of nauwelijks toestaan. Ook is de veiligheidssituatie belabberd. Via vluchten naar Qatar wist een aan tal Nederlandse evacués Kaboel nog te verlaten en recent wist een groep van in totaal 58 Afghanen over land Pakistan te bereiken, een deel van hen vloog gisteren naar Duitsland. Die gevaarlijke route wordt niet aangeraden, maar als mensen ervoor kiezen staat Buitenlandse Zaken hen 'zo goed als mogelijk' bij. Voor deze aanvullende evacuatie wordt gekeken naar vijf specifieke groepen: Nederlanders, tolken, Af- ghanen die voor hulporganisaties hebben gewerkt, mensenrechten activisten en mensen die al op de evacuatielijst stonden maar te laat waren voor de laatste evacuatie- vluchten. Daarvoor worden nu criteria op- gesteld, een 'goed juridisch kader', zodat duidelijk is wie er wel en niet onder vallen. Om hoeveel mensen het gaat, is onbekend. Maar het zou om een 'overzichtelijke' groep gaan van zo'n 2000 mensen. Ieder een die zich later meldt, zou vol gens de huidige plannen dan in de reguliere asielprocedure terecht moeten komen. ,,We kunnen niet tot het einde der dagen mensen blijven evacueren'', zegt een be trokkene. Met de Afghanistandeal die nu in de maak is, komt de motie-Bel- haj op een bepaald moment te ver vallen. Daarmee wordt gepoogd ook de VVD, die als enige coalitie partij tegen de motie-Belhaj stemde, akkoord te laten gaan. De liberalen vrezen dat te veel Afgha- nen naar Nederland willen komen. Voor de evacuatie is Nederland afhankelijk van de taliban, die in het land aan de macht zijn. Voor zover bekend heeft een Neder landse ambtelijke delegatie begin september één keer contact gehad met een gezant van de taliban. Dat 'verkennende gesprek' had plaats in Qatar, een land dat wel diploma tieke banden heeft met de taliban. Nederland heeft die niet, maar on derhoudt goede banden met Qatar. Ook wordt voor alternatieve eva cuatieroutes gekeken naar andere landen in de regio, zoals Pakistan. - Hanneke Keultjes Het kan verkeren. Britse gezanten bezoeken taliban-leiders in Ka boel. Vertegenwoordi gers van het land dat hen 20 jaar heeft bevochten, zitten aan tafel met de strijdgroep die zij niet op de knieën kregen. Net als veel andere landen zal Groot-Brit- tannië niet snel officiële banden aanknopen met de taliban maar zij willen wel weten welk vlees zij in de kuip hebben. Of de moslimfun damentalisten die Afghanistan ook al tussen 1996 en 2001 be stuurden, net zo extremistisch zijn in hun beleid als toen. Met de strenge islamitische wetgeving, de sharia, in de hand legden zij de zweep over iedereen die zich niet hield aan hun gedachtegoed. Zal dat na hun machtsgreep afgelopen zomer weer zo zijn? Voor een antwoord daarop is de behandeling van de Hazara's in VRIJDAG 8 OKTOBER 2021 GO Duizenden of tienduizenden? Niemand weet hoeveel Afghanen asiel willen Hanneke Keultjes Den Haag IWat is het probleem? 2 Hoeveel vallen er onder de motie-Belhaj? - Vluchtelingenwerk 3 Is dan niet bijgehouden wie wanneer voor Neder land werkte? 4 Wat gebeurt er nu? 5 Als duidelijk is wie er naar Nederland mogen, hoe ko men zij Afghanistan uit? DEN HAAG Sinds het einde van de evacua tiemissie op 26 augustus weten slechts mondjesmaat mensen uit Afghanistan te vertrekken. Nu bekijkt het kabinet of het toch mogelijk is een groep Ne derlanders en Afghanen uit het land te krijgen. Evacuatie door Nederlandse militairen in Kaboel. foto defensie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8