c Rituals schatte samenwerking verkeerd in 7 VS richt vizier scherp op China 'Laschet stopt als leider van CDU' Inreisverbod van Engeland soepeler Rituals kwam onder vuur te liggen door de samenwerking met de 'maanzusters' Lieke en Jetteke van Lexmond. Het cosmeticabedrijf bleef aanvankelijk achter de zussen staan, maar haalde na felle kritiek een pagina met een interview offline. Echt verrast door alle ophef kan Rituals bijna niet zijn, vindt merkendeskundige Mary Hoogerbrugge van De Posi- tioneerders. Volgens haar kijken bedrijven van tevoren welke risi co's zij lopen als zij met een be kend iemand in zee gaan. ,,Je wilt van tevoren weten of de waarden van je merk overeenkomen met de waarden van de bekende Ne derlander'', zegt zij. In het geval van de zussen Lieke en Jetteke van Lexmond was be kend dat zij er bijzondere ideeën op nahielden. Zo ventileerden zij eerder dat de maan invloed had op allerlei zaken, zoals de bestor ming van het Capitool op 6 janu ari. Ook lieten zij zich vaker kri tisch en negatief uit over corona vaccinaties. Hoogerbrugge denkt dat het cosmeticabedrijfjuist aansloeg op die 'spirituele kant' van de zussen met hun maancyclus en hoopte het daarmee een groter publiek te bereiken. ,,Daar hoeft niks mis mee te zijn'', stelt zij. „Alleen kwam daar nu bij dat wij in de teressant zijn voor je merk, dan krijg je ze in goede en slechte tij den'', reageert hij. ,,In Covid-tijd ontdek je opeens dat er wappies zitten in je vriendenkring of dat mensen in je omgeving een QR- code weigeren. Daar heeft ieder een mee te maken. Ook bedrijven. Zo'n uitglijder als Rituals kun je in deze tijd snel maken.'' Promoten Daarbij vraagt Parker Brady zich af 'wie de zussen Lieke en Jetteke nu eigenlijk zijn'. ,,Ze zijn niet hét gezicht van het merk. Ze promo ten Rituals via hun sociale net werk, that's it. Dat doen wel meer mensen voor Rituals en ook voor andere bedrijven.'' Bedrijven moeten wel kritisch zijn, vindt hij. ,,Je ziet dat bedrij ven soms kiezen voor bekende Nederlanders die een grote groep aanspreken, dat kan verkeerd uit pakken'', verwijst hij naar rapper Lange Frans die graag van zich laat horen als het om complotten gaat. ,,Zorg dat er geluisterd wordt naar deskundigen, niet per se naar mensen met de grootste mond of een leuk gezicht.'' Als je werkt met inf luencers, dan krijg je ze in goede en in slechte tijden haar eeuwige cyclus dat elk begin en einde met elkaar verbonden zijn'', klonk het maandagavond. Daags erna krabbelde het be drijf terug en zei het dat de sa menwerking alleen betrekking heeft op het aanbieden van de Moon Calendar. En: ,,Wij bena drukken hier graag met klem dat wij ons vanaf het begin volledig aansluiten bij het vaccinatiebeleid van de overheid.'' Inmiddels heeft Rituals de pagina met daarop het interview met de zussen Lieke en Jetteke van Lexmond over hun Moon Calendar van de website gehaald. Hoogerbrugge denkt niet dat het tot afstraffing van het merk zal leiden. ,,Dit dwingt het bedrijf in elk geval om expliciet stelling te nemen.'' Merkendeskundige Rupert Parker Brady vindt het vooral een storm in een glas water. Wat hem betreft kan dit gedoe Rituals niet worden aangerekend, je werkt met influen- cers met veel be reik die in- gekke situatie zijn beland dat het onderwerp corona en vaccinatie politiek is geworden. Ik denk dat daar het spanningsveld zit.'' Want alles rondom corona en vaccinatie ligt gevoelig, merkt zij. Waar veel onderwerpen snel overwaaien, blijft het als het om corona gaat lang hangen. En wor den mensen en bedrijven sneller afgerekend, zoals de kwestie rond influencer Famke Louise die be taald werd door de rijksoverheid voor de coronacampagne en zich later aansloot bij de club #ikdoe- nietmeermee en zich keerde te gen de coronaregels van het kabi net. ,,Je ziet dat mensen angstig en onzeker zijn. Waarschijnlijk vinden veel mensen het fijn dat nu een groot bedrijf als Rituals er afstand van neemt.'' Verbonden Aanvankelijk bleef Rituals nog dapper achter de Van Lexmond-zusjes staan. „Wij staan achter de Moon- sisters voor hun grote liefde voor de kracht van de maan. Want de maan toont ons met WASHINGTON De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA zet een nieuw cen trum op dat zich exclusief gaat bezighouden met China. Doel is het verzamelen van inlichtingen over het land en inspanningen aansturen om Chinese spionage tegen te gaan. Dat melden Amerikaan se media. CIA-topman William J. Burns noemt de groeiende rivaliteit met China 'de groot ste geopolitieke uitdaging van de 21e eeuw.' De aandacht ging tot dusver vooral uit naar terreurorganisaties, maar gaat nu meer naar landen die als rivalen worden gezien, zo als ook Rusland, Noord-Korea en Iran. De Duitse politicus Armin La schet heeft tijdens een pers conferentie in Berlijn gezin speeld op zijn vertrek als lei der van de CDU, maar kon digde niet zoals verwacht zijn ontslag aan. De christende mocratische CDU en zuster partij CSU leden een histori sche nederlaag tijdens de verkiezingen eind vorige maand. Laschet vindt dat de CDU toe is aan een reorgani satie en nieuwe mensen no dig heeft aan de top. De lei der was de beoogd opvolger van bondskanselier Angela Merkel, maar maakte zich bij verschillende optredens in zijn land behoorlijk impopulair, zoals na de overstromingen. LONDEN Engeland schrapt maandag het inreisverbod voor reizi gers uit 47 landen. Op de zo geheten rode lijst van landen van waaruit vanwege de co ronadreiging niet naar Enge land mag worden gereisd, staan dan nog maar zeven landen. Voor rood aange merkte landen gelden uitzon deringen voor Britten, Ieren en mensen met een Britse verblijfsvergunning. Zij moe ten bij aankomst in Engeland verplicht in een hotel in qua rantaine. Deze maatregelen gelden volgende week alleen nog voor Colombia, de Domi nicaanse Republiek, Ecuador, Haïti, Panama, Peru en Vene zuela. GO VRIJDAG 8 OKTOBER 2021 Rituals heeft winkels in veel steden. FOTO HAROLD VERSTEEG/HOLLANDSE HOOGTE Uitglijder met 'maanzusters' door spanning rond corona Natasja de Groot Amsterdam Jetteke en Lieke van Lexmond FOTO: HOLLANDSE HOOGTE BERLIJN - Rupert Parker Brady, merkendeskundige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7