Koude rillingen door de groeiende kloof vanwege verhitte energieprijzen Polen tergt Europa met keuze voor 'eigen wetten eerst' Tot wel 50% korting op een avondje uit. Dat is het van Albert Heijn [pt\ 6 LINDA AKKERMANS Dralend stond ik voor de thermostaat na al het ge- somber over de stijgende gasprijs en exploderende energie rekeningen. Doet hij het of doet hij het niet? Want zó bibberkoud is het nog niet, maar behaaglijk is anders. Al vond mijn man dat ik me niet zo aan moest stellen, want hij liep nog gewoon in een shirtje. Die zeurende vrouwen ook altijd! (Even tussendoor: het is weten schappelijk bewezen dat vrouwen het ook écht eerder koud hebben dan mannen. Dat komt doordat wij relatief minder spieren en meer vetweefsel hebben. Dan is het moeilijker om op temperatuur te blijven. Koude vrouwentenen mogen dus zonder schuldgevoel gewóón tegen warme mannenlij ven. Doen hoor!) Niks aanstellerij dus. Maar hoe wel wij gelukkig al van het gas af zijn - want nieuwbouw en welke koekenbakker laat zich dan tegen woordig nog op het gas aanslui ten? - stond ik tóch te aarzelen. Want ook de gaslozen onder ons met een warmtepomp die denken dat ze van alle energierekeningpa niek geen last krijgen: welles! Ie dereen wordt de sjaak. De elektri citeitsprijs beweegt namelijk mee met de gasprijs. Hoewel, de sjaak... Natuurlijk geef ook ik mijn salaris liever uit Koude vrouwentenen mogen gewóón tegen warme mannenlijven. Doen hoor! aan iets leuks dan dat ik dik betaal aan Essent, maar ik zal er geen bo terham minder om eten. Net als zoveel andere mensen die de por temonnee konden trekken voor duurzame investeringen. Medelij den heb ik met huurders in toch tige huizen met enkel glas. En met de mensen die elk dubbeltje om moeten draaien. Omdat ze in de bijstand zitten, werkloos zijn of uitgeknepen worden door exen of bazen. Nu al worstelen rond de 550.000 Nederlanders met ener- giearmoede. Mensen die altijd al stress kregen als Gerrit Hiemstra op tv vertelde dat het kwik ging dalen. Die douchebeurten over slaan om warm water te besparen en die sowieso eerst drie truien aantrekken en onder fleecedeken- tjes kruipen voor ze de thermo staat een tikkie geven. En dat wordt alleen maar erger. Het is ontzettend oneerlijk dat de kloof door de energieprijzen weer een stukje groter wordt. De mensen die er al warmpjes bij za ten, blijven er immers warmpjes bij zitten. Ik heb de thermostaat in ieder geval omhoog gezet. Maar het is aan de politiek om de men sen die nu bibberend het nieuws lezen, niet in de kou te laten staan. De uitspraak van het Poolse con stitutionele hof kwam er gister middag op verzoek van premier Mateusz Morawiecki. Volgens Brussel is zelfs dat hofal ongrond wettelijk, door de politieke be noemingen van rechters die er hebben plaatsgehad. CDA en GroenLinks in het Eu ropese Parlement willen dat Brus sel scherp reageert en om te be ginnen alle betalingen aan Polen stopzet. Dat kan meteen al flink in de papieren lopen, omdat Polen op 36 miljard euro uit Brussel re kent voor economisch herstel na de coronacrisis. De uitkering daarvan is voorlopig al bevroren. ,,De EU kan niet blijven toekij ken terwijl de rechtsstaat op deze manier wordt ondermijnd door Warschau'', aldus CDA'er Jeroen Lenaers. „Regeringen die onze ge zamenlijke afspraken keer op keer breken of ontkennen, hebben geen recht op Europees geld.'' Door het Poolse nationale recht boven het Europese te stellen zou Polen zich ook niet langer gebon den kunnen voelen aan arresten van het Europese Hof van Justitie en ontstaat er rechtsongelijkheid. Schendingen Het Hof in Polen stelt dat 'Polen niet kan functioneren als een soe verein en democratisch land' als het de EU toestaat invloed uit te oefenen op beleidsterreinen waarop het geen macht heeft afge staan. De regering juicht het arrest toe en zegt dat het hof duidelijk maakt dat de EU niet tussenbeide kan komen in het Poolse justitiële stelsel. Brussel klaagt al jaren over politieke benoemingen bij Poolse rechtbanken, gebrekkige media- vrijheid en schending van grond rechten door discriminatie op grond van seksuele aanleg. ,,Wij zijn bezorgd over de situa tie en zullen Polen opnieuw dui delijk maken dat Europees recht voorrang heeft op nationaal recht'', aldus EU-commissaris van Justitie Didier Reynders. ,,Dat is al zo sinds de Unie is opgericht.'' VRIJDAG 8 OKTOBER 2021 GO Polen heeft een bom gelegd onder zijn eigen EU-lidmaat- schap door formeel het Poolse recht boven het Europese te stellen. Landen die lid worden van de Unie tekenen voor het omgekeerde. Frans Boogaard Warschau De herfst vakantie begint vanavond al. De tickets zijn te koop van vrijdag 1 oktober t/m zondag 14 november 2021. De geldigheid van de toegangskaartjes verschilt per uitje. Deze staat vermeld op het ticket of op de pagina van het betreffende uitje. Kijk op ah.nl/avondjeult voor het volledige aanbod en voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6