Zelfkritiek bij rechterlijke macht Met een dekentje op de bank 5 wanneer ik wordt flink koud vind je dat in,de- minder onderling besproken. Doordat de Belastingdienst zijn besluiten bovendien vaak in tal loze deelbesluiten opknipte, had den rechters bij de meeste recht banken 'geen zicht op de gevolgen voor individuele burgers'. Wat ook niet meehielp is dat veel ouders zonder advocaat of rechts bijstand procedeerden. Bij be zwaarprocedures in toeslagenza ken bestaat namelijk geen recht op rechtsbijstand. ,,Uit ons onderzoek blijkt dat rechters het ontbreken van rechtsbijstand als tekort heb ben ervaren voor een goede pro cesvoering." Confronterend Het reflecteren op hun eigen werk is de Werkgroep Reflectie niet in de koude kleren gaan zitten. ,,Wij hebben het terugkijken soms als confronterend ervaren, vooral in de ontmoeting met gedupeerde ouders die ons vertelden over de gevolgen van de toeslagenaffaire voor hun persoonlijke leven." De ouders kwamen in die gesprek ken ook met adviezen aan be stuursrechters. ,,Wees als rechter meer mens. Houd rekening met de persoon die voor je staat en pro beer je in die persoon te verplaat sen." Een andere les: „Behandel ons niet als nummer, want iedere zaak is anders." Ook moeten uit spraken in begrijpelijkere taal. Ook advocaten kwamen met aan bevelingen aan bestuursrechters. Rechtbanken moeten meer een ei gen koers varen als zij vinden dat de rechtspraak van de Raad van State onjuist is. „Enkelen van hen constateerden dat rechtbanken steeds meer beslisten op de auto matische piloot." Het rapport bevat ook de persoonlijke ervaringen van diverse rechters, waarin ze kritisch naar zichzelf kijken. Onder hen een rechter van de rechtbank Noord-Holland: ,,Ik kan me een zaak herinne ren waarin we de zeswekenter- mijn voor het doen van uit spraak meerdere malen uitstel den in de hoop een oplossing te bedenken De Raad van State had net een nieuwe, rui mere lijn uitgezet. Als iemand enkele procenten van de kos ten niet kon bewijzen, hoefde toch niet de gehele toeslag te worden terugbetaald. Maar het lukte niet. Bewijs van 90 pro cent was niet genoeg, ik be sloot de rechtzoekende toch ongelijk te geven. Ik kijk met twijfel terug op die beslissing." ,,Zo'n tweeënhalfjaar geleden had ik een alleenstaande moe der op de zitting die opvang voor haar kind had geregeld, zodat zij een opleiding kon volgen. Haar financiële uit gangssituatie was lastig en er waren psychische proble men^.] De kinderopvangtoe- slag gaf zij uit aan schulden en levensbehoeften. Voor de crè che bleef geen geld over. Zij sprak lange tijd een regeling af met de crèche, draaide elke cent om en was bezig schulden af te betalen. Zo kwam ze voor de rechter. Toen ik haar zei dat zij volgens de regels waar schijnlijk de hele toeslag moest terugbetalen, een enorm be drag, zag ik de grond onder haar voeten wegzakken." Een Amsterdamse rechter die tijdelijk bij de Rotter damse rechtbank was gesta tioneerd: ,,Ik heb mij de vraag gesteld hoe het komt dat de rechtbank Rotterdam in 2013 wél op de barricaden is ge klommen en weerwerk heeft geleverd. De zaken zelf en de frisse blik heeft hiertoe bijge dragen, en vooral de groepsdy namiek. Ieder van ons, was los van elkaar, tot dezelfde conclu sie gekomen We wilden ons niet verschuilen achter vaste rechtspraak." Een senior rechter van de rechtbank Overijssel: ,,Als iets mij tegen de borst stuit, is het mensen proberen blij te maken met een 'dead parrot'. Dus ging ik mee in de stroom, en achteraf ben ik daar niet ge lukkig mee. Ik zou alleen niet zo goed weten hoe ik het an ders had kunnen aanpakken. Misschien hadden informele signalen naar de Raad van State iets kunnen betekenen? Misschien hadden we als rechtbanken meer moeten sa menwerken om in onze uit spraken duidelijk te maken waar het misging? Ik hoop dat een affaire als deze geen herha ling kent. Mocht het zo ver ko men, dan zijn dat in ieder geval opties om te proberen." Frank Poorthuis Nog 34 dagen Het is 16 graden in mijn werk kamer, zegt de thermo-app die ik net heb geïnstalleerd. Ik denk dat-ie dat niet kan meten, overigens. Hij gokt maar wat. Dit is vast ergens buiten, op een vast meetpunt. Ik haal hier de 18 wel. Koud? Welnee, ik heb een vest over mijn T-shirt aan. Dikke sokken aan de voeten. Waarom moet u dit allemaal we ten? Ik leg het uit. Ik ben al vele da gen zoet met het lezen van mails over hoe lezers hun pensionering ervaren. (Even geduld: in november maken we d'r een special van.) Een terugkerend onderdeel is de finan ciële klap die zo'n pensioen voor je bankrekening betekent. Het valt me mee overigens. De meeste mensen zijn redelijk voorbereid, een enke ling heeft ruzie met instanties en er is natuurlijk veel boosheid over het niet-indexeren van de pensioenen. Maar de meesten hebben de re kensom wel gemaakt: die waarde ren vrijheid en een goede gezond heid minstens even hoog als een gevulde bankreke ning. Nou ja, iedereen wil meer geld, Ik tast nu af maar er gerelativeerd. het echt Toch merk len van het land, en ze ker bij de se nioren, elke euro wordt omge draaid. Dus dat dezer dagen de gas- prijs stevig omhoog gaat, komt hard aan. Het zijn die momenten dat je je afvraagt: van wie krijg ik het gas ei genlijk? En wat voor contract heb ik? Stom, maar ik wist het niet. Uit eindelijk vond ik een mapje met alle mails van de energiemaat schappij en zag tot mijn geruststel ling dat ik vorig jaar in een lucide bui niet alleen een nieuwe leveran cier had genomen, maar ook een vast contract. Was een zeer content momentje. Toch ben ik nu even aan het af tasten wanneer ik het echt koud vind. Ook handig voor als ik straks alle dagen thuis ben. En een beetje uit recalcitrantie tegen al dat consu meren. Het wordt buiten kouder, maar ik verdom het nog even om de verwarming aan te zetten. 16 gra den is het 's ochtends als we bene den komen, kan best. Iedereen be weegt. De pap maakt de kleintjes warm. Eind van de morgen is het 17,5; 18,5 als wat later de zon op de serre staat. Lekker. 's avonds koelt het weer af. Zit ik met een dekentj e op de bank. Niet zo aantrekkelijk misschien, maar ach GO VRIJDAG 8 OKTOBER 2021 misleidt magistraten Een rechter van de recht bank Midden-Nederland: Rechters zien achteraf wel waar het fout liep. foto anp Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. I Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl KlMNERt' VOOR B"""1' KERST voor m iuNDI" l" 1 MENSEN j PRODUCT L 'EMfiAE '/OOR Of

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5