Migranten: in Schoondijke voelen ze de bui al hangen Beoogd koper Marina Beach schaart zich achter permanente bewoners Wie redt de speeltuin? 6 Bristol en ANWB gaan dicht Bristol heeft op 16 december de laatste openingsdag, de ANWB is op 20 december voor het laatst open. Bristol wijst klanten nu al op de dichtstbijzijnde vestigingen, in Bergen op Zoom en Roosendaal. Mensen die graag fysiek winkelen bij de ANWB, moeten straks naar Goes of Middelburg. Na het vertrek van Jeans Centre vorige maand is dit opnieuw een klap voor de Noordstraat, van oudsher dé tradi tionele winkelstraat van Terneu zen. Ongeveer eenderde van alle winkelpanden in de straat is te huur. Nico Fierloos van winkelvast goedbedrijf Arca Retail baalt daar stevig van. Dat is logisch, hij ver huurt heel veel panden in het win kelgebied. ,,Het is heel jammer hoe het nu gaat, maar we moeten ook oppassen een beeld te schetsen dat er niks meer mogelijk is. Onlangs stopte schoenenwinkel De Splenter in de Noordstraat. Die zaak is heel snel overgenomen door Ziengs, omdat zij wel degelijk omzet zien in een winkel in het centrum van de stad.'' Geen jonge ondernemers Fierloos signaleert dat het Terneu- zen ontbreekt aan jonge onderne mers. ,,Er zijn echt zaken te begin nen, waar wel degelijk brood in zit. In andere steden zie je jonge men- sen die de handschoen oppakken, maar in Terneuzen bijna niet. Er wordt vaak gezegd dat het hen on mogelijk wordt gemaakt door hoge huurprijzen. Maar dat valt best wel mee. Kijk, er zijn ondernemers die proberen voor 150 euro per maand een pand te huren. Met zo'n voor stel moet je niet aankomen. Maar als jij 500 euro per maand aan huur hebt te besteden, dan kijken wij echt wel wat er mogelijk is.'' De situatie in de Noordstraat staat in groot contrast met de dage lijkse drukte bij het goed gevulde winkelcomplex in de nabijgelegen Kennedylaan. Fierloos: ,,Dat is ook het nieuwe winkelen. Alle groot winkelbedrijven willen graag in de buurt zitten van een supermarkt of een winkel als Action. Het plan voor de Kennedylaan is echt niet slecht geweest, het past bij deze tijd. Maar het heeft wel gevolgen. Dat zie je overigens niet alleen in Terneuzen. In Vlissingen en Ber gen op Zoom speelt dit ook. Eigen lijk is Middelburg nu de enige stad die het met winkelaanbod goed volhoudt.'' Mes er in De gemeente Terneuzen, vastgoed eigenaren en ondernemers overleg gen intensief om de leegstand (en daarmee ook de trieste aanblik) aan te pakken. Een compacter winkel hart is daarvoor een must, vinden alle partijen. In een totaalvisie voor de binnenstad wordt gemikt op een andere invulling van het noorde lijke deel van de Noordstraat, beter bekend als de omgeving van het voormalige ABC-complex. Fierloos verwoordt het pakkend: ,,Het mes moet er in, we moeten streven naar minder meters winkeloppervlak. En de winkels die er zijn, moeten dichtbij elkaar zitten.'' Ze zijn wel wat gewend in de Weststraat in Schoondijke, een klein straatje met nauwelijks be woners. Zo gaf het voormalige asielzoekerscentrum vroeger in heel het dorp overlast. En ook het voormalige Motel West zorgde voor heel wat problemen. Voorna melijk Oost-Europese arbeidsmi granten woonden er toen. Verha len gaan dat ze door het raam klommen met een matras, zodat ze op het dak konden slapen. Om wonenden gingen 's zomers naar binnen omdat ze gek werden van de luide muziek. Leuke buurt Het gebouw kwam later leeg te staan, maar wordt nu mogelijk op- nieuw het onderkomen van ar beidsmigranten. Schoondijke vreest dat de geschiedenis zich herhaalt. ,,Het is nu een leuke buurt, maar als er overlast komt, voelen mensen zich niet langer thuis in hun eigen woning", denkt Eduard van Dort. Hij is eigenaar van Flamingo Studio's, het motel tegenover het betreffende pand. Hij opende het 30 juli. ,,We krijgen goede reacties, maar als er geluids overlast is, blijven de toeristen weg'', is zijn vrees. Of er migranten komen, is nog niet in beton gego ten. Volgens een woordvoerder van de gemeente Sluis is vestiging van tijdelijke werknemers toegestaan, maar mag het pand ook andere functies hebben. Wel is het onder voorbehoud verkocht. In de ver koopadvertentie staat expliciet vermeld dat in West-Zeeuws- Vlaanderen 'veel vraag is' naar huisvesting van flex- en vakantie werkers. Het dorp voelt daardoor de bui al hangen. Van Dort overhandigde gister avond handtekeningen uit de hele buurt aan burgemeester Marga Vermue, in de hoop een 'nieuw Motel West' te voorkomen. 32 mi granten zouden er kunnen komen. „Natuurlijk hebben we arbeidsmi granten nodig", geeft Van Dort aan, ,,maar waarom moeten ze middenin het dorp wonen? In plaatsen als Krabbendijke, 's-Gra- venpolder en Kapelle zitten ze ver buiten het dorp en daar heeft nie mand overlast. Wij willen dat mi granten buiten Schoondijke gaan wonen." Parkeren Voordat Van Dort zijn pand kocht, kreeg ook hij het aanbod het voor malige Motel West te kopen om arbeidsmigranten te vestigen. ,,Maar het was voor ons veel te groot en we wilden bovendien iets moois neerzetten voor toeristen. Er is daar ook nauwelijks parkeer gelegenheid, dus ik ben benieuwd waar die migranten hun auto kwijt kunnen." De buurt hoopt dat de gemeente het bestem mingsplan wijzigt, zodat het rus tig blijft in de Weststraat. Om dat te onderstrepen overhan digde woordvoerder Henk Sier- sema van Braakmaneiland Project ontwikkeling gisterochtend een aantal bezwaarschriften van bewo ners aan wethouder Frank van Hulle. De permanente bewoners kregen eind september een brief van de gemeente dat ze binnen twee weken moesten verhuizen. Doen ze dat niet, dan volgt een dwangsom van 25.000 euro. Braakmaneiland Projectontwik keling zette haar ongenoegen ook kracht bij met een eigen bezwaar schrift. Het in Axel gevestigde Braakmaneiland Projectontwikke ling, een onderneming van oud makelaar Piet van Alten, wil het va kantiepark aankopen voor ruim 61 miljoen euro. De huidige eige naar Oostappen en Braakmanei land Projectontwikkeling hebben een overeenkomst, maar financieel is de deal nog niet rond. Snel geld nodig In mei 2020 hadden Oostappen en Braakmaneiland Projectontwikke ling snel geld nodig om bungalow- eigenaren op het vakantiepark uit te kopen, waarvan Oostappen eer der de erfpacht opzegde. ,,Een aan tal bewoners woont nog steeds in hun aan ons verkochte apparte menten. Dat doen ze met onze in stemming, totdat het vakantiepark op de schop gaat'', zegt Siersema. ,,We hopen nog dit jaar meer dui delijk te hebben over geldzaken, om vervolgens met ons plan naar de ge meente te kunnen.'' Siersema vroeg aan Van Hulle om snel met zijn or ganisatie en de bewoners in gesprek te gaan. Van Hulle zei dat de ge meente volgende week echt niet meteen op de stoep zal staan om de bewoners uit hun bungalows te ja gen. ,,We begeleiden de mensen naar een nieuwe woning.'' SLUISKIL Als Sluiskil niet een nieuw bestuur voor speeltuin De Miertjes vindt, zit het dorp straks zonder speeltuin. In een huis-aan-huis ver spreide brief kondigt het hui dige bestuur aan er mee te stoppen. Inmiddels zit het huidige bestuur al lang en zijn zij de kleine kinderen ont groeit. Daarom is besloten dat het huidige bestuur voltallig stopt. Dit betekent dat als er geen opvolging komt, de speeltuin vanaf volgend jaar dicht blijft. ,,Ja, echt vervelend. Zo'n speeltuin als hier zie je ner gens. Openbaar en eigendom van de gemeente. Dat mogen we echt niet verloren laten gaan", reageert Jaak Martens, voorzitter van de dorpsraad. ,,Ik snap best dat ze ermee stoppen. Het is tijd dat iemand anders het overneemt." Het probleem van de speel tuin is niet uniek volgens Mar tens. ,,Het speelt bij alle ver enigingen, ze hebben allemaal problemen om mensen te krij gen voor het bestuur. Niet al leen in Sluiskil. Wij zijn er nu over na aan het denken of er niet iets mogelijk is als samen werking van besturen en van elkaars diensten gebruikma ken." vrijdag 8 oktober 2021 Opnieuw klap voor Noordstraat Eduard van Dort overhandigt handtekeningen uit de hele buurt aan burgemeester Marga Vermue, in de hoop een 'nieuw Motel West' te voorkomen. foto kelly thans Opnieuw trekken twee landelijk opererende winkelketens weg uit de Noordstraat in Terneuzen. Schoenenwinkel Bristol houdt leegverkoop en ook de winkel van de ANWB is bezig aan zijn laatste maanden in de binnen stad. Raymond de Frel Terneuzen Komen er opnieuw arbeidsmi granten in de Weststraat in Schoondijke? Het dorp moet er niet aan denken. Omwonenden hebben in het verleden al ge noeg overlast gehad. Bob Maes Schoondijke Als het aan de beoogd koper van Marina Beach bij Hoek ligt, mogen de permanente bewo ners van het vakantiepark best nog een tijd in hun woningen blijven. Raymond de Frel Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53