Kabinet wil ingrijpen als energienota explodeert Stervensbegeleiding voor gorilla Ndakasi RUMANGABO foto's virunga national park, getty images 4 Een deel van het kabinet komt dinsdag bij elkaar om een oplos sing te verzinnen voor de fors stij gende gasprijs. Ook staat het on derwerp vandaag op de agenda van de ministerraad. De energiereke ning dreigt voor veel burgers en bedrijven de pan uit te rijzen. ,,Het kabinet gaat zich beraden over of er ingrepen nodig zijn en zo ja, welke'', liet minister Hoekstra (Fi nanciën) gisteren weten. Volgens Haagse ingewijden is het kabinet bereid om miljarden euro's op tafel te leggen, onder meer om de energiebelasting te verlagen. Komende dinsdag staat een ingelast Bewindsliedenover- leg (BWO) op de agenda over de exploderende gasprijs. Daarbij is vermoedelijk premier Rutte aan wezig, net als de bewindsperso nen van de ministeries van Econo mische Zaken en Klimaat, Sociale Zaken, Financiën, Binnenlandse Zaken én Buitenlandse Zaken. Crisisteam Sinds vorige week werkt een team van ambtenaren van deze ministe ries ook samen om naar een oplos sing te zoeken. ,,Dit is géén crisis team, want er is op dit moment geen sprake van een crisis'', zegt een Haagse bron. ,,We zien wel veel paniek. Maar de meeste men- sen hebben gewoon een vast ener giecontract, waardoor zij niks merken van de stijging. En de ver wachting is dat de gasprijs in het voorjaar weer zal dalen.'' Toch wil het kabinet 'doen wat nodig is' om te voorkomen dat de energierekening voor een deel van de huishoudens per 1 januari gi gantisch omhoog schiet. Vooral mensen met een variabel energie contract dreigen de pineut te wor den. Energieleveranciers kunnen twee keer per jaar hun variabele prijzen aanpassen: op 1 januari en op 1 juli. De vrees is dat de tarieven 1 januari de pan uit rijzen. Kleinere leveranciers hebben de prijzen nu al aangepast. Het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting (Ni- De verwachting is dat de gasprijs in het voorjaar weer zal dalen bud) is blij dat het kabinet gaat in grijpen. Volgens het Nibud kun nen honderdduizenden in de knel komen door de prijsstijging. Voor een gemiddeld huishouden kan de gasrekening in het slechtste geval 900 euro hoger uitvallen. Dat is bovenop de 1500 tot 1600 euro die de consument nu betaalt. ,,We gaan kijken wat exact de gevolgen zijn voor mensen'', zei minister Hoekstra gisteren. Hij wil bekijken hoe structureel de prijsstijgingen zijn: ,,Is het een korte piek, dan heb je echt een andere discussie.'' Maar Hoekstra benadrukte dat gezinnen met een modaal inkomen 'al gauw in problemen komen als de vaste lasten een paar tientjes stijgen'. Tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen werd al 500 mil joen euro uitgetrokken voor een lagere energienota. Maar dat is niet genoeg om de prijsstijgingen te compenseren. Daarvoor zijn mil jarden euro's nodig. Het demissio naire kabinet lijkt bereid om dat geld eenmalig neer te tellen. Over de precieze manier waarop de energienota wordt verlaagd, zal komende dinsdag worden gespro ken door de betrokken ministers. Tegoedbon De verwachting is dat in ieder ge val de energiebelasting omlaag gaat. Ook kan via gemeenten meer geld gaan naar woningisolatie. Mensen met een laag inkomen zouden direct een tegoedbon kun nen krijgen om hun huis beter te isoleren. ,,Dat er iets moet gebeu ren staat buiten kijf, er zijn gezin nen die dadelijk de eindjes niet meer aan elkaar kunnen knopen'', zegt CDA-Kamerlid Henri Bon tenbal. ,,Een makkelijke oplossing is er echter niet. Op de langere ter mijn moeten we gaan bouwen aan een energiesysteem dat niet alleen duurzaam is, maar ook betrouw baar en stabiel.'' Demissionair mi nister Hoekstra wil óók nieuwe koopkrachtplaatjes laten opma ken. Maar hij waakt voor haast of paniek. Want dit gaat pas spelen vanaf 1 januari, benadrukte hij: ,,Ik wil niet snel iets in elkaar flansen.'' TOESLAGENAFFAIRE Keer op keer beslisten bestuursrechters bij kinderopvangtoeslagzaken in het voordeel van de Belastingdienst. Die juridische tunnelvisie mag nooit meer plaatsvinden, staat in het rapport Recht vinden bij de Rechtbank. Dat moet voortaan anders, advi seert de Werkgroep Reflectie Toe slagenaffaire Rechtbanken, met name als voor burgers onevenre dige negatieve effecten dreigen. ,,In die gevallen zouden zij meer gewicht moeten toekennen aan de rechtsbescherming van het indi vidu." Hiervoor moeten rechters zich echter beduidend beter inle ven in die burger dan nu en rele vante feiten actief onderzoeken. Magistraten moeten binnen de wettelijke mogelijkheden boven dien meer hun best doen om bur gers tegemoet te komen. De recht bank Den Haag probeerde dat wél en kreeg af en toe wat gedaan bij de Belastingdienst. Rechters moe ten daarnaast meer op hun eigen rechtsgevoel durven afgaan. ,,Als jurisprudentie van de hogerbe- roepsrechter daar weinig ruimte voor lijkt te geven, is dat geen re den daarvan af te zien." De werkgroep besluit het rapport met diverse aanbevelingen. Zo zijn rechtbanken te veel losstaande ei landen, die beter met elkaar moe ten communiceren. Ook is er nau welijks communicatie met hogere rechters, zodat veel onvrede ver- borgen bleef. ,,Hoewel de onvrede over de kinderopvangtoeslagzaken in alle rechtbanken speelde, heb ben rechtbanken elkaar daarover niet opgezocht." De werkgroep voert ook ver zachtende omstandigheden aan. Volgens rechtbanken was in de eerste serie kinderopvangtoeslag- zaken wel degelijk relatief vaak sprake van misbruik door de ou ders. Velen zagen daardoor later geen reden meer om te twijfelen aan de lezing van de fiscus. Rechters stelden verder tegenover de werkgroep niet gespecialiseerd te zijn in kinderopvangtoeslagza- ken. ,,De zaken vormen maar een beperkt deel van de werkvoor- raad." Ze werden ook zelden be sproken in een vakinhoudelijk overleg. Ook werden de meeste za ken door één rechter beoordeeld in plaats van door meerdere rech ters tegelijk. Daardoor werden ze Behandel ons niet als nummer, want iedere zaak is anders you CAN'T BREAK us ANYMORE VRIJDAG 8 OKTOBER 2021 GO Het demissionaire kabinet wil miljarden euro's uittrekken om te voorkomen dat de energiere kening van huishoudens en bedrijven de pan uit rijst. Peter Winterman Den Haag - Haagse bron Tunnelvisie Victor Schildkamp David Bremmer Den Haag Advies ouders aan bestuursrechters Gedupeerde ouders demonstreren op het Plein in Den Haag, november 2020, FOTO ANP De doodzieke berggorilla Nda- kasi ligt in de armen van haar verzorger André Bauma, enkele dagen voordat zij zou overlijden aan een slepende ziekte. Bauma en anderen in het Senkwekwe Mountain Gorilla Center hebben Ndakasi en andere verweesde apen dertien jaar lang verzorgd. Ndakasi ging ooit de hele wereld over met een hilarische selfie (r) waarin ze samen met een an dere gorilla haar oppassers na doet. FOTO'S VIRUNGA NATIONAL PARK, GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4