II Beoogd koper Marina Beach schaart zich achter permanente bewoners 6 'Groeiende bedrijven kunnen samen aan de slag met tiny houses' mooiste Van der Poe De twee tekenden een plannetje uit voor het stuk braakliggende grond op de hoek Julianastraat met de Bernhardstraat. Maar zulke tiny houses zijn overal in Burgh-Haam stede, en in allerlei soorten en ma ten, neer te zetten. Als het maar om huizen gaat van hooguit 2 ton. ,,Dat is het maximale wat starters kun nen lenen en dat je verantwoord iets kunt doen", zegt Bijl. Je moet het wel jong houden, wil je het voor ouderen leuk kunnen maken Het is op zich al lastig om jonge werknemers vanuit Delft, Wagen- ingen of het Westland - 'Bij ons hebben mensen vaak een tuin- bouwopleiding of affiniteit daar mee' - naar Zeeland te krijgen. ,,Maar als je óók woonruimte kan aanbieden, dan is het zo veel mak kelijker." Ook Van der Deijl, die in de re creatieve sector actief is, kent de personeelsproblemen van dichtbij. Bovendien zien beiden hun eigen kinderen naar elders uitvliegen. ,,Het verenigingsleven gaat onder uit. Het loopt leeg en het vergrijst. Je ziet het dorp achteruitgaan. Je moet het wel jong houden, wil je het voor ouderen leuk kunnen ma ken. Maar j e moet jongeren dan ook wat te bieden hebben." Dorpsraad Bijl en Van der Deijl hebben hun plan maanden geleden al bij ge meente en dorpsraad neergelegd en woensdag bij de dorpsraadvergade ring van Burgh-Haamstede op nieuw aangekaart. Met de bood schap mee te willen denken en doen. Niet om daar zelf ook maar een cent aan te verdienen. ,,Maar we kunnen wel onze kennis en ons netwerk inbrengen." En mogelijk ook zelf investeren, zegt Bijl. Eventueel samen met an dere groeiende Schouwen-Duive- Het loopt leeg en het vergrijst. Je ziet het dorp achteruitgaan landse bedrijven en in samenwer king met Zeeuwland. ,,Er zijn meer bedrijven hier die met hetzelfde worstelen. We moeten hier samen de schouders onder zetten." Daarnaast kun je op die manier misschien ook grip krijgen op wie er straks woont. Juridisch mag je ei gen inwoners geen voorrang geven op de woningmarkt, al wordt er her en der in het land wel met die regels gestoeid. ,,Ik begrijp dat dat een he kel punt is. Maar er zijn altijd mo gelijkheden, als we maar willen." Leefgemeenschap Dorpsraadvoorzitter Kees Veer- hoek vindt ook dat er zo snel moge lijk moet worden gebouwd, óók voor senioren en (betaalbaar) voor jonge gezinnen. Burgh-Haamstede groeit nog altijd: ,,Maar alle plannen zijn nu wel ongeveer vol gebouwd." Er is gemeentegrond in het dorp beschikbaar, wat als voordeel heeft dat er snel zaken kan worden ge daan en dat je niet te maken hebt met particulieren die lonken naar de hoogste opbrengst. ,,Het gaat er hier om dat niet de hoogste op brengst uit de grond komt, maar dat de gemeente het zo kan organise ren dat er hier een leefgemeen schap ontstaat die heel divers is. En dat het dorp met een normale be volkingssamenstelling verder kan." Om dat te onderstrepen overhan digde woordvoerder Henk Sier- sema van Braakmaneiland Project ontwikkeling gisteren een aantal bezwaarschriften van bewoners aan wethouder Frank van Hulle. De permanente bewoners kregen eind september een brief van de ge meente dat ze binnen twee weken moesten verhuizen. Doen ze dat niet, dan volgt een dwangsom van 25.000 euro. Braakmaneiland Pro jectontwikkeling zette haar onge noegen ook kracht bij met een ei gen bezwaarschrift. De in Axel ge vestigde onderneming van oud makelaar Piet van Alten wil het va kantiepark aankopen voor meer dan 61 miljoen euro. De huidige ei genaar Oostappen en Braakmanei land Projectontwikkeling hebben een overeenkomst, maar financieel is de deal nog niet rond. Snel geld nodig In mei 2020 hadden Oostappen en Braakmaneiland Projectontwikke ling snel geld nodig om bungalow eigenaren op het vakantiepark uit te kopen, waarvan Oostappen eer der de erfpacht opzegde. ,,Een aan tal bewoners woont nog steeds in hun aan ons verkochte apparte menten. Dat doen ze met onze in stemming, totdat het vakantiepark op de schop gaat'', zegt Siersema. ,,We hopen nog dit jaar meer dui delijk te hebben over geldzaken, om vervolgens met ons plan naar de ge meente te kunnen.'' Siersema vroeg aan Van Hulle om snel met zijn or ganisatie en de bewoners in gesprek te gaan. Van Hulle zei dat de ge meente volgende week echt niet meteen op de stoep zal staan om de bewoners uit hun bungalows te ja gen. ,,We begeleiden de mensen naar een nieuwe woning.'' Home textiel Voor kwalitatieve vloer- en raambekleding vrijdag 8 oktober 2021 Roep om huizen voor jongeren John Bijl uit Burgh-Haamstede staat te springen om jonge men sen voor zijn groeiende bedrijf Vitro Plus. Dus heeft hij samen met dorpsgenoot Ron van der Deijl een plannetje uitgeknob- beld om tien tot vijftien tiny houses op een braakliggend stuk grond in hun dorp neer te zetten. Misschien kunnen Schouwen-Duivelandse bedrij ven wel samen in zo'n wijkje in vesteren. ,,Dan hebben we ook nog zeggenschap over wie er in komen." Esme Soesman Burgh-Haamstede - Ron van der Deijl, Het bouwproject aan het Domineesbosje in Burgh-Haamstede werd ooit voor starters op poten gezet, maar er wonen maar een paar medebedenker tiny housesplan jonge gezinnen. foto sandra schimmelpennink - Ron van der Deijl Als het aan de beoogd koper van Marina Beach bij Hoek ligt, mogen de permanente bewo ners van het vakantiepark nog een tijd in hun woning blijven. Raymond de Frel Terneuzen Schouwersweg 7, Heinkenszand 0113-564000 binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49