Zeeuwse voetbalmeiden spelen in een competitie met 28 teams II ZEELAND 15 Een voetbalcompetitie met 28 teams en de mogelijkheid om 9 tegen 9 te spelen. De KNVB experimenteert ermee in het Zeeuwse meidenvoetbal. VOETBAL EXPERIMENT Volgens Brouwer zal het zo'n vaart niet lopen. Spelers, trainers en clubs wordt na elke fase gevraagd naar hun ervaringen. In de winter stop wordt bepaald of het project een vervolg krijgt. ,,In allerlei dis tricten testen we vormen uit. Uit eindelijk kijken we wat werkt en wat niet en we proberen de goede dingen dat te implementeren.'' Op deschop De afgelopen vijfjaren heeft de KNVB het jeugdvoetbal al danig op schop gegooid. Hoe jonger de spelers, hoe kleiner de teams en de velden inmiddels zijn geworden. Ook met de competitievormen wordt geëxperimenteerd. Bij de jongste jeugd wordt al in meerdere fases gespeeld en zelfs in het seni orenvoetbal worden competities al 's halverwege opgesplitst. Maar alle veranderingen ten spijt, wat Peter Moerland betreft draait het maar om één ding: ,,Voetbal moet wel voetbal blijven. Daarmee bedoel ik 11 tegen 11.'' En ook al heeft hij geen idee hoe en of je kampioen kunt worden in de competitie van 28 teams, zijn team hoeft hij niet op te peppen voor de 'finale' van fase 1. ,,De derby tegen MZC'11.'' 28 teams zou daarin kunnen voor zien, denkt KNVB'er Roos Brou wer. ,,Tot de winterstop wordt in twee fases gespeeld'', vertelt ze. ,,In de eerste fase van vijf a zes wedstrijden (tot de herfstvakan tie) worden de teams regionaal ge koppeld, in de tweede fase (tot de kerstvakantie) wordt regionaal én op niveau gekoppeld.'' ,,Ons team is al een tijdje bij el kaar'', zegt Moerland, ,,en is goed op elkaar ingespeeld. Als we tegen betere teams spelen gaat ons eigen niveau omhoog. De grote uitsla gen zijn een keer leuk, maar zijn voor de meiden minder spannend. Er moet wel een uitdaging in zit ten om beter te worden. In het tweede gedeelte krijgen we als het goed is meer weerstand.'' Kleine competities Een ander probleem dat de com petitie van 28 teams moet tackelen zijn vrije speeldagen. ,,Omdat in sommige gebieden weinig mei denteams zijn, zijn de competities klein. De praktijk leerde dat er door blessures en terugtrekken van teams veel wedstrijden uitvie len. In deze pilot onderzoeken we ook of we een normaal competi tieprogramma kunnen draaien.'' Daartoe is de mogelijkheid inge bouwd om in plaats van 11 tegen 11 ook 9 tegen 9 te spelen. Brouwer: ,,Er zijn teams die hebben aange geven het om en om te doen, om dat ze bijvoorbeeld met werkende speelsters te maken hebben. Op basis van wat de teams aangeven worden ze gekoppeld aan een team met dezelfde aantallen.'' Moerland prijst de pogingen van de KNVB om het meidenvoetbal Voetbal moet wel voetbal blijven. Daarmee bedoel ik 11 tegen 11 te ontwikkelen. Hij ziet ook wel pijnpunten in de pilot. ,,Er zijn nu vijf wedstrijden gepland, terwijl je normaal de planning al voor een halfjaar wist. Dat is in verband met rijbeurten wel een dingetje voor ouders. Je moet er ook niet aan denken dat je met 14 speelsters een 9 tegen 9-wedstrijd moet spe len.'' bal groeit al jaren, maar er zijn ge bieden waar clubs moeite hebben teams op de been te krijgen en te houden. Daarnaast zijn de ver schillen binnen teams en binnen competities groot. We hanteren een systeem om uitslagen te me ten en de uitslagen in het meiden voetbal zitten in 4de categorie. Dat staat voor héél grote uitslagen.'' Leeftijdsverschil Dikke dubbele cijfers dus. Bij FC de Westhoek kunnen ze daarover meepraten. Na een bekerduel (10 1) won het ook de eerste twee competitiewedstrijden met dub bele cijfers 10-2 en 12-3. ,,In het begin van de competitie gebeurt dat wel vaker'', weet trainer Peter Moerland. ,,Het niveau van de teams is lastig in te schatten, mede door het vaak grote leeftijdsver schil.'' De pilot met de competitie van Het meidenteam onder 17 jaar van FC De Westhoek ligt op kampi- oenskoers in de tweede klasse. Twee gespeeld, twee gewonnen, doelsaldo 22-5. Beter kon het Schouwse team niet starten. Oké, de beste teams moeten ze nog te genkomen. Tot nu toe troffen ze immers de huidige nummers 19 en 28 van de ranglijst. Echt waar, FC De Westhoek speelt in een competitie met 28 teams, allemaal meidenteams van onder 17 uit Zeeland en West-Bra bant. Het is een pilot van voetbal bond die past in het streven van de KNVB om het voetbal 'leuker en beter te maken voor alle doelgroe pen'. Dat vertelt Roos Brouwer, se nior medewerker voetbalontwik keling bij de bond. ,,Het meiden- en vrouwenvoet- vrijdag 8 oktober 2021 GO -Peter Moerland, trainer FC de Westhoek Rudy Boogert Burgh-Haamstede Trainer Peter Moerland tussen de meiden van FC de Westhoek 1. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43