WIM HOFMAN Duisternis Verpleegkundige Patricia fietst voor ALS ZEELAND 13 Geniet samen van een heerlijke overnachting inclusief ontbijt bij Van der Valk We hadden ze al gezien onder weg: de dikke onweerswol ken in een oranje avondlucht. We waren met onze zoon Maarten on derweg naar de stad Klamath Falls in Oregon, U.S.A., een staat met veel bos sen en met nogal eens onweersbuien. Toen we de stad inreden was het donker. Het begon te regenen en te bliksemen en opeens viel de elektrici teit uit. Er was geen straatverlichting meer en we hadden moeite om in het donker de sleutel in het slot te steken van het huis waar we zouden verblij ven. Maar we waren blij dat we binnen waren, want het regende steeds harder en de straten stonden binnen de kort ste keren blank. Maarten stelde voor naar een supermarkt te gaan. Volgens hem hadden die immers ge neratoren. We konden daar avondeten kopen en kaarsen en lucifers en extra batterijen voor zijn zaklampje. De tocht naar de supermarkt was bijzon der. Overal bleken auto's te rijden, hun koplampen verlichtten de dikke, hard neerplenzende regendruppels. Ieder een reed behoedzaam, want de ver keerslichten deden het natuurlijk ook niet. Het werd wel een gezellige ouder wetse avond met wat kaarslicht en kaas en brood. Ik denk wel eens aan momenten dat er opeens geen elektriciteit meer is. Mijn moeder had altijd kaarsen en lu cifers in huis, (voor het geval dat), en veel mensen zullen dat soort dingen nu ook nog wel hebben, maar we zijn meer en meer afhankelijk geworden van elektriciteit. Soms probeer ik wel eens te bedenken wat er dan zoal de gevolgen van kunnen zijn, als er voor langere tijd geen stroom meer is. Zeer veel dingen functioneren dan niet meer, de communicatie valt voor een deel weg, treinen rijden niet meer, bruggen en sluizen doen het niet meer deuren gaan niet meer open of dicht, veel apparaten werken niet meer: ver warmingsapparatuur, liften, vrieskis ten. Er is veel op te noemen wat er in zo'n geval niet meer werkt. Veel oplos singen heb ik echter nog niet gevon den. Ik heb ooit geprobeerd een kaars te maken van kippenvet, maar die walmde erg en stonk nogal en smolt snel weg. Misschien ligt ergens allang een plan klaar, voor het geval dat... ,,Vorig jaar zomer stond hij de heg nog te knippen, in september kreeg hij de diagnose ALS en in januari is hij overleden." Zulke schrijnende gevallen komt Goud tegen in haar werk. ,,De meeste cliënten hebben een prognose van drie tot vijf jaar, maar helaas zien we ook cliënten die heel snel achteruit gaan." Intensieve zorg Goud en haar collega's geven pa tiënten met ALS en aanverwante spierziekte in de hele provincie ge specialiseerde zorg. De verpleeg kundigen en verzorgenden vormen samen Gespecialiseerde ALS Zorg Zeeland (GAZZ). ,,Het is heel in tensieve zorg", legt Goud uit. ,,In de beginfase van de ziekte gaat het om twee S drie uur zorg per dag. Maar ALS is een progressieve spierziekte. Op den duur vallen ook de adem- halings- en de slikfunctie weg. Dat betekent dat mensen een sonde no dig hebben, en aan de beademing moeten. We zijn dan 24 uur per dag bij mensen in huis. In het zieken- Het geeft voldoening om ze tot het laatst goede zorg te geven huis of in het verpleeghuis is zulke zorg vaak lastig te geven. Wij kun nen er bovendien voor zorgen dat mensen thuis kunnen blijven. Je hebt dan heel intensief contact. Het geeft voldoening om ze tot het laatst goede zorg te geven." Zondag doen de verpleegkundi gen mee aan de actie 'Geef alles voor ALS'. Je spieren gebruiken voor de mensen die dat zelf niet meer kunnen, dat is de bedoeling. Deelnemers uit het hele land gaan één uur sporten om zoveel mogelijk geld in te zamelen voor onderzoek naar de spierziekte. Met een fietskar vol koekjes fietsen Patricia, Karin Kosters, Caroline Spelier en Marian Lokerse de Bevelanden over. Hun collega's Willeke Tramper, Bernice Venmans, Hanna Boot en Amanda de Leeuw van Weenen zetten zich net zo hard in voor de actie, maar zij moeten voor de ALS-patiënten zor gen. Patricia en haar collega's hebben inmiddels 650 euro opgehaald. Ze willen dat bedrag zondag verho gen. Met de fiets en koekjes bezoe ken ze niet alleen cliënten, maar ook nabestaanden van mensen die al overleden zijn. ,,We leven een aantal maanden mee met mensen. We zijn onder deel van het gezin of de familie. Bijna altijd gaat één van ons naar de uitvaart of de crematie. We krijgen soms nog brieven van de familie na het overlijden van een cliënt. Vaak ga je weg met een knuffel. Zo diep gaat het contact." Er even tussenuit? Geniet samen van een hotelovernachting inclusief uitgebreid ontbijt in één van de Van der Valk hotels in Nederland België. Met deze voucher verblijf je voor slechts 79,- per nacht in een hotel naar keuze. Kies bijvoorbeeld voor een heerlijk verblijf in de natuur, aan de kust of in een sfeervolle stad. Bestel nu op pzc.nl/valk VAN DER VALK vrijdag 8 oktober 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Patricia Goud uit Wolphaartsdijk ziet tijdens haar werk als gespe cialiseerd verpleegkundige elke dag wat de spierziekte ALS met mensen doet. Samen met haar collega's zamelt ze geld in voor meer onderzoek naar de ziekte. ,,Dat is nodig, want we weten nog steeds niet wat de oorzaak is." Cornelleke Blok Wolphaartsdijk - Patricia Goud, Verpleegkundige van Gespecialiseerde ALS Zorg Zeeland (GAZZ) Hotelovernachting voor 2 personen Voucher voor 1 of 2 nachten verkrijgbaar IncLusief ontbijt Verblijf tussen 4 oktober 2021 en 31 maart 2022 Voucher is te verzilveren t/m 28 februari 2022 KORTING *Excl. eventuele bijkomende kosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41