9 STROVLECHTEN WILMA MAAKT KUNSTWERKJES Wilma van Damme van Het Hooge Huis in Ouwerkerk probeert een oud ambacht nieuw leven in te blazen: strovlechten. Van oudsher een kunstvorm die in de donkere wintermaanden beoefend werd, met niet veel meer dan tarwehalmen. Liefst zelf gesneden op het land, natuurlijk. vrijdag 8 oktober 2021 p' f: QWilma van Damme vlecht, zoals genera ties landbouwers voor haar, kunst werkjes van stro. Ondine van der Vleuten Ouwerkerk Stro dat met de hand ge sneden is: dat is een voorwaarde, legt Wilma van Damme uit. Zelf gaat ze eind juli, begin augustus ook het land op om met haar eigen handsikkel de nog groene aren te snijden. „Voordat de halmen gaan knakken en de tarwe rijp is, anders vallen de korrels er allemaal uit. Je wil stevige, nog groene aren die zo lang mogelijk zijn. Daarom kun je alleen tarwe gebruiken die biolo gisch geteeld is; gewone teelten worden bespoten met halmver- korter. Dat doen de boeren omdat je dan kort, steviger stro hebt dat bij regen niet zo snel plat slaat. De aren kunnen, als de korrels de bo dem raken, gaan uitschieten." Jarenlang mocht Wilma Zeeuwse Vlegel-tarwe snijden van Joop de Koeijer, die op Schouwen- Duiveland biologisch teelt. Dit jaar kwam er iets nieuws bij: ,,De Doopsgezinde Gemeente Oud dorp haalde dit jaar de eerste oogst binnen van Turkey Red Wheat. Een heel bijzondere graansoort. Molenaar Voogd maalt het en het is te koop via de kerk en de leden van de Doorpsgezinde Gemeente. Bakkerij Akershoek in Ouddorp bakt er brood van." Graangodin Zolang er tarwe verbouwd wordt, wordt er al stro gevlochten, weet de Ouwerkerkse te vertellen. Het is nagenieten van de zomer in de donkere winterdagen. ,,Strovlech- ten is niet typisch Nederlands, maar typisch iets van boerenge meenschappen. Het dateert uit voor-christelijke tijden, toen de De laatste schoof die van het land kwam, werd bewaard - Wilma van Damme zon, de maan en de sterren en ook de graangodin vereerd werden." „De laatste schoof die van het land kwam, werd bewaard. De korrels bleven in de aren. Van die halmen werd meestal een pop ter ere van de graangodin gevlochten, maar ook andere oogstsymbolen en sierlijke kunstwerkjes als hartjes, waaiers of zwaantjes. Er zijn ook regionale patronen, zoals de Twentse geveltop. In Scandinavië zie je veel cirkelpatronen: dat heeft te maken met de zonnewendes, het moment dat de dagen gaan lengen of juist korter worden. Een belangrijk moment voor landbou wers. In Oostenrijk maken ze sie raden van heel fijn strowerk. Ik maak er zelf ook briefkaarten van." In 1994 begon Wilma met het 'winterwerk'. Om te beginnen moet de tarwe gedroogd worden. „Je kunt ze aan de lucht drogen of, zoals ik, een paar dagen de ventilator erop laten blazen. Dan knip je halmpje voor halmpje de vliesjes van de sten gel: het schonen. Daarna sorteer je de halmen op dikte en lengte. Voordat je kunt gaan vlechten, moet de tarwe een paar uur in een lauwwarm bad liggen zo dat hij lekker soepel wordt." De strovlechtster, die de liefde voor haar hobby onder meer op markten voor oude ambachten probeert over te brengen, heeft een grote voor raad aangelegd, die ze in plas tic bakken bewaart. Om de twee jaar is er een landelijke Stro-contactdag. Het is dat corona toesloeg, anders zou die in 2020 eindelijk eens in Zeeland zijn ge weest. „Er is nog een kansje", zet Wilma hoopvol. Op zulke dagen deelt het kleine groepje dat de kennis van het strovlechten in stand houdt, ervaringen en tips. Zelfheeft ze veel gehad aan 'Gouden Vlechtwerk', een handzaam boekje dat de basis van het strovlechten bevat. Het boekje, van lerares han denar beid Henny Adamczyk, is nog te koop via het Nationaal Vlechtmu- seum in Noordwolde. Landbouwprovincie „Het is heel moeilijk om aan infor matie te komen. Er gaat wel een Strobrief rond, drie keer per jaar, met feitjes en workshops. De meesten die dit doen, zitten boven de rivieren. Maar het zou zo leuk zijn als het ook hier ging leven en behouden bleef voor de toekomst. Zeeland is toch een landbouwpro vincie. Daarom was ik ook zo blij toen de Doopsgezinde Gemeente mij vroeg: kun je hier eens komen vlechten? De Doopsgezinde Ge meente had gelukkig zelf de eerste oogst van hun Turkey Red Wheat met de hand gesneden. Ze hebben er al brood van gebak ken, ze verkopen 5* meel en koekjes, en nu vlechten ze ook met het stro!" „Het is geen dure hobby. Draad, schaar, lineaal en wat voorbeel den of een boekje om uit te werken: meer heb je niet nodig. En het is super ont spannend om zo bezig te zijn. Zelf luister ik naar a een lezing of mooie muziek, en ondertus sen laat ik mijn handen gaan. Boerinnetje van stro. Het is nagenieten van de zomer FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37