Vegetariër is vaak het haasje in restaurants Breed compensatieplan voor schade Sloegebied het land 5 door krijgt de prei een aards tintje. Dat geeft echt een wow-effect op het bord van de gasten." Zucht van verlichting Vegetarische klanten van The Green Room slaken vaak een zucht van verlichting als ze de menukaart zien, weet Van de Parel. ,,Ze kun nen alles bestellen en zijn eens een keer met binnen twee minuten uit gekeken op de kaart." Ook de men sen die normaal gesproken wél vlees en vis eten, zijn vaak verrast door de groentegerechten. Onge veer 40 procent van de klanten be stelt vlees of vis bij hun groentege recht. Van de Parel: ,,We krijgen re gelmatig te horen dat ze niet wisten dat je met groenten zó lekker en smaakvol kunt eten. Ze zeggen: 'Waarom heb ik dat thuis zelf niet vaker gedaan?' Sommige toeristen gaan meteen door naar de Drvkkery om een vegetarisch kook boek te kopen." Een vegetariër die in Zeeland uit eten gaat, is vaak het haasje. Op menukaarten is het armoe troef voor mensen die vlees, vis en/of zuivel afwijzen. In het gros van de restaurants be perkt de keuze zich tot een sim pele pasta, een groenteburger of de obligate bietensalade met geiten kaas. De laatste is trouwens een stopbord voor de ware vegetariër als er voor de kaas dierlijk stremsel is gebruikt. Er zijn maar weinig Zeeuwse restaurants waar vegetariërs drie smakelijke gangen kunnen veror beren. Spontaan bezoek leidt dik wijls tot droefenis. 'U had dat vooraf moeten aangeven', krijgen ze te horen. Op zich is dat begrij pelijk want chefs moeten bijvoor beeld plantaardige room speciaal inkopen. Ze willen zo voorkomen dat ze bij gebrek aan vraag produc ten weg moeten kieperen. Toch kan een beetje meer oog voor de vegetariër geen kwaad. Steeds meer mensen beperken hun vlees- en visconsumptie. Veel vlees eten is niet gezond en niet duurzaam. De fok van slachtvee kost enorm veel water en gaat ge paard met een forse CO2-uitstoot. Veruit het meeste vee voer dat Neder landse veehou ders benutten, is in Zuid- Amerika ge teelde soja. Daarvoor wordt re genwoud en andere na tuur opgeof ferd. Ook het transport leidt lul uitstoot van broeikasgassen. Zo zit die vork in de steel. Anders ligt dat voor duurzaam vlees van lokale milieu bewuste veehouders. Zo'n stukje vlees mag best, twee keer per week. Peulvruchten Vlees is makkelijk te vervangen, bijvoorbeeld door eiwitrijke peul vruchten. Een groenterijker menu helpt niet alleen de planeet, goed bereide groenten zijn ook smake lijk. Restaurants als The Green Room in Middelburg of Morille in Het zou veel chef koks sieren als ze op hun menukaart eindelijk eens een volledig menu voor vegetariërs zetten Koudekerke koken al heerlijke (overwegend) plantaardige menu's. Bij Pier 7 in Vlissingen aten we recent een likkebaardend lekkere bloemkoolrisotto. Er is nog een wereld te winnen, want Zeeuwen zijn volgens de statistie ken kennelijk verknocht aan hun steak en scholletje. Het zou veel chef-koks sieren als ze op hun menu kaart einde lijk eens een volledig menu voor vegetariërs zetten. Wie weet heeft dat naast een voedend een op voedend effect. Im mers, ook carni voren zijn te be keren. Er staan nog meer projecten op sta pel die een litteken in het landschap trekken en de leefbaarheid in om- ringende dorpen onder druk zet ten. Ze houden overwegend ver band met de ontwikkeling van het Sloegebied tot draaischijf van groene stroom van windparken op zee en toekomstig bolwerk van groene waterstof. Bij Borssele is bij voorbeeld de bouw van een trans formatorstation gepland waar Ten- neT een deel van de stroom van het toekomstige windpark IJmuiden Ver (gereed in 2030) ontvangt. Ook liggen er plannen voor de bouw van elektrolysefabrieken voor groene waterstof, inclusief de daarvoor noodzakelijke infrastructuur. TenneT compenseert altijd na- tuurschade, maar omdat er zoveel samenkomt rond het Sloegebied is besloten om een breed compensa tieplan te maken. Dat moet ervoor zorgen dat de energietransitie, in- Er komt zoveel samen in het Sloegebied dat je beter met alle partijen maatregelen kunt bedenken - Jorrit de Jong, TenneT dustriële groei en woon- en leefkli maat hand in hand kunnen gaan. Aan het overleg doen mee: TenneT, havenbedrijf North Sea Port, het ministerie van Economische Zaken en Klimaat, Natuurmonumenten, waterschap Scheldestromen, de provincie, de gemeente en de dorpsraden van 's-Heerenhoek, Nieuwdorp, Lewedorp en Borssele. ,,Er zijn zoveel projecten in en rond het Sloegebied dat het handi ger is om met alle betrokken par tijen na te denken over maatregelen die aantasting van natuur en leef baarheid compenseren. Dorpsra den zitten ook aan tafel om de wen sen van bewoners rond het Sloege- bied kenbaar te maken", zegt Jorrit de Jong, woordvoerder van TenneT. Als verbindingsofficier is een onaf hankelijke gebiedsmanager aange steld. Dat is Fon ten Thij van FTT Procesontwikkeling. Ten Thij heeft in het verleden voor TenneT ge werkt. De 38okV-lijn die TenneT op Zuid-Beveland aanlegt, is in 2023 gereed. Om de enorme hoeveelhe den groene stroom van windpark Borssele landinwaarts te transpor teren, wordt de hoogspanningslijn van een tweebaans naar een vier baans stroomsnelweg uitgebouwd. Hoewel het huidige netwerk bijna vol zit, is er volgens De Jong nog geen sprake geweest van alarmsitu aties. Filemanagement TenneT voert eind dit jaar wel tij de- lijk filemanagement in: andere energieproducenten in de regio - denk aan de Sloecentrale van PZEM - schakelen tijdelijk terug bij een piek aan wind- en zonne-energie. vrijdag 8 oktober 2021 GO smaakvoller' Bennie van de Parel, chef kok van The Green Room in Middelburg: ,,We krijgen regel matig te horen dat ze niet wis ten dat je met groenten zó lek ker en smaakvol kunt eten." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Frank Balkenende Bloemkoolrisotto van Pier 7 in Vlissingen. foto dirk-jan gjeltema Bewoners rond het Sloegebied mogen meepraten over een breed compensatieplan voor projecten die de natuur en de leefbaarheid in en rond het ha vengebied aantasten. Het gaat daarbij niet alleen om de 380kV- lijn die landelijk netbeheerder TenneT inclusief een tijdelijke omleiding door het Sloebos trekt, maar ook bijvoorbeeld om de aanleg van een toekomstig centraal parkeerterrein voor vrachtwagens bij 's-Heeren- hoek. Frank Balkenende Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33