s? Petje af voor de politie Slechts taakstraffen voor viertal van drugslab Grijpskerke Aanrijding 'Verbied nieuwe panelen op landbouwgrond' 2 Jonge mantelzorgers krijgen dit jaar geen gratis griepprik van de GGD Zeeland. Ondertussen is het grote snotteren - vroeger dan anders - al begonnen. PRIK INENTING IS NIET ALTIJD GRATIS - Commentaar De kuif onder de Zeeuwse politiepet is dikwijls grijs. Een kwart van de Zeeuwse agenten is 55 jaar of ouder. Ze staan aan de vooravond van hun pensioen. De komende jaren moeten daarom honderden nieuwe politiemensen worden geworven om te zorgen dat er voldoende blauw op straat loopt. Ook cybercriminaliteit en drugssmokkel via de haven van Vlissingen vergen een grote(re) inzet van de politie. De werving is een hele kluif. De politie is niet de enige werk gever die in de opdrogende vijver van schoolverlaters en jonge arbeidskrachten vist. In alle sectoren schreeuwen werkgevers om personeel. Wat niet helpt, is dat studenten die de politiepet ambiëren het eerste deel van hun opleiding op de academie in Eindhoven moeten volgen. De reistijd schrikt jongeren af. De politie-eenheid Zeeland-West-Brabant speelt al in op de nadere pensioengolf. De opleiding is verkort van drie naar twee jaar en er zijn Leer- en Ontwikkelplekken in Vlissingen, Bergen op Zoom en Rijen opgezet. Dat leidt tot een grotere instroom van studenten, maar er is meer nodig om die stroom op gang te houden. De eenheid pleit nu voor een Zeeuwse dependance van de Politieacademie. Zo'n filiaal maakt het politie-onderwijs veel toegankelijker voor Zeeuwse jongeren, want ze hoeven niet meer naar Eindhoven. Het sluit ook mooi aan bij het nieuwe Kenniscentrum voor Georganiseerde Ondermijnende Criminali teit in Vlissingen. Petje af voor dit idee, waar Zeeland echt iets mee opschiet. De opleiding is verkort van drie naar twee jaar en er zijn Leer- en Ontwikkelplekken opgezet De straffen zijn ongeveer gelijk aan de eisen van de officier van justitie twee weken geleden. Net als de of ficier van justitie is de rechtbank van oordeel dat de zaak te oud is om ALMANAK Op zijn gifgroene mountainbike met verende voorvork en 24 ver snellingen scheurt de 9-jarige Middelburger regelmatig door het park. Sportief als hij is, ge beurt dat vaak gekleed in een voetbalshirt van zijn favoriete club. De ene keer levert dat PSV- shirt hem plagerijtjes op, de an- jarenlange celstraffen op te leggen. Dat is wel gebruikelijk bij drugscri minelen. De rechtbank nam verder mee dat de mannen ook al lang ge leden vrij zijn gelaten en ze hun le ven allemaal lijken te hebben gebe terd. Wel vond de rechtbank een taakstraf terecht en wil ze met de voorwaardelijke straffen voorko men dat de mannen toch weer de fout in gaan. Synthetisch De arrestatie van de mannen volgde na een onderzoek van de Belgische politie. Die stuitte op in formatie over grondstoffen voor synthetische drugs. Dat werd overgedragen aan de recherche in Zeeland. dere keer complimentjes. Toen hij vol in de remmen kneep om een aanrijding met twee wande lende mannen te voorkomen, draaide één van de twee zich om en stapte opzij zonder zijn maat te waarschuwen. ,,Rij hem maar omver hoor", knipoogde hij naar de fietser, ,,hij is voor Ajax." Nieuwe directie Neeltje Jans Voorstelling verplaatst De voorstelling van Joop Visser en Jessica van Noord, die stond gepland voor zondag 10 oktober in theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joos- land, is verplaatst. Het duo heeft door omstan digheden moeten afzeg gen. Het theater heeft in za terdag 5 maart volgend jaar een nieuwe datum gevonden. Gekochte kaarten blijven geldig voor het nieuwe optre den. Bezoekers die om wat voor reden dan ook niet kunnen op 5 maart, kunnen hun geld terug krijgen. BIJ NADER INZIEN Voorstelling Der müde Tod Nederland is aan het snotteren ge slagen. Als de zelftest uitwijst dat het geen Covid-19 is, halen we op gelucht adem. Alsof we zijn verge ten dat ook een griepje dodelijk kan zijn. Gelukkig hebben meer men sen dan ooit recht op een gratis inenting. De huisartsenpraktijken maken zich op voor een grote toeloop van zieke mensen, zegt Mattijs Bordui. Hij is voorzitter van de Zeeuwse huisartsencoöperatie en PeriScal- dis. Hij brengt de extreme griepgolf van 2018 in herinnering. Die resul teerde in 16.000 ziekenhuisopna men en een oversterfte (meer sterf gevallen dan gemiddeld) van 9444 mensen in achttien weken tijd (bron: RIVM). Bordui: ,,Toen waren de ic's ook bijna vol. Het grote ver schil met Covid-19 is dat het gelei delijker ging. Zodra er genoeg men sen gevaccineerd waren tegen Co- vid-19 zag je de piek van de besmet tingen afvlakken. Dat hoop je met griepvaccinaties ook te bereiken." En natuurlijk dat minder mensen een ernstige complicatie krijgen, zegt hij. We zullen zeker het gevolg zien van het loslaten van de 1,5 metersamenleving Vorig jaar konden gezonde jonge mantelzorgers (18-60 jaar) in Zee land een gratis griepprik krijgen. Dit jaar niet. De belangstelling viel tegen, laat de GGD Zeeland weten. Aan de campagne zal het niet gele gen hebben, want geen communi catiemiddel bleef onbenut. Via so ciale media, lokale media, offline media, kerken en huisartsen werd de doelgroep gewezen op de moge lijkheid een gratis griepvaccinatie te halen. Ruim ingekocht Woordvoerder van de GGD Zee land Patricia Stoel: ,,GGD Zeeland heeft vorig jaar heel ruim griep- prikvaccins ingekocht voor jonge mantelzorgers die geen indicatie hadden voor het krijgen van een vaccin via de huisarts. We wilden het voor deze mensen zo makkelijk mogelijk maken. Daarom konden ze naar een priklocatie dichtbij huis." De mantelzorgers lieten het echter massaal afweten. ,,Het aantal locaties stond daarmee uiteindelijk niet in verhouding tot het aantal mantelzorgers dat koos voor een griepprik", aldus Stoel. Konden de vaccins niet een jaartje bewaard worden? Helaas: het jaar erop circuleren andere ty pes influenzavirus, verduidelijkt arts infectieziektenbestrijding van de GGD Zeeland, Fleur Groenen dijk. Wie dit jaar als jonge mantel- zorger een prik wil, kan dat via de huisarts of de GGD Zeeland rege len. Tegen betaling van circa 25 euro. ,,Zolang de voorraad strekt", waarschuwt de GGD Zeeland. Op is presenteerd in Oostburg en Koude- kerke. FvD wil weten of dat laatste project inderdaad op landbouw grond komt. Is er overleg geweest met de gemeente Veere? Gaat er subsidie naar het plan? Het moet eens klaar zijn met zon nepanelen op landbouwgrond. De Statenfractie van Forum voor De mocratie (FvD) wil dat de provincie geen enkel zonneparkproject meer toestaat waarbij landbouwgrond wordt opgeofferd. Naar aanleiding van plannen voor een tweede zonnepark van 10.000 panelen in Koudekerke stelt FvD vragen aan het provinciebe stuur. Eerder antwoordde dat op het voorstel 'Zonnepanelen? Die kunnen het dak op!' van Forum dat in de praktijk al geen zonneparken op landbouwgrond meer mogelijk zijn. Sindsdien zijn er plannen ge- Enkel en alleen Statenleden Martin Bos en Fred Walravens willen een verbod op zonneparken op agrarische grond. Nu mag dat provinciebeleid zijn, maar naar hun idee trekken ge meenten zich daar weinig van aan. Ze willen weten of het provinciebe stuur bereid is 'uit te spreken dat de huidige Zeeuwse agrarische gron den enkel en alleen gebruikt mogen worden voor agrarische doelein den'. vrijdag 8 oktober 2021 De vier Goesenaren (37, 29, 47 en 41 jaar oud) die verantwoor delijk zouden zijn voor het drugslab in aanbouw dat in 2017 in Grijpskerke werd opgerold, hoeven niet meer de gevangenis in. De rechtbank in Breda gaf de vier donderdag alleen nog taak straffen van 240 uur en een voorwaardelijke celstraf van een jaar. Pieter van Klinken Breda Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Jacqueline Leenheer is vanaf 1 november de nieuwe directeur van Del tapark Neeltje Jans. Zij volgt Bert van de Hoef op, die met pensioen gaat. Jacqueline Leenheer werkt al bijna twintig jaar op Deltapark Neeltje Jans, de laatste jaren was zij al de vervanger van Bert van de Hoef. De afgelopen jaren was Van de Hoef ook directeur van vijf andere parken in Nederland (waaronder Dolfinarium Harderwijk), België en Zwitserland. Hij blijft nog wel adviseur van de moederorganisa tie Aspro Parks in Madrid. NW- EN SINT JOOSLAND In het bericht over de filmvoorstelling Der müde Tod in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen staat een verkeerde dag. Het vocaal ensem ble Wishfull Singing treedt zaterdag 9 okto ber op. Der müde Tod wordt vertoond op een groot scherm in de kerk. De film is een reactie op de miljoenen doden die vielen door de Spaanse grieppandemie en de Eerste Wereldoorlog. De film gaat over een vrouw die van De Dood drie kansen krijgt om haar geliefde uit de dood te halen. De voorstelling begint om 20.00 uur. Huisarts Ondine van der Vleuten Vlissingen - Fleur Groenendijk, arts GGD Ernst Jan Rozendaal Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30