ustoorden a Raad Hulst eist snel actie rond vervuilde zeedijk Roep om Zeeuwse politie-opleiding sterker 2 OSCAR GARSCHAGEN Column Het geurde deze Pandora Pa pers-week weer naar ja gende wilde beesten. De prooi, CDA-leider Wopke Hoekstra die in zijn McKinsey-tijd had be legd in fiscale lustoorden, wist am per te ontsnappen aan de klauwen van de politiek en de journalistiek. ,,Ook gewone pensioenfondsen kom je in allerlei belastingparadij zen tegen'', prevelde de minister. In de wereld van het geld is inderdaad niemand onbevlekt. Nederland al helemaal niet. god weet wie allemaal vloeit onbe last via de lage landen naar zon overgoten el dorado's aan azuur blauwe oceanen. Pensioenfondsen kennen die financiële Zijderoutes heel goed. Ook mijn eigen Pensi oenfonds Grafische Bedrijven. PGB belegt voor alle Nederlandse grafici en dag- en weekbladjournalisten zo'n 34 miljard euro. Daar zitten ook de ouderdomsgeldpotten in van accountants, Zeeuwse- en an dere zeevissers en reisorganisato ren. Op de top-50 van PGB-beleg- gingen staan Taiwanese, Chinese, Amerikaanse en Europese multina tionals. Velen van deze Big Tech, Big Pharma en Big Oil-bedrijven doen ondanks alle journalistieke giga-lekken nog steeds zaken via al die plekken waar belasting betalen gelijk staat met vloeken in de kerk. Dat levert PGB een keurig ren dement (10,3 procent in 2020) op. De oude dag van menig journalist is dus prettig, zij het verre van kli maatneutraal verzorgd, zo blijkt. Er moet alleen geen oorlog uitbreken tussen China en de VS over Taiwan en Xi Jinping moet Alibaba en Ten- cent wel met rust laten. Wie zon der zonde is, werpe de eerste steen moet Hoekstra die Johannes 8:7 vast wel kent, zwijgend hebben ge dacht. Natuurlijk durfde hij ook niet dat idealistische safaribedrijfje, dat hij ooit bescheiden steunde, aan te prijzen. Het eco-vriendelijke Asilia Africa, waarmee je heel ver antwoord rondtoert in Oost-Afrika, ontbreekt in de PGB-top-50. Te laag rendement, vermoed ik. De PGB-schoorsteen van journalis tieke pensionado's moet natuurlijk wel blijven roken. In de wereld van het geld is inderdaad niemand onbevlekt DE STELLING Vandaag: Ik ben bang voor de griepgolf Oneens Toos Henk Paul Kusters WONINGZOEKENDEN STEEDS MOEDELOZER AFLEVERING Kt?2 Roep om veilige Kanaalweg Mallardmars gaat door na coronastop Ruzie oorzaak van steekpartij In het tweede kwartaal van 2022 zal duidelijk zijn wat er gedaan wordt aan de zeedijk bij Perkpolder, die is aangelegd met thermisch gerei nigde grond (TGG) die niet schoon genoeg is. Er lekken schadelijke stoffen uit. Hulst zit al jaren met die dijk in haar maag. De mate van ver ontreiniging, die volgens Rijkswa terstaat (RWS) tot dusver meevalt, wordt nauwlettend in de gaten ge houden. Er liggen nu een aantal scenario's om het probleem aan te pakken, maar de raad van Hulst vindt het maar pappen en nathou den van Rijkswaterstaat. ,,Dit gaat om de volksgezondheid!" Eric Mostert, projectmanager RWS, gaf de gemeenteraad gisteren uitleg over de scenario's die worden uitgewerkt. Die variëren van het isoleren van de kwelsloot waarin de schadelijke stoffen te vinden zijn en dat (gezuiverde) water te lozen in de Westerschelde, tot de meest drastische maatregel: de hele dijk compleet afgraven. RWS vindt dit niet kansrijk. Reden: ontzettend duur en tijdrovend. Op de gezond heid en het vertrouwen van de be volking moet je geen prijs willen zetten, vinden ze in Hulst. Mostert vergeleek de situatie met een medisch traject. ,,Als je wat hebt, dan ga je naar de dokter, dan de specialist en dan wordt bekeken wat de beste behandeling is. Zo ook hier." André Fokker (Algemeen Be lang Groot Hulst) zag dat anders. ,,Wat jullie doen; iemand komt met een vlekje bij de huisarts, dat is niet goed, maar in plaats van het vlekje weg te halen, willen jullie afwach ten en onderzoek blijven doen of er misschien nog meer vlekjes bijko men." Korte pijn Dat het afgraven van de dijk en op nieuw aanleggen met gewone grond hartstikke duur is, begrijpen de raadsleden wel. ,,Maar constant alles blijven onderzoeken ook." Fokker: ,,En wellicht is daarna uit eindelijk de conclusie dat de dijk toch afgegraven moet worden." HulstPlus is dan ook voorstander van 'korte pijn'. Meteen afgraven. Er zit een smet op Perkpolder en die moet er af! Volgens Bennie Saman (PvdA) moet het pappen en nathouden stoppen. ,,Er zit een smet op Perk- polder en die moet er af!" Volgens Mostert is het daarom noodzakelijk dat er een eenduidig antwoord komt op wat de beste optie is." Mostert en burgemeester Jan-Frans Mulder zegden de raad toe de om wonenden én de raad op de hoogte te houden van alle vervolgstappen en onderzoeksresultaten. Mulder: ,,We moeten de mythevorming be strijden." De wens voor een Zeeuwse oplei- dingsplek leeft heel sterk, maar het plan is nog niet uitgewerkt. De reis tijd naar de academie in Eindhoven, waar het eerste deel van de politie opleiding (negen maanden, red) gevolgd moet worden, blijkt nu voor sommigen een drempel. Een dependance op Zeeuwse bodem kan volgens Van Gelderen het ver schil maken. ,,Door uitstroom van agenten is er landelijk een grote vervangingsvraag", zei Van Gelde ren gisteren. ,,In vijf jaar tijd moe ten we landelijk ongeveer 17.000 agenten zien binnen te halen." Wervingsbureaus jagen in op- dracht van de politie naar nieuwe aanwas en de agenten zelf doen soms ook mee. Zo pakt de politie in augustus volgend jaar flink uit tij dens tijdens Rescue Vlissingen. ,,En omdat we diversiteit bij de politie belangrijk vinden, zijn we laatst ook naar de moskee in Middelburg geweest om te werven." Tachtig mensen Op de academie zitten tachtig mensen, die de politie in coronatijd heeft binnengehaald. Zij zijn in 2023 klaar om in Zeeland aan de slag te gaan als agent. ,,Bij de werving van agenten hanteren we bewust geen maximumleeftijd. Zo houden we de weg open voor mensen die een carrière-switch overwegen." In 2019 gaf Ronald Weydema, toenmalig districtschef van de po litie, al aan dat Zeeland een eigen politie-opleiding goed kan gebrui ken. Met de komst van Leer- en Ontwikkelplekken naar Rijen, Ber gen op Zoom en Vlissingen werd vier maanden geleden een eerste stap in die richting gezet. vrijdag 8 oktober 2021 3,5 biljoen dollar van Google en Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik ben ook wel eens eenzaam 1467 reacties KIJKEN ZON&ER KOPEN VLAKE De Kanaalweg bij Vlake moet veiliger worden voor fietsers en daar moet Reimerswaal zich hard voor maken. Dat vindt raadslid Andries Ju- melet (CU). Hij dient tij dens de raadsvergade ring van 2 november een motie in. Sinds de Ka naalweg tussen de Post weg en Vlake een auto weg is, is er geen plek meer voor fietsers. Dat betekent dat aanwonen- den (maar ook schoolkin deren) via een trap over de dijk naar een veilige route moeten klauteren. Waterschap Scheldestro- men wil niets aan de situ atie doen omdat een fietspad aanleggen te duur is. NIEUWDORP De jaarlijkse Mallardmars rond de Sloedam gaat door na een coronastop. De wandeltochten waar mee de bevrijding van Beveland wordt herdacht zijn op 30 oktober. De start is bij het Bevrij dingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp en de afstan den zijn 6, 13, 26,5 en 35,5 kilometer. De jong ste deelnemers (tot 12 jaar) worden met oude legervoertuigen naar de Sloedam gebracht en wandelen terug naar Nieuwdorp. Om 10.30 uur is een herdenkingsplech tigheid bij het monument. Meer info en inschrijven via mallardmars.nl. VLISSINGEN De steekpartij die woensdag plaatsvond in de Van der Swalme- straat in Vlissingen, blijkt voort te komen uit een ruzie tussen twee inwoners van Goes. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De verdachte, die kort na het incident kon wor den aangehouden in de Begoniastraat, is een 45-jarige man uit Goes. Bij een ruzie stak hij een 59-jarige vrouw in de hand in een woning. De twee betrokkenen ken nen elkaar. De man zit nog vast, de politie heeft de zaak in onderzoek. Het zoeken naar oplossingen voor de vervuilde zeedijk bij Perkpolder is allemaal mooi en aardig, maar het duurt de ge meenteraad te lang. ,,De bevol king heeft recht op duidelijkheid en actie. En snel." Sheila van Doorsselaer Hulst - Bennie Saman, raadslid PvdA Een eigen afdeling van de poli tieacademie moet Zeeland hel pen bij de werving van agenten. Dat zegt plaatsvervangend dis trictschef Okke van Gelderen. ,,We zijn op de goede weg, maar we hebben een dependance nodig om dat vol te houden." Eldridge Pentury Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2