Vlaanderen draait nog deze maand duimschroeven aan bij chemiebedrijf Zeeuwen zijn echte vleeseters Gistermiddag heeft Demir in Den Haag overlegd met minister Bar bara Visser (VVD, Infrastructuur en Waterstaat) over de vervuiling van de Westerschelde met PFAS, voornamelijk door lozingen van 3M. PFAS is een verzamelnaam voor stoffen die op termijn het im muunsysteem kunnen aantasten en kanker en leverschade kunnen veroorzaken. Dossier ontploft ,,In april, mei is het hele PFAS-dos- sier ontploft in Vlaanderen", aldus Demir meteen na afloop van het beraad in Den Haag. ,,Er is heel wat ongerustheid bij de Vlamingen. Daar heb ik onmiddellijk op inge grepen. Ik vind het heel belangrijk dat we die vergunning verstrengen. Het gaat over ons leefmilieu, onze leefkwaliteit, het gaat over de ge zondheid van de mensen. Ik begrijp goed dat er ook bezorgdheden over zijn in Zeeland. Tegen de Zeeuwen wil ik zeggen dat ze zich vooral geen zorgen moeten maken of we wel actie ondernemen. We zitten op het dossier, we hebben 3M in ge breke gesteld, zowel in Vlaanderen als in Amerika, illegale lozingen mogen niet meer, we controleren dat ook en eind deze maand komt er een nieuwe vergunning voor 3M en die zal streng zijn. Veel en veel strenger." Eerder heeft Vlaanderen al met 3M afgesproken dat de lozingen van PFAS drastisch omlaag moeten. Desondanks zou het chemiebedrijf tot 1 juli volgend jaar dagelijks nog net zoveel PFAS in de Schelde mo gen lozen als het Dordtse Che- mours in twee jaar in de Merwede. ,,Daar is nu geen sprake meer van", benadrukt Demir. ,,Vergeet die da tum 1 juli. Wat mij betreft, is dat veel te lang. We zitten hier bo venop." Exacte cijfers kon de Vlaamse mi nister nog niet noemen, wat de in druk zou kunnen wekken dat de lo zingsnormen in Vlaanderen nog steeds minder streng blijven dan die in Nederland. ,,Of de regels zo Ik zie een minister die bereid is stappen te ondernemen om Vlamingen en ook de mensen in Zeeland gerust te stellen streng worden als in Nederland, weet ik nog niet. Daar kan ik nog niet op vooruitlopen. Ik wacht nog op cijfers van experts, we kijken ook wat er in Nederland gebeurt. Op basis van die adviezen gaan we eind oktober verstrengen. Het spreekt voor zich dat we geen enkel risico meer willen nemen." Met Denemarken, Zweden Luxemburg, België, Oostenrijk, Ita lië en Frankrijk heeft nu ook België zich aangesloten bij het Neder landse initiatief voor een Europees verbod op niet-essentiële toepas singen van PFAS. Verder zijn Visser en Demir overeengekomen om in de gezamenlijke Scheldecommissie meer aandacht te besteden aan de waterkwaliteit. Visser is gerustgesteld na het ge sprek met Demir. ,,Ik zie een minis ter die bereid is stappen te onder nemen om Vlamingen en ook de mensen in Zeeland gerust te stel len. We delen onze zorgen. We de len de wil om tot een Europees ver bod te komen. En we delen het stre ven om het overleg over waterkwa liteit in de Scheldecommissie structureler en ambitieuzer te ma ken." Demir betreurt dat de informa tieuitwisseling met Zeeland eerder 'niet zo heel goed is gegaan'. ,,We zijn niet uit op ruzie met onze lieve buren, helemaal niet. Vandaar mijn komst." Visser: ,,We slaan de han den in elkaar. We gaan samenwer ken, ook met Zeeland. We hebben ook besproken hoe we Zeeland op de korte termijn kunnen onder steunen als het gaat om de vragen die er zijn. Die heel terecht zijn, want mensen maken zich gewoon zorgen." DEBAT It I vrijdag 8 oktober 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 Minister Barbara Visser (links) en haar Vlaamse collega Zuhal Demir, na afloop van hun beraad over de PFAS-vervuiling in de Westerschelde. foto jos van leeuwen 'Vergunning 3M veel strenger' Vlaanderen draait al eind deze maand de duimschroeven aan bij chemieconcern 3M bij Ant werpen. ,,We gaan de vergun ning veel strenger maken", aldus de Vlaamse minister Zuhal Demir. ,,Vlamingen liggen wak ker van de lozingen van 3M. Ik ga geen risico's nemen." Ernst Jan Rozendaal en Theo Giele Den Haag - Barbara Visser, minister De Tweede Kamer zou giste ren ook debatteren over de gevolgen van de PFAS-vervui ling voor de Hedwigepolder. Dat zou gebeuren in een com missievergadering over natuur met minister Carola Schouten (ChristenUnie) van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Het debat is tot nader order uitgesteld, omdat Schouten namens haar partij samen met Gert-Jan Segers onderhan delt over de vorming van een nieuw kabinet. j Kijk op de site -bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29