i y li Blind groeit uit tot uitgesproken leider bij Oranje 21 van Gaal weet welke gevaren er op de loer liggen ais» Toen we hier met Barcelona speelden, dacht iedereen: die gaan met 10-0 winnen. Tegen Skonto Riga werd het nipt 0-1. Ik bedoel maar nu ook varianten. Maar of die eruit komen, moeten we afwachten.'' Bij de heenwedstrijd was Frank de Boer nog bondscoach. Die zette destijds juist bewust Luuk de Jong in de basis als kopsterke spits. Van Gaal ziet de kersverse Barcelona- speler nu voorlopig alleen als pinchhitter, net als Wout Weg- horst. Een invalbeurt van die twee samen vormt vanavond plan B. Voor de basisploeg is Memphis Depay de man centraal voorin, met twee lopende middenvelders daar achter. Eén daarvan zal opnieuw Davy Klaassen zijn. De andere plek lijkt te gaan naar Guus Til, als ver vanger van de geschorste Georginio Wijnaldum. ,,Ik kies voor een zelfde type middenvelder'', aldus Van Gaal, die nog geen naam prijs wilde geven. ,,Want Memphis heeft een aantal goals gemaakt waarbij hij profiteerde van de aanwezigheid van twee lopende middenvelders in zijn buurt.'' In de rest van de opstel ling worden geen verrassingen ver wacht. In totaal treffen Letland en Ne derland elkaar voor de vijfde keer in de historie. Alle voorgaande duels won Oranje, met een doelsaldo van 13-0. Van Gaal, nog steeds op zijn hoede: ,,Je zou kunnen denken dat de tegenstander niet zo veel voor stelt. Maar het is tegen dit soort ploegen altijd hetzelfde: ze komen drie keer over de middenlijn en dan wordt het meestal ook direct ge vaarlijk, omdat er dan ruimte ligt.'' De meest recente ontmoeting was in 2015. Niet in het stadion met de bomenrij, de sintelbaan en de halve tribunes, maar in het veel in tiemere onderkomen van Skonto Riga, met publiek dicht op het veld. Het werd destijds nog een memo rabele avond, want er sneuvelde een bondscoach. De KNVB ont sloeg Guus Hiddink in de dagen na Letland-uit. Ondanks een 0-2 zege was er onvoldoende vertrouwen dat Hiddink zich met Oranje zou gaan plaatsen voor het EK. Voor een vertrouwensbreuk hoeft Van Gaal nu niet te vrezen. Sterker: vanavond winnen en kwa lificatie voor het WK is weer een stap dichterbij. WK-KWALIFICATIE Programma Stand In het weinig glamoureuze Dau- gava-stadion van Riga speelt Da ley Blind vanavond zijn 85ste in terland. Dat is geen wereldschok kend statistiekje, er worden geen records mee gebroken, maar er schuilt wel symboliek in. Allereerst omdat Blind het aan tal interlands van zijn vader en as- sistent-bondscoach Danny, die er 42 speelde, nu meer dan heeft ver dubbeld. Daarnaast stond Blind junior in liefst 84 van zijn 85 ge speelde Oranje-duels in de basis, onder zeven verschillende bonds- coaches. Een ongekende serie. De voormalige 'zoon van' mag dan geen uitgesproken blikvanger zijn zoals Virgil van Dijk, Frenkie de Jong of Memphis Depay, Blind groeide onmiskenbaar uit tot een steunpilaar. Steeds meer tot een roerganger ook, niet in de laatste plaats buiten het veld. Deze week werd hij nog gepre senteerd als ambassadeur van de Hartstichting. ,,Ik hoop mensen te kunnen inspireren, door te laten zien dat het mogelijk is om te blij ven doen waar je het meest van houdt'', zei Blind, zelf ervarings deskundige na zijn hartfalen van vorig jaar, in Riga. Die verantwoordelijke rol past óók bij Blinds leeftijd (31) en ont wikkeling, waarin hij steeds meer uitgesproken is, steeds meer open ook. In de Cor Potcast van de (oud-)voetballers Maarten de Foc- kert, Bart Vriends en Thomas Ver haar was Blind onlangs al onge kend openhartig over zijn worste lingen, in een boeiend gesprek zo als je dat niet vaak hoort bij ac tieve profvoetballers. Afgelopen weekeinde beet hij nog van zich af richting de media in het algemeen - en NOS-analy- ticus Pierre van Hooijdonk in het bijzonder. ,,De ene keer kunnen we er niets meer van, de volgende keer moeten we de Champions League-finale halen'', zei Blind op barse toon. Voordat Louis van Gaal deze zo mer werd aangesteld in Zeist, sprak hij uitvoerig met vijf sleu telspelers van Oranje, om te pol sen wat er leefde. Blind was daar bij, als routinier en intelligente denker. Logisch, gezien zijn erva ring en status als lid van de spe- lersraad. Hij is ook een - zoals de bondscoach dat zelf graag noemt - 'typische Van Gaal-speler'. Ik hoop mensen te kunnen inspireren door te blijven doen waar je het meest van houdt Zijn spelintelligentie en pass techniek hebben nooit ter discus sie gestaan, maar toch was Blind bij Oranje lang niet altijd de inspi rator die hij nu is. Op het WK van 2014 was hij nog jong en had hij een natuurlijke rol op de achter grond. Toen Oranje in de jaren daarna zocht naar een nieuwe hië rarchie, had Blind als midden twintiger nog zichtbaar moeite met een job in de frontlinie. Dat zijn vader destijds een moeilijke tijd doormaakte als bondscoach hielp daarbij ook niet mee, de vaak beroerde prestaties evenmin. Maar meer dan Blind se nior leek de jongste Blind te ge dijen in de schaduw. De laatste ja ren kantelde dat. Nu alleen nog een groot internationaal succes om het verhaal compleet te ma ken. vrijdag 8 oktober 2021 GO zo makkelijk... - Louis van Gaal GROEPG Vandaag 20.45 uur Letland - Nederland 20.45 uur Turkije - Noorwegen 20.45 uur Gibraltar - Montenegro Maandag 20.45 uur Nederland - Gibraltar 20.45 uur Letland - T urkije 20.45 uur Noorwegen - Montenegro gespeeld w g v pt (v-t) 1 Nederland 6 4 1 1 13 (22-6) 2 Noorwegen 6 4 1 1 13 (12-5) 3 Turkije 6 3 2 1 11 (16-13) 4 Montenegro 6 2 2 2 8 (8-9) 5 Letland 6 1 2 3 5 (7-10) 6 Gibraltar 6 0 0 6 0 (3-25) Daley Blind is sinds deze week ambassadeur van de Hartstich ting, een rol die ook feilloos past bij zijn status bij Oranje. Lang was hij vooral de 'zoon van', inmiddels is Blind steeds meer een uitgesproken, open hartige leider. Sjoerd Mossou Riga - Daley Blind i Daley Blind was lange tijd de 'zoon van', maar is bij Oranje in middels een steunpilaar en ook een roerganger. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21