Oktober woon maand c Van de meeste Nobelprijswinnaars hebben we nog nooit gehoord Lossebladen.nl/woonmaand 15 Gratis verzending Nu in de winkel of bestel op Vandaag wordt bekend wie de Nobelprijs voor de Vrede krijgt. In andere categorieën zijn de begunstigden al bekend. Het zijn vaak onbekenden. Het was gisteren tekenend: de Wiki- pedia-pagina van de Tanzaniaanse romanschrijver Abdulrazak Gurnah, die de Nobelprijs voor Literatuur 2021 krijgt, besloeg tot het moment van bekendmaking slechts enkele ali nea's. Zelfs literaire fans met naar eigen zeggen duizenden boeken in de kast merkten online op dat ze geen enkel werk van Gurnah in bezit hadden. De Nobelprijs - ingesteld in 1895 in het testament van Alfred Nobel en in 1901 na zijn overlijden voor het eerst uitgereikt - wordt jaarlijks gegeven aan mensen die een opmerkelijke prestatie hebben geleverd op het ge bied van de natuurkunde, scheikun de en fysiologie of geneeskunde. Ver der komen auteurs aan bod die vol gens het comité belangrijk hebben bijgedragen aan de literatuur en per sonen en organisaties die wezenlijk hebben geholpen bij de bevordering van de vrede. Ook bekende namen Natuurlijk zaten er afgelopen decen nia bij de bekroonden, vooral bij de Nobelprijs voor de Vrede, bekende namen. Denk aan Kofi Annan (2001), Barack Obama (2009) en de Pakis taanse kinderrechtenactiviste Malala (2014). Maar wie kent de Iraanse ju riste en mensenrechtenverdedigster Shirin Ebadi (2003), de Chinese men senrechtenactivist Liu Xiaobo (2010) of de Colombiaanse politicus Juan Manuel Santos (2016)? Bij de wetenschappelijke catego rieën is het logischer dat ze vooral in hun eigen academische wereldje be roemd zijn. De gemiddelde Neder lander had al nooit van Ben Feringa gehoord tot hij in 2016 de Nobelprijs voor Scheikunde kreeg uitgereikt. Laat staan dat Jan Modaal de talloze buitenlandse wetenschappers kent die met hun onderzoek de wereld een klein beetje begrijpelijker of mooier hebben gemaakt. Zo kregen eerder deze week twee Amerikanen de Nobelprijs voor Ge neeskunde, omdat ze baanbrekend onderzoek hebben gedaan naar zin tuigen in het menselijk lichaam. De wetenschappers ontdekten de recep- toren waarmee ons lichaam tempera tuur en aanrakingen voelt. De Nobel prijs voor Natuurkunde gaat dit jaar naar een Amerikaan en een Duitser die belangrijke research publiceerden over de opwarming van de aarde en naar een Italiaan die onderzoek deed naar orde en wanorde. Inventief Een Duitser en een Schotse Ameri kaan krijgen de Nobelprijs voor Scheikunde 2021. Zij hebben onder zoek gedaan naar een 'inventieve ma nier om moleculen te bouwen', zo verklaart het Nobelcomité de keuze. Hun technologie is nauwkeurig, goedkoop, snel en milieuvriendelijk en wordt onder meer gebruikt bij on derzoek naar medicijnen. Hun ont- C Er zijn talloze buitenlanders die met hun onderzoek de wereld een klein beetje begrijpelijker maken dekking heeft de mensheid al veel goeds gebracht, volgens de leden van het comité. Gisteren ging de Nobelprijs voor Literatuur dus naar de Tanzaniaanse Engelstalige schrijver Gurnah. Hij krijgt de prestigieuze prijs vanwege 'zijn beschrijving van de effecten van kolonialisme en het lot van vluchte lingen'. Iedere winnaar van een Nobelprijs ontvangt van het comité een gouden medaille, een diploma en een geld prijs van bijna 1 miljoen euro. De be langrijkste bekendmaking, die van de Nobelprijs voor de Vrede, volgt van daag. Hiervoor zijn in totaal 329 kan didaten voorgedragen. De Nobelprij zen worden op 10 december uitge reikt, in Stockholm en in Oslo. eigenhuis GO VRIJDAG 8 OKTOBER 2021 Wie zijn ze toch, die brengers van veel goeds voor de mens? Edwin van der Aa Stockholm Winnaars van de Nobelprijzen in 2021, deze week uitgereikt. FOTO'S DPA, AP, GETTY IMAGES Giorgio Parisi Natuurkunde David McMillan Scheikunde Ardem Patapoutian Geneeskunde Syukuro Manabe Natuurkunde Klaus Hasselmann Natuurkunde De winnaar van de Nobel prijs voor de Vrede wordt vandaag bekend David Julius Geneeskunde Abdulrazak Gurnah Literatuur Benjamin List Scheikunde 13X binnenkijk®' bij creatieven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15