EU: arm gezin compenseren voor hoge prijs energie 79. 3 dagen hotel I Thermen Bussloo**** c Polen wijst naar klimaatplan 8 1$ï 79.- Kwetsbare gezinnen en kleine ondernemers die zwaar lijden onder de hoge energieprijzen moeten voor compensatie vooral naar hun eigen regering kijken. De Europese Commissie verwacht dat de hoge prijzen tot komend voorjaar blijven. Nationale overhe den kunnen gezinnen snel helpen, zoals Nederland met 500 miljoen euro al doet, door inkomenstoesla gen of een lagere energiebelasting, aldus EU-Energiecommissaris Ka- dri Simson. Ook kunnen lidstaten helpen voorkomen dat gezinnen worden afgesloten. Het midden- en kleinbedrijf kan staatssteun aanvragen, door Brussel zodanig te coördineren dat er geen concurrentienadeel ontstaat. Op die manier moeten de meest ur gente problemen worden opgelost. Met haar opmerkingen kwam Simson gisteren tegemoet aan een kritisch Europees Parlement, dat het onaanvaardbaar vindt dat mil joenen gezinnen deze winter in de kou zitten of soms moeten kiezen tussen een warm huis en een maal tijd. Concrete voorstellen doet Brussel volgende week woensdag. Voor de middellange termijn gaat het om centrale gasinkoop, de aan leg van een strategische reserve en eventueel loskoppeling van de stroomprijs van die van gas. Voor de lange termijn zet Brussel in op duurzame energie en een veel gro tere energieonafhankelijkheid. Premier Mark Rutte ergert zich aan de lidstaten die niet op Brussel wachten en zelf al ideeën lanceren. „Wilde en minder wilde plannen'', sneerde hij na overleg met zijn col lega's in het Sloveense Brdo. Het wildste is van Polen; dat wil stop pen met het klimaatbeleid. De uit eindelijke aanpak, verwacht Rutte, wordt een mix van nationaal beleid, aangevuld met Europees. Op een top op 21 en 22 oktober hakken hij en zijn collega's knopen door. De belangrijkste partijen in het Europese Parlement steunen de Commissielijn, inclusief nationale compensatie en centrale gasinkoop, zo bleek gistermorgen tijdens een urenlang debat. Ook daar wezen Poolse afgevaardigden, onder wie oud-premier Szydlo, het Brusselse klimaatbeleid als schuldige aan. Volkomen ten onrechte, aldus Klimaatcommissaris Frans Tim mermans, die in Luxemburg over legde met de EU-milieuministers. De hoge prijzen zijn niet of maar zeer beperkt te wijten aan de kli maatplannen. Voor zeker 80 pro cent komen ze door een extreem hoge vraag door het razendsnelle economisch herstel na corona in combinatie met weinig aanbod, deels door achterstallig onderhoud aan gasinstallaties tijdens corona. Nog niet erg duidelijk is het aan deel in de prijsstijgingen van spe culatie door bijvoorbeeld Rusland, via Gazprom. ,,Daar kijken we nog naar", aldus Simson. Hoe dan ook moet Europa energie-onafhankelij ker worden, zowel van fossiele brandstoffen als van derde landen, stelt zij. „Lidstaten met veel duur zame energie in hun pakket hadden vorig jaar de laagste en in een enkel geval zelfs negatieve prijzen." Vanaf: 0 3 dgn Friesland HP 3 dgn Nijmegendiner wvrw.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cPg REPORTAGE BEWONERS VERBITTERD EN GELATEN: ZE HEBBEN Groningen kreeg maandag te maken met maar liefst drie aardbevingen. De gevolgen van de gasboringen blijven de provincie teisteren. De bewoners van Zeerijp voelen zich machteloos. an een afstand, zegt de beheer der van het kerkhof, is Zee rijp een mooi dorp. Maar als je goed kijkt, zie je pas de schade. Met zijn hark wijst hij naar de 16de eeuwse toren, naar de meterslange scheur in de dikke muur, veroorzaakt door de aardbeving van een paar jaar geleden. Of het erger is geworden na de laatste bevingen? ,,We moeten het onderzoeken.'' Wat hij en zijn dorpsgenoten wel ze ker weten is dat hun dorp maandag twee keer werd getroffen door een beving. Diezelfde dag was het ook in Appingedam raak, zo'n 7 kilometer ver derop. En gisteren beefde Zeerijp weer. Dus laat je niet op het verkeerde been zetten door de schattige huisjes, de koeien, de schapen en groene bomen. De scheuren zijn te zien, net als de vuistdikke ordners met rapporten over huizen die ooit verstevigd moeten wor den, maar waar bewoners nog op wach ten. De grafdelver weet het zeker: ,,We komen er nooit meer vanaf.'' In Zeerijp zijn ze inmiddels veel ge wend, maar meerdere bevingen op een dag? ,,Je ligt te slapen, en dan wof! Een enorme klap. Alsof het huis gaat weg zakken. En dan 's middags, gebeurt het opnieuw. Dan denk je: dat was er weer één.'' Drie aardbevingen op één dag is uit zonderlijk, zegt seismoloog Laslo Evers van het KNMI. Hij vermoedt dat de twee bevingen in Zeerijp elkaar hebben aangestoken, die in Appingedam staat er waarschijnlijk los van. ,,Het gasveld kan heel grillig reageren'', zegt hij. ,,Je hebt soms wekenlang niks, en dan op eens een paar snel achter elkaar. We kunnen het onmogelijk voorspellen." Dat de gaskraan bijna is dichtgedraaid wil dus niet zeggen dat Groningers geen beving meer zullen meemaken. ,,De kans wordt kleiner, maar blijft nog jarenlang bestaan. Ik vergelijk het met Elfstedentocht. In een opwarmend klimaat zal die steeds minder vaak voorkomen, maar iedere winter kan het gebeuren.'' Machteloos Hier in Zeerijp weten ze het. Ze zijn verbitterd, zeker na de bevingen van maandag. Murw geslagen door de be vingen zelf, en de afhandeling die traag verloopt. Ze spreken over een machte loos gevoel. Jacques de Vries laadt zijn aan hanger uit. Hij wij st naar zijn witte huis aan de rand van het dorp dat vroeger dienst deed als stal. „Het is een wonder dat het nog staat." Als hij zijn bezoek heeft bin nengelaten wijst hij naar de scheuren bij de deurposten. Hij wrijft over de muur met afgebrok keld steen. Zelfheeft hij balken ge plaatst, omdat hij vreest dat zijn huis anders instort. ,,Ze moeten dit ooit ver stevigen. Maar wanneer? Geen idee. Dat hele Den Haag, ik heb geen respect voor ze. Ik zeg wel eens tegen vrienden van buiten de provincie: als er ooit iets bij jullie gebeurt: verwacht helemaal niks van ze. Ze doen helemaal niks.'' Tom Postmes, hoogleraar gedragspsy chologie aan de universiteit van Gro ningen, deed onderzoek naar de men sen in het gebied. Ze zijn bang en ge strest, concludeerde hij. ,,De helft van Ze moeten dit ooit verstevigen. Maar wanneer? Geen idee de mensen met schade voelt zich in eigen huis niet meer echt veilig door de bevingen.'' Naast de schrik, de schade aan hui zen, levert vooral de afhandeling van die schade veel stress op. ,,Iedere be ving is ook een herinnering aan het feit dat de situatie niet is opgelost'', zegt hij. ,,Veel mensen zijn het ver trouwen in de overheid helemaal verloren. En na zo'n beving hebben sommigen een week nodig om weer normaal te slapen." Ali Martens (80) opent de deur van haar huis met blauwe deurposten. „Als het zo vaak gebeurt, ben je wel bang. Soms denk je: het huis stort in." Ook zij leest over de dure gasprijzen, en dat er mis schien wel weer naar Gronin gen wordt gekeken om gas te DONDERDAG 7 OKTOBER 2021 GO Frans Boogaard Straatsburg 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet, wifi en parkeren 1 dagkaart voor Thermen Bussloo t.w.v. 39,50 p.p. rustgevende wellnessdag k^*— 4* Hotel2 Heerenveen (7,7) 4* Fletcher Parkhotel Val Monte (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi 2x een 2-gangen diner q w gg fx een 2-gangen diner Tip! Dagje Leeuwarden O#.v0 Incl. binnenzwembad Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Jurriaan Nolles De bewoners van Zeerijp leven al jaren met de ge volgen van de gas winning. fotos corné SPARIDAENS - Jacques de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8