m Hond en VR-bril om vaccinatiegraad op te krikken 7 Heeft het pandemietijdperk, dat we met al z'n ellende beetje bij beetje achter ons laten, ook voor iets positiefs gezorgd? In de serie De kleine coronarevolutie brengen we de komende tijd verhalen van mensen die hun leven ingrijpend op de schop namen. Vandaag: Alma Remijn (53) die eindelijk de knoop doorhakte. Ze verruilde met man Erik het drukke Westen voor de Zeeuwse rust. H a het avondeten 1^ H zeggen Erik en ik nu vaak tegen I elkaar: zullen we nog even? Dan fietsen we vanaf ons huis in Oos- terland in vijf minuten naar de Oosterschelde en wandelen bij ondergaande zon over de dijk, de wind in ons gezicht. Soms zien we de bruinvissen in de zee spe len, of een zeehond, met zo'n lieve dikke kop, en dat zijn dan van die momenten dat ik me even heel gelukkig prijs. Wat fijn dat we nu hiér wonen en niet daar. Ook wij schrokken vorig jaar van corona. Natuurlijk. Mijn man, in dienst bij een oliebedrijf op de Maasvlakte, mocht tijdelijk niet meer naar zijn werk en de Italië-reis die we in het voorjaar met onze nieuwe cara van wilden maken, ging niet door. Tegenvallers, ja, maar we hadden wel voor het eerst einde lijk de rust om het eens uitge breid over de toekomst te heb ben. Wat nu, nu onze zoon al een tijd uit huis is en onze dochter alweer 23 jaar is? We wisten het allebei eigenlijk wel, hadden het al een tijd gewe ten: we wilden weg uit de Rand stad. Mijn man stond op de te rugweg van werk soms uren in de file voor de Botlektunnel, alle maal verspilde tijd, en ik begon me steeds meer te ergeren aan de herrie om me heen. Ik kon in onze tuin in Ridderkerk niet eens een boek lezen zonder het telefoongesprek van de buren woord voor woord te volgen. We besloten, van het een op het andere moment: ons huis gaat in de verkoop, we zien wel wat er gebeurt. Nou, het stond nauwelijks op Funda of er lag een bod dat we niet konden afslaan. Waar ons nieuwe huis moest staan, wisten we ook al: Zeeland. Mijn man woonde tot zijn 11de in Zuid-Beveland, spreekt nog altijd vloeiend Zeeuws en ik vond de rust, de ruimte en de einde loze stranden tijdens vakanties altijd zo heerlijk. Alleen onze 23-ja- rige dochter Leonie die in Rid derkerk nog steeds bij ons in woonde, was tegen de move. En niet een béétje tegen, maar héél erg tegen. En dus is het mooiste nog wel dat zij vlak na onze verhuizing juist hier, in het door haar af gekeurde Zeeland, de man van haar leven heeft ontmoet. Ruben, een schipper en echte Zeeuw. De bruiloft staat al op de planning: februari volgend jaar. Een bruiloft die er zonder corona en onze verhuizing nooit was ge weest.'' Alleen onze dochter was tegen. Niet een beetje, maar héél erg tegen Ook Jeanette Wierts (Groningen) zag voordelen: 'Eindelijk erkenning voor de doventaal' Dat blijkt uit een inventarisatie van initiatieven die door de GGD's wor den genomen om het stokken van de vaccinatiegraad tegen te gaan. Arts Rachel ter Horst van team In- fectieziektenbestrijding bij GGD IJsselland: ,,De massale vaccinatie campagne is eigenlijk afgerond, nu gaan we fijnmazig vaccineren. Dit doen we in de gebieden waar de vaccinatiegraad achterblijft en waar die medium is.'' Zo wordt er door het hele land ge bruikgemaakt van de inzet van prikbussen. Maar om de mensen over de streep te trekken wordt nog In het prikhokje vragen we altijd nog even aan de mensen of ze het zelf willen veel meer uit de kast gehaald. Zo vertelt de GGD IJsselland over de inzet van virtualrealitybrillen. GGD-arts Ter Horst: ,,Zo kunnen mensen met prikangst ontspannen en stress kwijtraken.'' Ontspannend De GGD Gelderland-Midden heeft nog een andere troef. Woordvoer der Adwin Peeks: ,,We hebben een succesvol prikangstuur in de Ree horst in Ede. Daar komen veel jonge mensen die echt prikangst heb ben. Er loopt bij ons ook regelmatig een hond rond die bij jongeren kan komen staan. Die kunnen ze aaien, zodat ze rustig worden.'' Dat beaamt arts Dick van Ruij- ven: ,,Voor heel veel mensen is dat toch ontspannend. Veel mensen bouwen zoveel spanning op. En die hond kan heel makkelijk spanning doen afnemen of zorgen voor aflei ding.'' De GGD Kennemerland vacci neert op tijdelijke pop-upprikloca- ties in verschillende gemeenten. ,,We geven bij deze pop-uplocaties voorlichting over het vaccineren te gen het coronavirus. Je kunt je ook meteen gratis laten vaccineren als je dat wilt'', aldus GGD-woordvoer- der Harm Groustra. Om de vaccinatiegraad op te stu wen wordt er met allerlei partijen samengewerkt, zoals buurthuizen, moskeeën, kerken, bibliotheken en taalmaatjes. GGD-arts Ter Horst: ,,Wij hebben in onze regio ook in gezet op grote (vlees)bedrijven, waar veel arbeidsmigranten wer ken, met name Poolse medewer kers. Die bieden we op locatie in formatie en vaccinaties aan. Net als bij een groot distributiecentrum van Jumbo. Daar hebben we gevac cineerd in samenwerking met een groot uitzendbureau dat werkt met arbeidsmigranten.'' Maar, zo benadrukt de GGD-arts: ,,De GGD doet de vaccinaties. En in het prikhokje vragen we altijd nog even aan de mensen of ze het zelf willen. Want of je die prik wilt, is en blijft je eigen keuze.'' GO DONDERDAG 7 OKTOBER 2021 'Wat fijn dat we nu hiér wonen en niet daar, in de Randstad' Eefje Oomen Ridderkerk/Oosterland Alma Remijn en haar man genieten van -wandelingen in Zeeland. foto pim ras Heeft u een voorbeeld van iets goeds dat de corona- pandemie heeft voortge bracht? In de maatschappij of in uw eigen leven? Mail uw telefoonnummer met een korte toelichting naar: oproep@ dpgmedia.nl Jeanette Wierts. PRIVÉFOTO ,,Ik werk al dertig jaar bij een internaat voor doven en slechthorenden en weet als geen ander hoe belangrijk de Neder landse Gebarentaal, offi cieel NGT, is. Toch was er de afgelopen decen nia nauwelijks interesse voor. Veel Nederlanders kenden het niet, wisten niet eens dat het een volwaardige taal met ei gen regels en gramma- tica is. Door Irma Sluis en al die andere tolken bij de coronapersconfe renties nam de belang stelling enorm toe. Ook de erkenning van NGT, waar al dertig jaar voor wordt gevochten, kwam in een stroomversnelling Op 13 oktober 2020 werd de Nederlandse Gebarentaal eindelijk een officiële taal; een enorme mijlpaal.'' Gemeentelijke Gezondheids diensten (GGD's) halen alles van stal om de vaccinatiegraad te verhogen. Zo is er tijdens het uur voor mensen met prikangst een hond om rustig van te wor den en kunnen mensen met angst voor naalden een virtual- realitybril opzetten. - Rachel ter Horst, GGD IJsselland - Marcia Nieuwenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7