Rekeningrijden mag best weleens besproken worden LSVb: Studenten lopen compensatie voor corona mis Geniet van de zon wanneer jij wil Ook in de winter Sunweb 6 OZCAN AKYOL Boek zorgeloos dankzij o.a. flexibel omruilen Herinnert u zich het nog? De coronacrisis was amper een paar weken oud, of ieder een wist al dat we onze levensstijl drastisch moesten omgooien. Want alles wat we normaal had den gevonden - zoals hutjemutje in treinen zitten - sloeg bij nader inzien helemaal nergens op, met thuiswerken als de nieuwe heilige graal. Als ik in de lente van 2020 voor mijn werk de hort op moest, omdat het echt niet anders kon, verbaasde ik me over de verla ten snelwegen: het fileprobleem was in één keer verdampt. En zelfs in het centrum van Amsterdam kon ik plotseling moeiteloos par keren. Nou, die inzichten, over reizen en thuiswerken, waren van korte duur, want deze week zien we dat het weer drukker op de snelwegen wordt, met gisteren als diepte punt, toen alle negatieve filere cords van dit jaar werden verbro ken. Dat is intrigerend in dit licht: ik las een onderzoek, een paar maanden geleden, waaruit bleek dat als 10 procent van de mensen geen gebruik van de auto zou maken er geen grote file problemen in Nederland zouden zijn - een openbaring dankzij co rona. Dat soort feiten, of ze nu héle maal kloppen of niet, zouden de overheid, werkgevers en uiteraard de burger zelf aan het denken moeten zetten. Dat gebeurt niet. In plaats daarvan vervallen we ge woon weer in oude gewoontes en creëren we weer verkeersinfarcten door heel Nederland die uiteinde lijk ook geld kosten, want in file- tijd zouden mensen ook kunnen werken. Het wordt duidelijk dat de prikkel om onze mobiliteit te normalise ren op een andere manier moet worden georganiseerd. Dat bete kent dat actieve ontmoediging, bijvoorbeeld in de vorm van reke ningrijden, best weleens bespro ken mag worden. Het is niet een populaire oplos sing, maar als de regering en de grote bedrijven niet met een plan komen, zoals mensen fragmenta risch naar werk laten komen, rest er niets anders dan dit paarden middel. De chaos op de snelweg is niet eens de grootste teleurstel ling. Het grootste fiasco is dat we kennelijk met zijn allen, ondanks onze grote beloftes en zelfreflectie, niet in staan zijn om onze manier van leven te veranderen. De mens is hardleers. Onze reflex om de auto te pakken zal veranderen als je daar de sancties van voelt. In je portemonnee. Dat weet ik wel zeker. Grootste fiasco is dat we onze manier van leven niet veranderen Het kabinet heeft besloten dat studenten die tussen 1 september 2020 en 31 augustus 2021 hun di ploma hebben gehaald, een ver goeding van 535 euro krijgen voor extra kosten door studievertra ging vanwege corona. Voor stu denten die verder uitlopen, is die compensatie er niet. Ook niet als de studievertraging is ontstaan buiten hun schuld, omdat ze bij voorbeeld geen stage konden lo pen ofomdat hun scriptie niet tij dig is nagekeken. Andere studen ten geven aan dat ze te laat zijn vanwege het onlineonderwijs of omdat ze corona hebben gehad. Op 10 augustus opende de Lan delijke Studentenvakbond (LSVb) daarom het Meldpunt corona compensatie. Sindsdien meldden ruim driehonderd studenten dat zij bij de huidige compensatiere gelingen buiten de boot vallen, maakte de bond gisteren be kend. Het gaat in veel gevallen slechts om een te lange vertraging van enkele weken of zelfs dagen. LSVb-voorzitter Ama Boahene: ,,Juist studenten hebben deze overheidssteun hard nodig. Veel studenten zijn door de coronacri sis hun bijbaan kwijtgeraakt en hebben studievertraging opgelo pen. Ze worden nu gedwongen om veel geld te lenen en bouwen enorme studieschulden op.'' 'Kwetsbare positie' De LSVb pleit voor een verrui ming van de compensatieregeling. Volgens de bond moeten studen ten die in het eerste semester van het nieuwe studiejaar, vóór 31 ja nuari 2022, afstuderen ook 535 euro compensatie krijgen. Bo- ahene: ,,Studenten die in een co ronajaar hebben gestudeerd en daardoor vertraging hebben, moe ten in elk geval worden gecom penseerd. Daarmee doen we recht aan hun kwetsbare positie.'' Studenten die na 1 juni 2020 nog recht hadden op een aanvullende beurs, kunnen wél eenmalig een bedrag van 1500 euro krijgen. DONDERDAG 7 OKTOBER 2021 GO Y @OzcanAkyol Honderden studenten vallen buiten de boot bij het uitdelen van een coronacompensatie. Dat zou blijken uit een inventa risatie door de Landelijke Stu dentenvakbond (LSVb). Die eist nu dat het kabinet de rege ling verruimt. Edwin van der Aa Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6