Women in Rock in Tholen is beetje softer PODIUMAGENDA 7 Bijzondere Lutherse cantateconcerten 7 t/m 13 oktober ,,De kerk wil vooral een kerk van nü zijn in de muziek en zoekt naar liederen van deze tijd", zegt Zwiep. „Uiteraard heb ik daar niks op tegen, alleen het is de kunst om het ene te doen en het andere niet te laten, denk ik. Ik kan niet praten voor alle kerken in Zee land. Maar om die schat van vroe ger zo te vergeten, ligt voor de hand." Zwiep en Mauritz doelen op de popcultuur die zo langza merhand in veel kerken terrein wint. ,,En daarmee loop je het ri sico dat de jongeren van nu straks geen idee meer hebben hoe mooi die muziek van vroeger is." Cantor en organist Rutger Mauritz en Erik Zwiep zijn allebei verbonden aan de pro testante gemeente Goes. Mauritz is cantor van de Maria Magdalena cantorij en Zwiep is organist. In deze gemeente is aandacht voor hedendaagse muziek én voor de Lutherse muziek. En omdat daar veel belangstelling vanuit andere gemeenten voor is, is het cantate project 'Lutherse muziek op de Bevelanden' opgezet met kerken in de regio. Tijdens vier weekenden eind dit jaar en begin volgend jaar wor den lezingen gegeven, zijn er con certen en worden vesper- en can tatediensten gehouden. ,,Ik ben hiervoor op zoek gegaan naar mu ziek waarvan heel weinig bekend is", vertelt Mauritz. ,,Ik heb mu ziek gevonden uit de Lutherse pe- Het is een verborgen schat die het verdient om onder de aandacht te komen riode in de Poolse stad Gdansk en je zou kunnen zeggen dat dat een stad is waar de Lutherse muziek traditie op een vergelijkbaar ni veau heeft gestaan met dat van Jo- hann Sebastian Bach in Leipzig. Het is een verborgen schat die het verdient om onder de aandacht te komen." Zwiep en Mauritz heb ben een programma samenge steld dat kerkelijke en niet-kerke- lijke elementen heeft. Om het project handen en voe ten te geven hebben Zwiep en Mauritz partners gezocht. Muzi kale partners die onder meer zijn gevonden op het conservatorium in Antwerpen, financiële part ners en locaties om het project uit te voeren. ,,We zijn in op Beve land gelukkig gezegend met een enorme schat aan illustere kerkjes die zich heel goed lenen voor klei ner bezette kerkmuziekconcer- ten." Het eerste weekend eind ok tober vindt plaats in Kapelle, Goes en Brouwershaven. De Lutherse kerkmuziek komt uit de periode van de reformatie, 500 jaar terug. Aanstichter Maar ten Luther is vooral bekend als theoloog reformator en de mythe dat hij 95 stellingen tegen de Roomse aflaatpraktijken op een kerkdeur heeft gespijkerd. Maar Luther was ook muzikaal actief. Hij componeerde kerkmuziek en schreef liederen in de volkstaal. Voorbeelden daarvan zijn de Duitstalige versies van het Kyrie, Gloria en het Onze Vader. Zijn in zet voor de kerkmuziek groeide uit tot een beweging met door Luther geïnspireerde tekstdich ters en componisten. Voorbeel den daarvan zijn Johann Sebas tian Bach (componist van de Matthaus Passion) en Felix Men delssohn Bartholdy. PROGRAMMA De bredere muziekkeuze is niet zo zeer gekozen om meer publiek te trekken, legt organisator Ton van Riet uit. ,,We hoorden juist van de bezoekers zelf dat ze wat meer af wisseling wel zouden waarderen. En hierdoor krijgen ook meer bands de kans om op te treden. Dat vinden we ook belangrijk." Het festival is op de vaste stek, sporthal Meulvliet, vanaf 17.00 uur. De optredende bands zijn: Manora (symfonische metal), Reply To All (rock), Cabbage Men (metal), Mindblow (bluesrock) en The Plan (rock blues). Hoewel op 1 november de corona- Bram Kreeftmeijer Friends Westerschelde Big Band Percossa II Gardellino maatregelen versoepeld zouden kunnen worden, gaat de organisatie voorlopig uit van de huidige regels: toegang met de coronacheck-app, sluiting om middernacht en maxi maal 300 bezoekers. Van Riet denkt overigens dat dat aantal niet gehaald wordt. ,,We zijn kleinschalig, daar zit deels ook onze kracht. Wat min der bezoekers dan het maximum is voor ons ook prima." Kaarten in de voorverkoop kosten 9,50 euro en zijn te koop via womeninrock.nl. Donderdag 7 10 The Johnny Cash Roadshow Zierikzee theatersaanzee.com Havelok Goes zeelandtheaters.nl Vrijdag 8 10 Piepschuim Ritthem theatersaanzee.com De dag dat ik Robert Long ontmoette Middelburg zeelandtheaters.nl Herman van Veen Terneuzen zeelandtheaters.nl Ars Musica Klaartje van Veldhoven Middelburg zeeuwseconcertzaal.nl Busch Trio IJzendijke festival-zvl.nl Zaterdag 9 10 Finalisten Pr. Christina Concours Noordgouwe kmsd.nl Rapalje Oostburg ledeltheater.nl BL0F Middelburg deoostkerk.nl Dolly Dots Terneuzen zeelandtheaters.nl Sinfonia Rotterdam Hulst festival-zvl.nl Zondag 10110 Vlissingen muziekpodiumzeeland.nl Terneuzen porgyenbess.nl Middelburg zeeuwseconcertzaal.nl Groede festival-zvl.nl Dinsdag12 10 Stefan Hertmans Terneuzen porgyenbess.nl Woensdag 13 10 The Johnny Cash Roadshow Terneuzen zeelandtheaters.nl Martine Sandifort Terneuzen porgyenbess.nl Deze podiumagenda werd PODIUM AM Provincie mede mogelijk gemaakt door: Zeeland Kijk voor alle culturele evenementen op zeeuwsecultuuragenda.nl donderdag 7 oktober 2021 BE JOHAN VAN DER HEIJDEN Ook oude muziek moet in de kerk blijven klinken De traditie van de oude, Lu therse muziek dreigt op de ach tergrond te raken in de mo derne protestantse kerk. En dat vinden Rutger Mauritz en Erik Zwiep jammer. Een bijzonder cantateproject moet de aan dacht weer terugbrengen naar liederen uit de tijd van de refor matie. Melita Lanting Goes - Rutger Mauritz Zaterdag 30 oktober 15.30 uur Cantateconcert hervormde kerk Kapelle 20.00 uur Cantateconcert hervormde kerk Kapelle Zondag 31 oktober 10.00 uur Cantatedienst Grote of Sint Nicolaaskerk Brouwershaven 15.30 uur Lezing over Felix Mendelssohn Bartholdy door Mar van der Veer in de Grote of Maria Magdalenakerk Goes 17.00 uur Cantatevesper Grote of Maria Magdalena- kerk Goes Alle activiteiten zijn gratis, wel vooraf aanmelden via zingenindekerk.nl/agenda Tijdens de nieuwe editie van festival Women in Rock, op za terdag 13 november in Tholen, klinkt dit keer niet alleen kei harde rock. Ook wat 'softer' werk, zoals blues, krijgt een kans. Vijf bands treden op. Martijn de Koning Tholen Optreden van Dirty Denims tij dens de vorige editie, in 2019. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Rutger Mauritz is een van de twee initiatiefnemers van een serie cantateconcerten in Zeeland. foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52