H Geen steun voor motie tegen Broekers-Knol 4 Onderzoek naar corruptie Kurz Rechter: pil gratis is aan de politiek Westelijke Balkan nog geen lid EU FORMATIE De kabinetsformatie met de vier huidige coalitiepartijen moet de geschiedenis ingaan als 'experiment'. Met een dun regeerakkoord én een grotere rol voor de oppositie. De twee nieuwe informateurs Jo- han Remkes (VVD) en Wouter Koolmees (D66) willen alles an ders doen dan bij eerdere kabinets formaties. Deze vrome wens sprak het duo uit op de eerste echte dag van de onderhandelingen tussen VVD, D66, CDA en ChristenUnie. Daarom werd woensdagavond afgetrapt met een diner in het Lo gement aan het Haagse Plein, waar de onderhandelingen plaatsvin den. ,,Daar zijn we best aan toe'', stelde Gert-Jan Segers van de ChristenUnie. De persoonlijke verhoudingen tussen de onder- handelaars hebben het afgelopen halfjaar schade opgelopen. ,,Het wordt ongetwijfeld pionie ren", zei Remkes op een inlei dende persconferentie. Zo moet er een beknopt regeerakkoord komen en moet er gestalte worden gege ven aan een 'nieuwe bestuurscul tuur'. De twee vorige regeerak koorden telden 68 pagina's (Rutte 3) en 81 pagina's (Rutte 2). Remkes gaf aan dat het nu circa een kwart moet zijn van wat het was: ,,Het zit niet vast op 16, 17 of 19 pagina's.'' De kabinetsformatie wordt een inhoudelijke drietrapsraket. Eerst moeten vVd, D66, CDA en Chris tenUnie het eens worden over een beknopt regeerakkoord. Daarna gaan de aangezochte ministers met elkaar spreken over de invulling van een regeerprogramma. Vervol gens gaan de onderhandelaars pra ten met 'constructieve oppositie partijen' die op onderdelen steun kunnen geven aan het kabinetsbe leid. ,,We gaan echt iets nieuws pro beren, noem het een experiment", zei Koolmees. Maar dan moet de Tweede Kamer wél meewerken, benadrukte Remkes eerder deze week bij een debat over de forma- Een minister zal niet altijd aan de voorkant een meerderheid hebben tie. ,,Als er straks een beknopt re geerakkoord is, dan zou ik mij ook zomaar voor kunnen stellen dat vanuit de Kamer het commentaar komt dat het een vaag verhaal is'', sprak hij enigszins bezorgd. Onderdeel van de nieuwe be stuurscultuur moet óók zijn dat ministers hun meerderheid zelf verdienen in de Tweede Kamer, zeggen de informateurs. ,,Een mi nister zal niet altijd aan de voor kant een meerderheid hebben'', voorspelde Remkes. ,,Dat kan in een enkel geval leiden tot het ver werpen van een voorstel.'' ChristenUnie-aanvoerder Se- gers wil om geen enkel onderwerp heen lopen. ,,Alles moet op tafel, ook potentiële splijtzwammen." Hij hoopt dat er 'gaandeweg brug gen kunnen worden geslagen' naar andere partijen in de Kamer die geen deel uitmaken van de coalitie. Maar PvdA en GroenLinks rea geren niet happig. Dat zijn twee GroenLinks en PvdA, die ook kri tisch waren, willen de bewinds vrouw 'een allerlaatste kans' ge ven. Volgende week wacht Broe- kers-Knol opnieuw een zwaar de bat over Afghanistan. De Tweede Kamer was boos over uitspraken van de VVD-bewinds- vrouw, waarin zij stelde dat er mo gelijk 100.000 Afghanen naar ons land willen komen en zei te vrezen voor een braindrain in het land, precies het argument dat de tali ban gebruiken om te voorkomen dat mensen Afghanistan verlaten. ,,Dit is een rode kaart'', aldus SP-Kamerlid Jasper van Dijk, refe rerend aan het interview waarin Broekers-Knol zei dat ze een motie van afkeuring als gele kaart be schouwt. Na zulke moties stapten ministers Kaag (Buitenlandse Za ken) en Bijleveld (Defensie) vorige maand op. GroenLinks-Kamerlid Corinne Ellemeet rekent het de staatssecre taris erg aan dat ze een getal noemde dat 'nergens op slaat'. ,,Het gaat niet om een toevallige passant die bij het winkelen een microfoon onder haar neus ge duwd krijgt, het is een staatssecre taris die door haar ambtenaren wordt voorbereid op zo'n inter view.'' De PvdA neemt het Broe- kers-Knol kwalijk dat zij nu voor de derde keer excuses maakt voor uitspraken. Ook wilde de Kamer weten of Broekers-Knol 'nu wel of niet van plan is' om de Kamermotie uit te voeren die alle Afghanen die voor Nederland hebben gewerkt recht geeft op asiel. Broekers-Knol kon boze Kamerleden geruststellen: dat is ze nog steeds van plan. Ze herhaalde haar eerdere excu ses. ,,Ik betreur het, ik had het niet zo bedoeld.'' Op de vraag van Elle- meet waarom ze haar uitspraken betreurt, zei ze: ,,Omdat ik de situ atie in Afghanistan heel verschrik kelijk vindt en enorm met de men sen meeleef.'' Ze wilde alleen aan geven dat de Nederlandse asielop vang 100.000 mensen niet aankon. - Hanneke Keultjes DONDERDAG 7 OKTOBER 2021 GO WENEN De Oostenrijkse bondskanse lier Sebastian Kurz van de Volkspartij (ÖVP) wordt ver dacht van corruptie en omko ping. Aanklagers zijn een on derzoek begonnen naar de handel en wandel van de re geringsleider en negen an dere personen uit zijn directe omgeving. De oppositie roept om het aftreden van de chris tendemocraat. Waarnemers houden rekening met een po litieke crisis. Het ministerie van Financiën blijkt adverten ties in een Oostenrijkse krant te hebben gekocht in ruil voor berichtgeving ten gunste van de ÖVP en 'verfraaide opinie peilingen'. DEN HAAG De vraag of de overheid anti conceptie moet vergoeden is niet aan de rechter, maar aan de politiek. Dat heeft de rechtbank in Den Haag be paald. Een aantal organisa ties had mede namens ruim 7000 burgers geëist dat de Staat anticonceptie vergoed. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann en burgerbeweging DeGoede- Zaak vinden het discrimine rend dat vrouwen opdraaien voor de kosten van anticon ceptie. GroenLinks, PvdA en SP willen via een wetswijzi ging de pil bij de huisarts gra tis verkrijgbaar maken. BRUSSEL Zes landen op de westelijke Balkan krijgen nog geen uit zicht op het lidmaatschap van de Europese Unie. Landen als Nederland en Duitsland willen nog geen toetredingsdatum met hen afspreken. Albanië, Noord-Macedonië, Servië, Montenegro en ook Bosnië en Kosovo moeten eerst nog veel hervormingen doorvoe ren, vinden onder meer Ne derland en Duitsland. Slove nië, dat dit halfjaar de EU voorzit, wijdde de EU-top van gisteren aan de regio en wilde afspreken dat het vóór 2030 dan toch zover zou zijn. Maar dat stuitte op grote weerstand. Informateurs zijn in voor Jan Hoedeman Den Haag - Johan Remkes, informateur De twee nieuwe informateurs Johan Remkes (VVD) en Wouter Koolmees (D66) willen graag experimenteren. fotos anp DEN HAAG Staatssecretaris Ankie Broe- kers-Knol (asiel, VVD) heeft een motie van wantrouwen over leefd na haar uitspraken in een interview met deze krant over Afghaanse vluchtelingen. De SP-motie kreeg geen steun van een Kamermeerderheid. G Ankie Broe- kers-Knol ging diep door het stof om haar Afghani- stan-uitspra- ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4