Zelfs labradoodle Sarah kan mee De Ruilwinkel mag nooit verdwijnen 6 RUILWINKEL VIJF JAAR Het is de hele week feest in de Ruilwinkel Zierikzee. De winkel bestaat vijf jaar. Noem iets en je kunt er bij de Ruilwinkel Zierikzee voor terecht. Van verse groenten tot fietsen. En van kleding, spellen en servies tot boeken. ,,Maar bo venal is het een heel belangrijke plek geworden in deze wijk, waar Ik had nooit durven dromen dat het zou worden wat het nu is mensen elkaar ontmoeten", zegt directeur Marja Noordhoek van SMWO. De Ruilwinkel viert deze week het 5-jarig bestaan en het is een winkel om U tegen te zeggen. Draaiend op een legertje van zo'n vijftig enthousiaste vrijwilligers plus gedreven medewerkers van SMWO en Gors. ,,Ik had nooit durven dromen dat het zou wor den wat het nu is." Met 2800 klanten die een ruilpas hebben, duizenden spullen die ge ruild worden en dagelijks twaalf potten koffie en tien potten thee die worden uitgeschonken. ,,Er is een vaste groep mensen die hier heel graag is en die hier veel meer vindt dan alleen maar spulletjes", aldus Noordhoek. Maakt niet uit wie je bent, waar je vandaan komt en of je arm of rijk bent. ,,Er is hier altijd een plekje voor jou." De uit Syrië afkom stige Waleed Al Haj Ali uit Bruinisse ver telt ras-Zierikzeeënaar Jan Schot van alles en nog wat over zijn leven in Syrië. En Schot leert Al Haj Ali nieuwe Nederlandse woor den, inclusief uitspraak. ,,Dat is het leuke hier. Je ziet allerlei mensen en je wisselt samen dingen uit." Niet alleen nieuwighe den. Voor Schot is het af en toe ook een parade van be kende Schouwen-Duive- landse gezichten die hij aan de balie bij de ingang voor bij ziet trekken. Hij is als ba liemedewerker van de uit gifte van spullen. Collega Waleed vooral van de in name. Ruilwinkelleden tel len één keer 1,50 euro neer voor een pasje, waarna ze vervolgens aan het ruilen kunnen slaan. Sinds Schot zich een jaar of drie geleden als vrijwilli ger bij de Ruilwinkel aan meldde, heeft hij zich nog nooit een moment verveeld. De oud-visser en huisman zocht naar een leuke bezig heid toen zijn kinderen gro ter werden en hij niet meer steeds voor ze klaar hoefde te staan. Hij had maar één eis: labradoodle Sarah moest mee kunnen. ,,En dat kan hier. Normaal is ze er altijd bij." Zou de Ruilwinkel Zie- rikzee verdwijnen dan staat Wil Pilaar (77) direct met een span doek op het Malieveld in Den Haag. ,,Dat mag nóóit gebeuren. Dan ga ik echt de monstreren. Dit is mijn tweede thuis geworden. Hier vind ik rust." Vier jaar geleden verloor de Zierikzeese haar man. Bij de Ruilwinkel aan de Ca- landweg vond ze troost en afleiding. Een paar keer per week loopt ze binnen voor een kop thee in de op en top sfeervol ingerichte huiska mer 'Bij de Buurvrouw'. ,,De Ruilwinkel is een stukje verlenging van mijn leven. Dit is wat ik nodig heb." Olga van Velthoven (65), ook Zierikzeese en trouw klant van de Ruilwinkel, komt minstens één keer in de week even buurten. Ze heeft altijd wel iets in te brengen aan spulletjes; wat kleding of glaswerk. Zelf houdt ze ervan tussen de cd's te grasduinen. ,,Ik luis ter graag naar muziek, vooral Hollandse." Haar mooiste buit? ,,Er lag een keer een cd van Frans Bauer, daar ben ik fan van. Maar ze hebben veel leuke spullen en het is ook gezellig hier." donderdag 7 oktober 2021 'Veel meer dan alleen spulletjes' Esme Soesman Zierikzee Het is misschien wel de meest veelzijdige winkel van Schou- wen-Duiveland. - Marja Noordhoek, SMWO Wil Pilaar (links) en Olga van Velthoven doen een bakkie in de huiskamer van de Ruilwinkel 'Bij de Buurvrouw'. .1 - -1 I Coördinator Dicky de Kool van Gors (links) en vrijwilligers Buchra Abweiri (midden) en Yvonne in het plantenasiel. FOTO'S SANDRA SCHIMMELPENNINK 'M8fcunbo(r)d W'otnKtfrL Waleed Al Haj Ali (links) en Jan Schot werken als vrijwilliger achter de balie van de Ruilwinkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49