Driedaagse plukt vruchten O O) CD O 14 ZEELAND Timo de Jong wint weer koers in België Pattinama struikelt over Roemeense Debuut Van Hecke tegen ManUnited Tovaal vindt nieuwe trainer... in Spanje 21 Zeeuwse namen staan op het oorlogsmonument van de KNVB in Zeist. Sporthistoricus Jurryt van de Vooren vermoedt dat er meer Zeeuwse slachtoffers zijn gevallen die lid waren van een voetbalclub. De komende twee maanden doet hij er onderzoek naar. VOETBAL OORLOG 394 O nssoj Wielrenner Timo de Jong uit Goes heeft de smaak van de overwinning te pakken. De 22- jarige renner van VolkerWessels Cycling Team ging gisteren in de Sluitingsprijs Zele met de winst aan de haal. Hij klopte mede vluchters Harry Tanfield en Gianni Marchand in de eindsprint. Hoewel de achtervolgers hen op de hielen zaten, bleef het drietal voorop. In de laatste rechte lijn toonde De Jong zich ver volgens de snelste van de kopgroep. Twee weken geleden was de coureur uit Goes ook al de sterkste tijdens de GP Eugeen Rog geman in Stekene. Toen kwam hij solo over de streep. Zo won hij begin dit jaar ook de Spaanse eendaagse wedstrijd Clasica de Tor- redonjimeno. Tennisster Lesley Pattinama-Kerkhove is er niet in geslaagd het hoofdtoernooi van Indian Wells te bereiken. In de Californische plaats verloor de Zierikzeese gisteren in de tweede ronde van de kwalificaties. Met de Roemeense Elena Gabriela Ruse trof de Zeeuwse een speelster die zo'n 60 plekken hoger staat op de wereldranglijst. De eindstand was 6-3 6-2. Indian Wells geldt als één van de belangrijkste tennistoernooien van het jaar, na de Grand Slam-toernooien. In de openingsronde had Pattinama-Kerkhove de Amerikaanse Sachia Vickery met 6-2 5-7 6-3 verslagen. Jan Paul van Hecke heeft zijn eerste minuten gemaakt in het shirt van Blackburn Rovers. De verdediger uit Arnemuiden speelde giste ren een uur mee in een oefenwedstrijd met Manchester United. Van Hecke stond zo'n tweeënhalve maand aan de kant met een voetblessure. United, dat aantrad met onder anderen Donny van de Beek en Marcus Rashford, won het oefenduel met 3-0. De Zeeuw is eigendom van Brighton and Hove Albion, dat hem in de zomer van 2020 overnam van NAC Breda. Van Hecke werd vervolgens verhuurd aan sc Heerenveen. Tovaal heeft eindelijk een nieuwe trainer voor de senioren gevonden. De Goese rugbyclub haalt Adrian Gutiérrez Oviedo vanuit Spanje naar Zeeland. De 38-jarige Spanjaard is een er varen rugbyprofessional, die al ruim 20 jaar in de rugbysport actief is. Hij heeft kennis van zowel vijftienmansrugby als het sevens en kan goed uit de voeten met de aanpak van jonge spelers. Alex Vlieland, technisch mana ger bij Tovaal, hoopt dat Adrian Gutiérrez Oviedo binnen twee weken bij de Goese tweedeklasser aan de slag kan gaan. Hij is de opvolger van Eus van Dijk. Union Vierdaagse Eerder dit jaar reconstrueerde deze krant het leven van de Mid delburgse voetbalbroers Janus en Arij de Kubber uit Middelburg. Zij werden in de oorlog krijgsgevan gen genomen en moesten in di verse werkkampen in het Duitse Rijk talloze ontberingen door staan. Kort voor de bevrijding overleden ze samen bij een bom bardement in het Tsjechische Brüx. Hun leven en het dramatische einde is geboekstaafd. Dat geldt echter niet voor alle 21 Zeeuwse voetbalnamen op het monument. Er zijn brokjes informatie bekend. Bijvoorbeeld over de broers Chris- tiaanse uit Oostburg die op 11 ok tober 1944 bij een bombardement op het dorp stierven. Daarbij sneuvelden zelfs acht mensen van de familie. Maar hoe? Van Gerardus de Pagter uit Mid delburg is bekend dat hij gefusi- leerd werd op de Leusderheide omdat hij deel uitmaakte van een verzetsgroep. Broer Pieter overleed in concentratiekamp Neuen- gamme (net als Cornelis Groene- woud uit Kortgene). Lo Polvliet was clubgenoot bij Middelburg. Hij overleed bij het bombarde ment in mei 1940 van Middelburg. „Zojuist heb ik de eerste archieven van de voetbalvereniging Middel burg bekeken'', vertelt de Amster damse sporthistoricus Jurryt van de Vooren. ,,In het clubblad van 1940 werd meteen al duidelijk hoe de situatie toen was. Het huis van de secretaris was verbrand en de gehele administratie verwoest. En dat was in de eerste dagen van de oorlog.'' Deze beperkingen sterken Van de Vooren in de gedachte dat er In tegenstelling tot andere jaren wordt de SPIE Internationale Juni oren Driedaagse niet in het voor jaar, maar in het najaar gereden. Vanwege de coronapandemie koos de organisatie bij hoge uitzonde ring al in een vroeg stadium voor een weekend in het najaar en dat blijkt zijn vruchten af te werpen. ,,Het deelnemersveld is wellicht sterker dan ooit tevoren", zegt wed strijdsecretaris Honoré Pieters over de wedstrijd die vrijdag start in Axel. Het was allesbehalve een makke- lijke keuze. Jaar in jaar uit organi seert Stichting Junioren Driedaagse een internationale etappekoers voor junioren in het voorjaar, maar na een jaar afwezigheid door de co ronacrisis dreigde de wedstrijd in het voorjaar wederom geannuleerd te worden om dezelfde reden. ,,We hebben toen al snel besloten om de wedstrijd naar het najaar te ver plaatsen. De kans op doorgang leek ons simpelweg groter. We kunnen nu alleen maar blij zijn met die keuze", meent wedstrijdsecretaris Honoré Pieters. Tel daarbij op dat de wedstrijd rela tief kort na de wereldkampioen schappen in Leuven plaatsvindt. ,,Een mooie bijkomstigheid. Wel licht dat diverse renners in deze re gio nog zijn blijven hangen of de smaak van het Vlaamse werk te pakken hebben gekregen, want de deelnemerslijst telt de nodige WK- deelnemers." De voorlopige deelnemerslijst van de Internationale Junioren Drie daagse mag namelijk gerust in- drukwekkend genoemd worden. Zowel de wereldkampioen tijdrij den als de vicewereldkampioen op de weg en Europees kampioen zijn van plan om hun geluk te beproe ven op de Zeeuws-Vlaamse wegen. Dn\ donderdag 7 oktober 2021 WIELRENNEN Timo de Jong (rechts). foto cor vos TENNIS VOETBAL RUGBY GO 1-3 Voetballer Rick van Drongelen (foto) uit Axel speelde giste ren negentig minuten bij zijn Duitse club Union Berlin. Dat deed de Zeeuwse ver dediger in een oefenwedstrijd met het Zwit serse Sankt Gallen. Dat duel ging voor Van Drongelen en zijn team met 1-3 verlo ren. De afgelo pen weken zat hij in competi tieduels op de bank, maar hij wacht nog al tijd op zijn offi ciële debuut voor de club. y »"W. 75F W 3 Met drie Zeeuwse wiel renners start vandaag de vierdaagse etappekoers Circuit des Ar dennes. Dat zijn Nick van der Lijke (Mid delburg), Thijs de Lange (Kat- tendijke) en Jarno Mobach (Sluiskil). 21 slachtoffers Rudy Boogert Amsterdam HANS VAN DEN BOGAARD/HOLLANDSE HOOGTE. Het oorlogsmonument in Zeist waarop 2212 namen van oor logsslachtoffers staan, waarvan er 21 lid van een Zeeuwse club waren. foto rudy boogert Voor het eerst sinds 2010 heeft de Junioren Driedaagse vrijdag een wereldkampioen aan de start. De verplaatsing van deze wielerkoers naar het najaar heeft daaraan bijgedragen, denkt de organisatie. Mogelijk krijgt de eenmalige verplaatsing volgend jaar een vervolg. Job de Feijter Axel De Deense wereldkampioen Gustav Wang. foto afp a Jurryt van de Voorden. foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42