II II 11 OPINIE MARIEKE VAN SCHAIK^ Ten onrechte doen we alsof migratie een ramp is voor het land waar vluchtelingen aankloppen, betoogt Marieke van Schaik, algemeen directeur van het Nederlandse Rode Kruis. Het is vooral een ramp voor mensen die huis en haard moeten verlaten en hun leven niet zeker zijn. Migratie wordt steeds vaker gepresenteerd als een bedreiging of ramp voor de landen die vluchtelingen en migranten ontvangen. Of we het nu hebben over mensen die Af ghanistan ontvluchten, mensen die de Middellandse zee overste ken of mensen die over land een poging doen een ander gebied te bereiken om een veilig bestaan op te bouwen. Woorden als 'illegale migrant' worden gebruikt op het politieke toneel en in de bericht geving in de media. Men ziet daar bij belangrijke punten over het hoofd: migratie is niet per definitie illegaal en migratie is een eeuwen oud verschijnsel dat zich in vele vormen voordoet. Denk aan mensen die voor hun werk, studie of voor de liefde naar een ander land migreren. Ook is migratie niet per se een ramp voor het land van aankomst. Door te spreken over migranten in combi natie met woorden als 'ramp', 'probleem' en 'illegaal' worden mensen op de vlucht ontmense lijkt. Wanneer mensen huis en haard moeten verlaten omdat ze hun leven niet zeker zijn, is het vooral een ramp voor hén. Niet alleen de taal die wij ge bruiken is belangrijk. Ook kunnen we meer doen om vluchtroutes veiliger te maken. Het vluchtelin genverdrag bepaalt dat vluchtelin gen niet bestraft mogen worden als zij op irreguliere wijze een grens oversteken om om bescher ming te vragen. Vaak is dit echter Vorige week nog hebben we 123 mensen in nood uit zee gered. Onder hen ook kinderen, de jongste was nog geen maand oud de enige optie die zij hebben. Of iemand vluchteling is, kan alleen in een asielprocedure worden vastgesteld. Mensen die vluchten zien zich gedwongen enorme risi- co's te nemen, op gammele bootjes te stappen en te vertrouwen op smokkelaars. Het is echt noodza kelijk dat er meer veilige en legale routes komen. Als we mensen kunnen evacueren uit Afghanistan onder zeer moeilijke omstandig heden, kan dit dan ook niet in an dere gevallen? Waarom moeten zoveel mensen een onnodig ge vaarlijke reis ondernemen om be scherming te vinden? Gammele bootjes op zee Het Rode Kruis verleent op vrij wel alle migratieroutes hulp aan mensen in nood. Zo is sinds en kele weken een team van het Rode Kruis actief op een reddingsschip van hulporganisatie SOS Mediter- ranée op de Middellandse Zee. Deze hulp is hard nodig. Het jaar is nog niet om, maar tot nu toe kwa men er al zo'n 800 mensen om ter wijl zij in overvolle, gammele bootjes de zee overstaken. Vorige week nog hebben we 123 mensen in nood uit zee gered. Onder hen ook kinderen, de jongste was nog geen maand oud. De overlevenden moesten lange tijd aan boord blij ven, omdat vijf verschillende ver zoeken bij autoriteiten om aan te meren, werden geweigerd. Wanhopige familieleden Ook krijgen hulpverleners van het Rode Kruis regelmatig te maken met wanhopige familieleden van mensen die tijdens hun reis naar Europa vermist zijn geraakt. Ver moedelijk zijn zij overleden, mo gelijk krijgen familieleden nooit duidelijkheid over hun lot. Dit heeft enorme impact op de nabe staanden. Het Rode Kruis staat erop dat we migranten humaan behandelen, Of iemand vluchteling is, kan alleen in een asielprocedure worden vastgesteld ook als zij uiteindelijk geen recht blijken te hebben op een verblijfs vergunning in Europa. Als hulpor ganisatie kijken wij niet naar de achtergrond, nationaliteit of reden van vertrek. Wij bieden noodhulp, zoals voedsel, medische zorg en tijdelijk onderdak, omdat iedereen voorzien moet worden van de ba sislevensbehoeften. Menswaardig bestaan Wij hopen dat een nieuw kabinet zich zal inspannen om het aantal hervestigingsplaatsen en andere legale routes naar Europa voor vluchtelingen aanzienlijk te ver groten en de mogelijkheden daar toe uit te breiden. En net zo be langrijk: ons taalgebruik en onze opstelling ten opzichte van deze mensen kunnen en moeten we veranderen. Iedereen heeft recht op een veilig en menswaardig be staan. Neem medemenselijkheid als uitgangspunt voor het migra tiebeleid. Want laat één ding hel der zijn: het fenomeen migratie is geen ramp die ons overkomt. donderdag 7 oktober 2021 GO De op deze pagina geplaatste opinie stukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie Migratie is geen ramp die c Vorige week kwamen de eerste bussen met vluchtelingen aan bij de noodopvanglocatie van het Centraal Orgaan Asielzoekers in de Zee landhallen. Onder meer door de komst van evacués uit Afghanistan moet de opvangcapaciteit in Nederland worden uitgebreid. FOTO ANP/JONAS ROOSENS - Marieke van Schaik, algemeen directeur van het Nederlandse Rode Kruis - Marieke van Schaik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39