Deze horecazaken overleefden coronacrisis zonder of met nauwelijks overheidssteun II 4 Gemeente kan niet anders dan streng zijn over wonen op vakantiepark Guido van der Heijden Terneuzen Al jaren ligt Terneuzen in de clinch met de Oostappen groep, eigenaar van Scheldorado, Marina Beach en andere vakantieparken in Neder land en België. In 2018 maakte de gemeente een einde aan de huis vesting van honderden arbeidsmi granten in de blauwe chalets. Het argument van Terneuzen was sim pel. Marina Beach is een vakantie park waar de bestemming recreatie op rust en niet wonen. Marina Be ach als je hoofdverblijf mag dus niet. In de brief van 24 september die de permanente bewoners kregen, schrijft de gemeente in zoveel woorden geen uitzonderingen op de regels te willen maken. 'Ver menging van recreatie en perma nente bewoning op het park willen wij voorkomen. Wij vinden dat va kantiepark Marina Beach vrij moet blijven van een dergelijke invul ling. Ook kunnen recreatiebedrij- ven - als wij niet overgaan tot hand having in een volgende situatie - zich beroepen op een gemaakte uit zondering.' Habitoflex Dat laatste is allesbehalve ondenk baar. Oostappen zou het een lief ding waard zijn wanneer er een mogelijkheid zou zijn om arbeids migranten legaal te huisvesten op haar parken. Oostappen is de enige aandeelhouder van Habitoflex, een bedrijf dat tijdelijke woonruimtes aanbiedt op onder meer vakantie parken. Zou Terneuzen uitzonderingen toestaan, dan duikt Oostappen di rect in de maas in de wet. ,,Dat lijkt me ook", reageert Jeffrey van Doorn van Vijverberg Advocaten Advi seurs uit Zoetermeer en gespeciali seerd in Omgevingsrecht. ,,De ge meente zou op meerdere manieren kunnen afwijken van de bestem ming recreatie. Dat kan in een ge- doogconstructie, maar ook door een omgevingsvergunning op naam, waarin de bewoner er wél mag wonen." Maar Terneuzen wil geen uitzonderingen maken en ook advocaat Van Doorn denkt dat uit zonderingen op de regel mogelijk heden scheppen voor huisvesting van arbeidsmigranten op het park. Daniëlle van Balen woont al ruim drie jaar op Marina Beach en wei- gert te vertrekken. Per brief kreeg ze van de gemeente een dwangsom van 25.000 euro opgelegd. ,,De be woner zou tegen de briefvan de ge meente kunnen procederen bij de Uiteindelijk zal de bewoner geen gelijk krijgen van de bestuursrechter en moeten vertrekken bestuursrechter", oppert Van Doorn. ,,Ze zou een voorlopige voorziening kunnen vragen." Het betekent hooguit uitstel. „Linksom, rechtsom, uiteindelijk zal de bewo ner geen gelijk krijgen van de be- stuursrechter en moeten vertrek ken", schat hij in. ,,Dat de gemeente gewacht heeft met handhaving, dat de gemeente haar zelfheeft inge schreven zal niet uitmaken. Hoog uit kan de bewoner daarmee meer tijd of een lagere dwangsom krij gen." ,,We zullen coulant omgaan met de permanente bewoners en oplos singen zoeken", belooft wethouder Frank van Hulle. Gedogen of alsnog toestaan, daar denkt hij niet aan. ,,We blijven van mening dat het park bestemd is voor recreatie, niet voor wonen." Hij ontkent dat geval len als Daniëlle van Balen, die door de gemeente op het park ingeschre ven zouden zijn, beleid zijn. ,,We hebben dat in 2021 precies twee keer gedaan. Het betrof toen nood situaties met gezinnen waar we een oplossing vonden op het park. Meer niet." Schaap kan weer lachen. Eind no vember vorig jaar was dat wel an ders. Financieel en mentaal zat hij toen aan de grond. De ondernemer viel buiten alle steunregelingen van het Rijk omdat hij De Beren in fe bruari dat jaar had geopend en geen referentiedata over de omzet kon overleggen. Dat overkwam meer starters. Schaap vreesde dat de ho- recasluitingen hem de kop zouden kosten. Slapeloze nachten had hij ervan. Onder meer door afspraken Ondanksde beperking van 1,5 meter hebben we een waanzinnige zomer gedraaid met de bank wist hij een vroegtij dig einde van De Beren en ontslag van 36 medewerkers te voorkomen. Toen in juni de horeca weer open mocht, rinkelde de kassa. „Ondanks de beperking van 1,5 meter hebben we een waanzinnige zomer ge draaid. Ik heb veel toeristen over de vloer gehad. Financieel gaat het daardoor weer de goede kant op", zegt Schaap. Sinds de invoering van het corona-toegangsbewijs loopt de klandizie echter terug. ,,Niet-gevac- cineerde gasten die twee weken te rug nog wel naar binnen mochten binnen de 1,5 meterregel, moet ik nu weigeren. Ik denk dat dat 20 pro cent aan bezoek scheelt. Velen vin den het lastig om eerst een corona test te doen als ze een hapje willen gaan eten. Ik heb voortdurend dis cussies aan de deur. Ik kan ze niet binnenlaten, want ik heb geen zin in een boete. Maar het druist wel in tegen mijn gastheerschap." Op een houtje bijten De opening van Hotel Tholen en het inpandige restaurant JuNa werd nooit een opening. Op 13 oktober vorig jaar, twee dagen voor de Thoolse confettiknal, werd bekend gemaakt dat de horeca dicht moest. En in december verviel de room- service van het hotel. Sindsdien moesten de startende ondernemers Nathalie van Rijsbergen en Judith Wilsing op een houtje bijten, want van het kabinet kregen ze geen cent steun. Wilsing: ,,Vorig jaar hadden we gelukkig weinig personeel. Natha- Nico Peeters van café 's Lands Wel varen in Kwadendamme stond vo rig jaar al het water aan de lippen. Sinds de uitbraak van de pandemie had hij eind 2020 al 70.000 euro verloren. Het beetje corona-steun dat hij ontving, kon de vaste lasten bij lange na niet dekken. Om zijn café te redden, heeft Peeters het af gelopen jaar al zijn spaargeld opge soupeerd. „Financieel zit ik nu aan de bodem. Ik heb een redelijke zo mer gedraaid, maar ik kan geen en kele tegenslag meer opvangen." 's Lands Welvaren moet het heb ben van biljartcompetities en eve nementen zoals de Hollandse Avond in een tent in november, carnaval en het Blues Festival Kwa- dendamme in het voorjaar. ,,Dan heb ik altijd veel gasten in de zaak. Als die evenementen door kunnen gaan, zal ik het wel redden." Peeters leeft de coronaregels strikt na. ,,Ik maak zelf deel uit van een risico groep. Mijn gezondheid heeft een tik gehad. Corona kan ik er niet bij hebben. Als ik besmet raak, moet ik tien dagen in quarantaine en zolang het café sluiten. Dat is het laatste wat ik wil." A Nico Peeters van café 's Lands Wel varen in Kwa- dendamme. lie en ik hebben veel zelf gedaan. We zijn zo zuinig als kon door de crisis heen gekomen. Het hotel loopt trouwens uitstekend. Veel mensen willen in eigen land erop uit. Ook het terras is een goede in komstenbron. Financieel zijn we boven water en inmiddels hebben we elf medewerkers op de loonlijst. Het gaat zonder meer goed." Spaargeld De natte horeca zoals cafés en dis cotheken kregen het flink voor de kiezen. Zij moesten langer dicht- blijven dan restaurants. Eigenaar Peter Schaap van De Beren in Goes. fotos marcelle davidse donderdag 7 oktober 2021 Geen uitzondering Marina Beach Al zou Terneuzen over het hart willen strijken en van geval tot geval willen gedogen dat er mensen permanent op Marina Beach wonen, de gemeente heeft geen keus. - Jeffrey van Doorn, advocaat Frank Balkenende Goes Krap een jaar geleden zagen ze hun horecabedrijf door hun vin gers glippen omdat ze nul euro corona-steun kregen. Maar res taurant De Beren in Goes, café 's Lands Welvaren in Kwaden- damme en Hotel Tholen wisten te overleven. Eigenaar Peter Schaap van De Beren: ,,Ik heb een topzomer gedraaid. Alleen kost het corona-toegangsbewijs me nu weer klanten." A Judith Wil- sing (links) en Nathalie van Rijsbergen van Hotel Tholen. - Peter Schaap, De Beren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32