s? Kabinet, stel Zeeland gerust HZ hoort weer bij de beste hogescholen Lol met kale bol Iets minder positieve coronatesten in Zeeland 2 Gisteren, tijdens de week van 'Eén tegen eenzaamheid', mocht iedereen aanschuiven bij een gratis lunch in de dorpshuizen van Noord-Beveland. OUDEREN ACTIEWEEK Commentaar Op dezelfde dag dat minister Barbara Visser haar Vlaamse collega Zuhal Demir ontmoet om de PFAS-ver- vuiling in de Westerschelde te bespreken, voelt de Tweede Kamer minister Carola Schouten aan de tand over de gevolgen daarvan voor de Hedwigepolder. Een unieke kans voor het kabinet om Zeeland enigszins gerust te stellen. Het zou helpen als Schouten de suggestie overneemt van SGP-Kamerlid Chris Stoffer. Hij stelt voor uitgebreid te onder zoeken wat PFAS - een verzamelnaam voor chemische stoffen - mogelijk aanrichten in de Hedwigepolder als eind volgend jaar de dijken worden doorgestoken. Hij vergelijkt het met de aanleg van een weg, waarbij eerst in beeld wordt gebracht wat dat betekent voor de uitstoot van stikstof. Een dergelijke toe zegging van Schouten zou aanmerkelijk geruststellender zijn dan de brief die Visser gisteren stuurde, waarin mogelijke ge volgen voor de Hedwigepolder worden gebagatelliseerd. Op haar beurt moet Visser Demir een toezegging zien te ontlokken die verder gaat dan het persbericht dat het Ant werpse chemieconcern 3M vorige week verstuurde. Het bedrijf kondigde aan, deels gedwongen door de Vlaamse overheid, de productie van PFAS de komende jaren drastisch te verminde ren. Maar elke dag telt, want die stoffen hopen zich op in het milieu en zijn niet afbreekbaar. Tot het 3M lukt de productie daadwerkelijk te minimaliseren, zou Demir alle lozingen moeten verbieden. Dan pas gaan we in Zeeland (ietsje) rustiger slapen. Maar elke dag telt, want die stoffen hopen zich op in het milieu en zijn niet afbreekbaar Net als vorig jaar mag Christelijke Hogeschool Ede zich de beste middelgrote hogeschool noemen. De afstand tot de nummer twee en drie is dit jaar klein, staat in de Keuzegids. Ten opzichte van de nummer twee, Hogeschool Viaa, scheelt het een halve punt. De nummer drie, HZ University of Applied Sciences, volgt met an derhalf punt verschil en krijgt 75,5 punten. Studenten van HZ zijn vooral te spreken over pedagogiek, social work en de pabo. Hier is vooral het ALMANAK grote studiesucces van de pabos tudenten opvallend, als ook de grote tevredenheid over de docen ten en de sfeer van de opleidingen pedagogiek en social work, aldus de Keuzegids. Van de 21 beoordeelde opleidin gen bij de HZ zijn er 11 als toplei ding beoordeeld. Het gaat om: pabo, pedagogiek, communica- HZ University of Applied Sciences is van de tweede plaats naar de derde gezakt tie, technische bedrijfskunde, so cial work, hrm, verpleegkunde, HBO-ICT, chemie, logistics engi neering en maritiem officier. Oma schrok zich lam toen haar kleinzoon een selfie naar haar appte. Zijn strakke kuif was nu een aalgladde bol. Ze kon moeilijk wennen aan dat eivormige koppie. ,,Je zwarte bril valt nu nog meer op. Je lijkt Philippe Geu- bels wel! Waarom heb je je kaal laten knippen?", vroeg oma zich hardop af. Kleinzoon schakelde Facetime in. Tot haar verbazing had hij zijn kuif terug. ,,Een grapje met een app, oma!", schaterde hij. Oma bul derde quasi-boos: ,,Ei-kel!" Bom gevonden op vakantiepark Fik Meijer vertelt over Sicilië GOES Fietser gewond bij ongeluk Zeeland is een land van eenzame mensen. Die conclusie valt te trek ken uit cijfers die de GGD in 2020 verzamelde. Wat is eenzaamheid eigenlijk? De 85-jarige Jo Wilderom-Van Eenennaam vraagt het zich hardop af, terwijl haar blik over de tafel vol mensen glijdt. ,,Je kunt je hier, te midden van de mensen eenzaam voelen. Ik voel me wel eens een zaam als ik lang alleen zit en het van dat triestige weer is." Dan zegt ze tegen zichzelf: niet zeuren, ver stand op nul, kijk niet naar wat je verloren hebt, maar naar wat je kreeg. ,,Er zijn er zoveel die hun partner eerder verloren zijn. Maar daarom is het nog niet makkelijk. O nee." Haar man overleed op 3 au gustus. ,,Hij is 88 jaar geworden. Vier keer per dag kwam er hulp over de vloer, voor mijn man die beneden op bed lag. Toen hij weg viel, viel ook dat weg. Soms zie ik in dagen geen mens. Gelukkig komt er wel eens bezoek en kan ik zelf nog weg, dat scheelt enorm." Op zaterdag kun je nog overal naartoe, maar de zondagen: dat zijn akelige dagen voor een mens alleen, zeggen de tafelgenoten. Je Dan denk ik: er is toch iemand die wat tegen je gezegd heeft Het aantal Zeeuwen dat positief testte op corona is de de afgelopen week licht gedaald tot 233. Dat zijn er 20 minder dan de week daarvoor. Tussen 27 september en 3 oktober lieten 2830 mensen zich testen bij de GGD Zeeland, 102 minder dan in de voorgaande week. De meeste besmettingen waren in Terneuzen: 45 (voorgaande week 70). Het aantal positieve testen in de andere gemeenten: Middelburg 36 (29), Goes 32 (37), Vlissingen 27 (29), Borsele 20 (17), Reimerswaal 17 (10), Schouwen-Duiveland 14 (13), Veere 10 (4), Hulst 9 (12), Sluis 8 (11), Tholen 8 (16), Kapelle 4 (4) en Noord-Beveland 3 (1). De besmet tingsgraad in Zeeland lag vorige week onder het landelijk gemid delde. Vaccinaties De GGD Zeeland heeft de afgelo pen week 2430 vaccinaties gezet. Dat zijn er 686 minder dan de week daarvoor. Sinds het begin van de vaccinatiecampagne heeft de GGD in Zeeland 489.576 prikken gezet. Er zijn vaste en tijdelijke vaccinatie locaties. Op alle vaste locaties kan men ook terecht zonder afspraak. Informatie over het vaccineren in Zeeland is te vinden op de website van de GGD Zeeland. donderdag 7 oktober 2021 De HZ is in de Keuzegids hbo 2022 op de derde plaats beland van beste middelgrote hoge scholen van Nederland. Dat is een plek lager dan vorig jaar. Jeffrey Kutterink Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl BRESKENS In het vakantiepark Zee bad in Breskens is voor de tweede keer in korte tijd een Engelse vlieg tuigbom uit de Tweede Wereldoorlog in de bodem gevonden. De bom wordt op 12 novem ber tot ontploffing ge bracht. Een aantal omwo nenden moet dan even zijn huis uit. Bijna drie weken geleden werd er ook al een 500-ponder gevonden in het vakantie park. Dat de bommen nu worden aangetroffen is niet heel gek; er wordt een explosievenonder- zoek gedaan, omdat het park door Roompot wordt herontwikkeld. MIDDELBURG Historicus Fik Meijer is vandaag te gast in boek handel de Drvkkery in Middelburg (19.30 uur) en dinsdag 12 oktober in boekhandel De Koperen Tuin in Goes (20.00 uur). Hij vertelt over zijn nieuw ste boek De vele gezich ten van Sicilië. Daarin wordt duidelijk gemaakt hoe er op het Italiaanse eiland culturen van vol ken samensmolten en hoe bendes konden uit groeien tot grote maffia organisaties. Meijer werd bekend door zijn boeken over oude geschiedenis en het vroege christen dom, waaronder Keizers sterven niet in bed. Een fietser is dinsdag middag gewond ge raakt bij een aanrijding op de rotonde bij de M.A. de Ruijterlaan in Goes. De fietser werd vlak bij het Stadskan toor geschept door een automobilist. Het ongeluk gebeurde rond 17.15 uur. De poli tie en ambulance heb ben hulp verleend. De fietser is eerst ter plaatse verzorgd, en vervolgens naar het ziekenhuis gebracht. De ruit van de auto raakte beschadigd. Een berger heeft het voer tuig weggehaald van de rotonde. Zondag Martien Nooijer: ,,Ik ga in Zeeland wonen. Ik laat toch niets ach ter." Ondine van der Vleuten Kamperland - Beppie Faassen Theo Giele Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30