O O O lil Aantal faillissementen neemt toe, maar de cijfers blijven in Nederland rooskleurig 'Belevenissen' moeten de klant de winkelstraat 16 Kort Benzinetaks wellicht omlaag De Franse overheid is bereid automobilisten te helpen als de brandstofprijzen sterk blij ven stijgen. Dat heeft de Franse minister van Financiën Le Maire gezegd. Mogelijk kan de belasting op diesel en benzine omlaag. ,,We moeten alle deuren openlaten en klaarstaan om op te treden als dat nodig is om de koop kracht van Fransen te beschermen", stelde Le Maire. ,,We zijn bereid om de prijzen van benzine en diesel in te dammen als die scherp blijven stijgen." Miljoenen mensen met lage inkomens en gezinnen krijgen al compensatie voor hoge energiekosten. De belasting op de stroom is eveneens verlaagd. Vraag naar zorgpersoneel De vraag naar zorgpersoneel neemt na een dip in de zomermaanden weer toe. Volgens de maandelijkse arbeidsmarktupdate van vacaturesite Indeed is er fors meer vraag naar artsen, verpleegkundigen en chirurgen. Bij verpleegkundigen is de toename op jaar basis 44 procent. Bij artsen en chirurgen nam het aantal vacatures met een vijfde toe. Ook in de thuiszorg stijgt het aantal vacatu res voor het eerst sinds lange tijd, zij het licht. Verder is in Nederland, net als in an dere landen, een groot tekort aan chauffeurs en bezorgers. De vraag is 45 procent hoger dan voor de pandemie. EU staakt zaak-Gibraltar De Europese Commissie trekt een rechts zaak in tegen het Verenigd Koninkrijk voor het Europees Hof over illegale belasting voordelen op Gibraltar. De commissie had de Britten gedaagd omdat Gibraltar, een Brits overzees gebied, 100 miljoen euro moest terugvorderen bij een aantal multina tionals, maar dat niet had gedaan. Een aantal internationale bedrijven genoot er een on eerlijk concurrentievoordeel door vrijstel ling van belasting op rente en royalty's. Brussel zag dit als illegale staatssteun. De bedrijven hebben inmiddels betaald. Flow Traders Signify Arcelor Mittal Unibail Rodamco Niks winkel. Een 'inspiratiecentrum' dan wel een winkelpretpark vol 'retailtainment'. De winkelwereld verandert razendsnel. Vandaag openen H&M en het Amerikaanse Victoria's Secret 'belevingswinkels' in Amsterdam. En daar blijft het niet bij. en belevenis krijgt waarde als de beleving betekenis heeft." Winkelad viseur Paul Rodenburg moet zijn oneliner een paar keer opnieuw uitproberen om zijn visie op de winkelwereld van de toekomst krachtig uit te drukken. Zolang de sleutelwoorden maar 'beleving' en 'betekenis' zijn. Veranderen is in de winkelwe reld van levensbelang, zegt Ro denburg, anders raak je uit de gra tie. Buiten de grote winkelstraten mag dat nog toekomstmuziek zijn, maar in de winkelharten van Ne- derland is dat al de rauwe realiteit. Want hoe vol de winkelier zijn zaak ook propt met kledij, schoei sel of hebbedingen - tegen het aanbod, gemak en de prijs van webwinkels is het moeilijk opbok sen. Zeker op plekken waar win- kelhuren torenhoog zijn en het bezoek beperkt is. ,,Het gaat erom ofje als winkel nog interessant bent voor je pu bliek", zegt Rodenburg. ,,De doel groep van tien, vijftien jaar gele den is ouder geworden, heeft an dere wensen, nieuwe mogelijk heden om te kopen.'' Een winkel kan zich aanpassen door de prij zenslag aan te gaan, zegt hij, zoals Flying Tiger of Action doen. ,,Of je probeert klanten te trekken door iets extra's te bieden. Per soonlijke service, een belevenis om klanten in aanraking te bren- gen met je merk en product." En veranderd wordt er. Zoals H&M, dat Amsterdam als zijn mondiale proeftuin bestem pelt voor het uitproberen van nieuwe - retailjargon - 'winkel concepten' die later in de rest van Nederland en de wereld wor den uitgerold. ,,Het is meer dan ooit van belang offline en online te koppelen", zegt Stefan Vos, ma nager Nederland van H&M. ,,Win- kels vinden een nieuwe plaats in het stedelijk landschap. Dat willen we versterken." Muzikale optredens De aftrap is vandaag met een nieuw ingerichte winkel aan het Amsterdamse Leidseplein. De Zweedse kledinggigant gaat de verkoop en inkoop van tweede- handskleding beproeven, ook als die niet uit eigen stal afkomstig is. Er komen muzikale optredens in winkels die live naar online- klanten worden gestreamd. En in de vestiging op de Amster damse Dam wordt volgend jaar Na twee jaar van daling stijgen de faillissementen wereldwijd in 2022 met 15 procent. Het cij fer van Nederland oogt drama tischer: 34 procent hoger. Maar in absolute getallen valt het mee, blijkt uit onderzoek van Euler Hermes, de grootste kredietver zekeraar van de wereld. ,,Deze stijging kon niet uitblij ven. Vooral door steunpakketten van de overheid bereikte het aan tal faillissementen in de corona crisis een historisch laagtepunt. Aan die situatie komt nu stapsge wijs een eind", stelt Johan Geer- oms, Risk Director van Euler Her mes Nederland. ,,Voor Nederland lijkt de voorspelde stijging van 34 procent inktzwart, maar feitelijk gaan we van laag naar ietsje min der laag. Dit jaar komen we uit rond 1790 faillissementen, het laagste cijfer in vijftien jaar." Dat wil niet zeggen dat we niet alert moeten zijn, stelt Geeroms. ,,Groothandels kunnen zwaar dere tijden tegemoet gaan. Met de huidige stijging van de energie prijzen is het ook opletten gebla- zen in de energiesector." Verder kunnen de verstoring van de toe leveringsketens, inflatie, en een tekort aan personeel ons parten gaan spelen. Volgens Geeroms doet Nederland het bovengemid deld goed. Het gemiddeld aantal faillissementen in de EU-landen begon vorig jaar te stijgen, terwijl het aantal hier verder afnam. Grofweg komt dat door twee factoren: het effectieve steunpak- ket van de overheid en de flexibi liteit van het Nederlandse be drijfsleven, aldus Geeroms. DONDERDAG 7 OKTOBER 2021 PC FRANSE REGERING HELPT AUTOMOBILIST OOK GROOT TEKORT AAN CHAUFFEURS MULTINATIONALS BETALEN BELASTING Beursinter- mediair profi teerde van de onrust op de beurzen. Verlichtingsbe- drijf bleek de enige stijger in de AEX-index. Staalbedrijf lijdt onder het nega tieve segment op de beurs. -4,2% Winkelvastgoed- concern was de grootste verlie zer. Herman Stil Amsterdam DEN HAAG o c Sans plomb SP95-E10 e/L Ultimate SP 98 e/L pretwinkel heeft de toekomst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16