Beleef de meest geliefde musical aller tijden 15 c Robots patrouilleren door de straten en wijzen inwoners terecht Robots met de naam Xavier detecteren ongewenst sociaal gedrag in Singapore. Daarmee krijgt de stadstaat nog meer het imago van een 'big brother- staat'. Xavier is de naam van de Robocop. Hij kan in Singapore zomaar achter je opduiken en je terechtwijzen. Omdat je rookt, of omdat je een papiertje op straat laat vallen, geen rekening houdt met coronaregels of je fiets verkeerd parkeert. Xavier heeft oog voor ongewenst sociaal gedrag. Hij raakt nooit vermoeid en draait alle diensten want Xavier is een robot, geen boa van vlees en bloed. Hij is manshoog, rijdt op vier wielen en bovenop zijn blauw-witte comparti ment met motor en accu's staat een paal met camera's die alles in de ga ten houden. Het zijn er in totaal ze ven. Xavier staat in directe verbin ding met een commandocentrum. De robotpatrouille is het nieuwe wapen van het al grote arsenaal aan veiligheidstechnologie in Singapore. Een wapen dat zijn imago van 'big- brother-staat' nog eens extra glans geeft. De hang naar veiligheid is zo groot dat de straten volhangen met camera's waarmee gezichten kunnen worden herkend, en er voortdurend wordt gezocht naar nieuwe technie ken om de inwoners in de gaten te houden. In de Zuidoost-Aziatische stadstaat, met een bevolking van 5,5 miljoen mensen, hangen 90.000 po- litiecamera's. Minister van Binnen landse Zaken, K. Shanmugam, kon digde in augustus aan dat er dat in 2030 meer dan 200.000 zullen zijn. Ongemak Het is een ontwikkeling die de voor standers van privacy steeds grotere zorgen baart. Burgers hebben nauwe lijks controle op wat er gebeurt met alle verzamelde data. Zij zijn wel ge wend aan strikte controles, maar het ongemak groeit over beperking van de vrijheid en het ongebreidelde ge bruik van techniek. Hoe Xavier te werk gaat? Dat werd duidelijk bij een proef van drie we ken waarbij twee Xaviers een woon wijk en een winkelcentrum door kruisten. Bij een patrouille in de woonwijk stopte de robot bijvoor beeld bij een groep ouderen die ge boeid zaten te kijken naar een schaakpartij. ,,Houd alstublieft een meter afstand van elkaar, zorg ervoor dat de groep uit hoogstens vijf perso nen bestaat'', aldus de blikken robot- stem terwijl een van de camera's heen en weer draait. ,,Hij doet me denken aan Robocop'', zegt Frannie Teo, een 34-jarige onderzoeksassis tente als zij Xavier in het winkelcen trum ziet. ,,Hij roept ook visioenen op van een robotwereld. Ik heb hier een beetje twijfels over.'' Hij roept visioenen op van een robotwereld. Ik heb hier twijfels over Lee Yi Ting, een activiste voor digi taal burgerrecht, heeft die twijfels niet. ,,Het draagt er allemaal toe bij dat mensen in Singapore voortdu rend moeten opletten wat zij zeggen en doen, op een veel ingrijpender manier dan in andere landen'', aldus Lee. Bovendien wordt het over heidstoezicht weinig beperkingen opgelegd en hebben burgers nauwe lijks controle over het datagebruik. Mis Dat het mis kan gaan bleek eerder dit jaar, toen de politie gebruikmaakte van data die waren verzameld van wege de coronapandemie. De over heid voerde daarna een wet in die grenzen stelt aan het gebruik ervan. Kritiek op de patrouillerobots pa- reert de regering met de opmerking dat zij tijdens hun proefperiode over treders niet zullen identificeren of actie tegen hen zullen ondernemen. Ze hebben vooral de taak om burgers 'op te voeden'. Bovendien is de inzet van de Xaviers nodig om het perso neelstekort bij het veiligheidsappa raat in te dammen. Door de vergrij zing van de bevolking staan er veel vacatures open. ,,Het personeelsbe stand slinkt'', zegt Ong Ka Hing, werkzaam bij de afdeling die de ro bots heeft ontwikkeld. ,,Nu hoeven we minder agenten in te zetten voor patrouilles.'' Ook gaat de overheid er prat op dat Singapore, mede dankzij de veilig heidstechnologie, een van de veilig ste landen ter wereld is. Dit is een klassieker om naar uit te kijken: The Sound of Musici Een van de meest geliefde musicals aller tijden nu te zien in theaters door het hele land. Beleef de Nederlandstalige voorstelling over het hartverwarmende verhaal van Maria en de familie Von Trapp. Verheug je op een heerlijk nostalgisch avontuur samen met je familie, vrienden of vriendinnen. Boek nu tickets bij jou in de buurt en ontvang 5,- lezersvoordeel! Bestel nu op pzc.nl/soundofmusic PC DONDERDAG 7 OKTOBER 2021 Robocop voedt Singapore op Hans van Zon Rotterdam/Singapore Robotagent Xavier waakt in Singapore. - Frannie Teo, onderzoeksassistente DE MUSICALKLASSIEKER VOOR DE HELE FAMILIE döfctóüI (OLllfVEu Cl" *Deze actie is geldig voor geselecteerde voorstellingen in diverse theaters. Kijk voor de actievoorwaarden op bovenstaande url. -«• - *4?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15