Bedreiger van Hugo de Jonge vrijgesproken De Zonnebloem is op zoek naar jou! VS V 13 VIJF VRAGEN SPIERBALLENVERTOON BOVEN OOST-AZIË Al dagen voert de Chinese luchtmacht missies uit in de luchtverdedigingszone van Taiwan. Is het pesten of provoceren? Vijf vragen over een oud conflict met groot explosiegevaar. Het Chinese machtsvertoon in de Taiwanese luchtverdedi gingszone stapelt zich snel op. Vrijdag vlogen er 38 toestellen doorheen, zaterdag 39. Eergiste ren vestigde de Chinese lucht macht een record met 56 'sor ties'. Bij de luchtverdedigings zone gaat het niet om het natio nale luchtruim dat zich volgens internationale wetgeving uit strekt tot twaalf zeemijlen bui ten het grondgebied. Dat werd ongemoeid gelaten. Het gaat hier om de 200 mijl-bufferzone die Taiwan heeft ingesteld voor zijn verdediging. De laatste missie van maandag was ook bijzonder in samenstelling. Be halve J-16 gevechtsvliegtuigen namen ook 12 H-6 bommen werpers aan deel die kunnen worden uitgerust met kernwa pens. Zij passeerden allemaal de Pratas-eilanden die door Tai wan worden gecontroleerd. Jazeker. China voert al lang vluchten uit in de Taiwanese bufferzone. Daarbij werden meestal verkenningsvliegtui gen en soms gevechtstoestellen gebruikt. Maar sinds een jaar nemen de vluchten in omvang en frequentie toe. Volgens Su Tzu-yun, analist van het Insti tuut voor Nationale Defensie en Veiligheidsonderzoek in Tai- peh, gaat het nu ook om nacht vluchten. „Chinese gevechts vliegers willen laten zien dat zij voortaan 24 uur per dag zouden kunnen toeslaan'', aldus Su. De luchtmacht van China is de laatste jaren sterk gegroeid. Het Pentagon meldde in het jaar rapport van 2020 dat China eind 2019 beschikte over 1500 ge vechtstoestellen en 450 bom menwerpers en andere aanvals- vliegtuigen. De Taiwanese luchtmacht beschikt over onge veer 600 toestellen. Om vier redenen. Allereerst gaat het om militaire training. Chinese vliegers doen extra er varing op. Bovendien wil China de luchtmacht van Taiwan uit putten. Die is veel kleiner en bij elke Chinese manoeuvre stijgen Taiwanese gevechtstoestellen op om de rivaal te 'onderschep pen'. Ook wil China de bevol king van Taiwan demoraliseren en het nationalisme in eigen huis oppoken. De Chinese aan wezigheid van de afgelopen da gen in de Taiwanese bufferzone is geen toeval. China vierde op 1 oktober zijn Nationale Feestdag en greep die aan om zich tegen over Taiwan te laten gelden. De vierde reden? De vliegbewegin gen zijn een boodschap aan de VS, de beschermheer van Tai wan, om China in zijn conflict met Taiwan met rust te laten. De machthebbers in China be schouwen Taiwan als een 'af vallige provincie die moet te rugkeren in de Chinese moe derschoot'. Het eiland voor de kust werd in 1949 een vlucht heuvel voor Tsjang Kai-tsjek en de restanten van zijn nationa listische troepen na de neder laag op het vasteland tegen de communisten van Mao Zedong. Sinds het aantreden van presi dent Xi Jinping in Peking draait China Taiwan, dat zich be schouwt al een soevereine staat, steeds meer de duimschroeven aan. Xi waarschuwt dat zijn land militair zal ingrijpen als de 'afvallige provincie' de onaf hankelijkheid uitroept. Presi dent Tsai Ing-wen die de onaf hankelijkheid koestert, krijgt nu het signaal de eigen Natio nale Feestdag, 10 oktober, niet te gebruiken voor boodschap pen die China dwarszitten. „Onafhankelijkheid is een doodlopende straat en China zal er korte metten mee ma ken'', aldus Peking. President Tsai Ing-wen huldigt het standpunt dat Taiwan de onafhankelijkheid niet hoeft uit te roepen omdat het al onafhan kelijk is. Zij waarschuwt voor 'catastrofale gevolgen voor de vrede en de democratie in Azië als Taiwan in handen valt van China'. Zij acht de kans aanwe zig dat die aanval al in 2025 wordt ingezet. Taiwan zal zich in dat geval verdedigen maar Tsai beseft terdege dat haar strijdkrachten geen partij zijn voor de Chinese overmacht. Daarom is de steun van de Ver enigde Staten die zich met de Taiwan Relation Act uit 1979 op werpen als beschermheer, van cruciaal belang. Washington roept China op tot terughou dendheid en trekt met marine schepen herhaaldelijk 'een rode lijn' door de Straat van Taiwan die de kemphanen van elkaar scheidt. De officier van justitie had een cel straf van dertig dagen geëist. De rechter vond dat V. niet wist dat hij werd gefilmd. ,,Ze zitten wat te dol len en ik zie Danny om zich heen kijken. Hij wist dus niet dat hij werd gefilmd", aldus de rechter. Daarmee had V. dus niet de bedoe ling De Jonge echt te bedreigen. Hij zat al twee weken in voorarrest en is nu per direct vrij. Eerder dit jaar verscheen een vi deo van V. (27) op sociale media waarin hij met twee anderen te zien is en waarin meerdere keren wordt gezongen 'Hugo moet dood'. Ook zou V. teksten hebben gezon gen met als strekking: 'Dan ver branden we Hugo', of 'want Hugo brandt toch het best'. V. ontkent dat hij 'dat van dat verbranden van Hugo' heeft gezegd. Toen de rechter vroeg of hij nou wel of niet had meegezongen, zei V.: ,,Ik heb wel 'Hugo' gezongen, maar niet 'Hugo moet dood'." Waarop de rechter zei: ,,Ja, maar het is wel een soort copro ductie, hè." V. zei dat hij niet wist dat er werd gefilmd. Advocaat Wesley Houben zei dat zijn cliënt niet de bedoeling had om De Jonge te bedreigen en zijn best heeft gedaan het filmpje te laten verwijderen. Toch dreigt nog steeds de cel voor Danny V. De Limburger kreeg vo rige maand twee maanden onvoor waardelijk voor het bedreigen van Kamerlid Pieter Omtzigt. V. is te gen zijn straf in cassatie gegaan. DE ZONNE BLOEM Wij laten ze niet zitten GO DONDERDAG 7 OKTOBER 2021 Een Taiwanese F-16 onderschept een Chinese H-6-bommenwerper (boven). foto ap China stelt Taiwan zwaar op de proef Hans van Zon Rotterdam/Taipeh Wat is er aan de hand? Gebeurt het vaker dat China zijn tanden laat zien? Waarom doet China dit? Waarom staan China en Taiwan met de koppen tegen elkaar? Hoe reageren Taiwan en de Verenigde Staten? Limburger Danny V. is vrijge sproken van het bedreigen van minister Hugo de Jonge. Dat zou hij hebben gedaan op een filmpje dat op sociale media belandde. Maar de rechter sprak hem vrij, omdat hij niet zou hebben gewe ten dat hij werd gefilmd. Victor Schildkamp Maastricht Zestien jaar geleden raakt Fien gehandicapt. Plotseling staan haar succesvolle carrière en sportieve en sociale leven stil. Nu is ze afhankelijk van anderen om ergens te komen en dat valt haar zwaar. Een vriendin attendeert Fien op de Zonnebloem. "Ik dacht dat het alleen voor oude mensen was, maar ze zijn er voor iedereen met een lichamelijke beperking." Bij de Zonnebloem leert ze vrijwilliger Bettiny kennen. En krijgt ze dingen om naar uit te kijken. Zoals naar het strand gaan. "Met mijn voeten in het zand, dat was lang geleden." Voor ruim 1,3 miljoen mensen met een lichamelijke beperking zijn alledaagse dingen zoals werken en erop uitgaan niet altijd vanzelfsprekend. Zonnebloemvrijwilligers brengen gezelligheid en organiseren activiteiten, uitjes en vakanties om sociaal isolement te verminderen. De Zonnebloem is dringend op zoek naar mensen die als vrijwilliger het verschil willen maken. Help je mee? Een lichamelijke beperking leidt bij veel mensen tot sociaal isolement. De vrijwilligers van de Zonnebloem laten hen niet zitten. Jij toch ook niet? Word [ÏICÜSISI ook vrijwilliger. Ga naar zonnebloem.nl/vriiwilliaer en meld je aan. A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13