KRIJGEN BIJ HET NEMEN VAN MAATREGELEN VOOR HET MILIEU Wielrenners gebruiken Strava om hun prestaties met elkaar te verge lijken. Er worden nu apps ontwik keld om zoiets mogelijk te maken met je ecologische voetafdruk." Gerdien de Vries is wel bevlo gen, maar niet naïef. Minder gedoe zou helpen, gedragsverandering kan het best in stapjes, maar er hoort wél wetgeving en norme ring bij. ,,Bij roken zag je dat mooi. Vroeger was roken normaal. Toen duidelijk werd wat het met je ge zondheid doet, maakte de over heid met accijnzen sigaretten duurder. Reclame werd verboden. Je mocht niet meer in het café ro ken. Tegelijkertijd verschoven de normen. Vroeger zette de gast vrouw voor bezoek een glas met sigaretten op tafel, nu wijst ze op de baby die last kan hebben van de rook. Wie rookt er nog bij een an der in de auto? Er is geen wet die het verbiedt, maar je dóet het ge woon niet." De Vries wil maar zeggen: dat zijn grote gedragsver anderingen. Teweeggebracht door de combinatie van informatie, wetgeving, prijs en omgeving. „Overheid, fabrikanten, weten schappers, journalisten, consu menten, we hebben allemaal onze rol", zegt De Vries. Maar het kan. We hebben het vaker gedaan. denken misschien allereerst aan hun kinderen: hoe voorkom je dat die vreselijke dingen gaan meema ken? Huizenbezitters allereerst aan hun woning: hoe voorkom je dat die minder waard wordt door overstromingen? Mensen met schulden zullen eerder gevoelig zijn voor het argument dat de energiekosten gaan dalen als hun huis wordt geïsoleerd. Dat zegt al lemaal veel meer dan een brief van de gemeente waarin staat: we moeten voor 2030 van het gas af." Wat haar betreft moeten men sen ook meer worden geholpen. Niet omdat ze lui zijn, maar ge woon, omdat ze mens zijn. Som mige gemeenten in Nederland hebben een 'energiecoach'. Die adviseert. 'Ontzorgt', heet dat dan. Prima, maar voor De Vries zou dat verder mogen gaan. ,,Bij de belas tingaangifte is het formulier van tevoren ingevuld. Stel dat je zoiets zou hebben voor woningisolatie! Je tikt je adres in en alle gegevens rollen er uit. Hoeveel zonnepane len je kunt laten plaatsen, door welke installateur, op hoeveel sub sidie je kunt rekenen..." Nog een stapje verder is de gemeente die zegt: geeft ons uw voordeursleutel, u gaat een week naar Centerparcs en als u terugkomt, is alles klaar. Toen ze hierover met een ambte naar droomde, waarschuwde die wel: zelfs als je het gratis aanbiedt, dan nog heb je mensen die het... ehte veel gedoe vinden. De Wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid heeft er al eens een heel rapport aan gewijd: het verschil tussen weten wat goed is, en dat ook echt doen. Het team van De Vries aan de TU Delft doet onderzoek naar mensen die het echt proberen: hun gedrag dras tisch veranderen. Nooit meer vlees eten, in een tiny house wonen, zich voornemen géén kinderen te krijgen. ,,Maar gedragsverandering is moeilijk. Als je het in één keer doet, kan het ook in één keer erg tegenvallen. En dan kun je je daar weer tegen afzetten, want 'het lukt toch niet'." Haar advies: ,,Probeer je levenswijze rustig te verande ren: als je begint met sporten, kies je ook niet meteen voor een mara thon. Maak de opgaven zó klein dat je succesjes kunt boeken. Op je werk? Zet je in voor meer vegetari sche keuzes in de kantine. Thuis? Begin eens serieus met afvalschei ding. Scholier? Voer actie. Als dat lukt, dan heb je iets bereikt. Dat geeft al meteen een fijner gevoel." Publiek Gelukkig is er iets dat kan helpen. Je omgeving. De Vries. ,,Vertel wat je van plan bent. Zoals bij de Weightwatchers. Iedereen mag meekijken hoe jij probeert af te vallen. Of bij Stoptober. Verstokte rokers maken deze maand publiek dat ze proberen te stoppen. Dus vertel op Facebook bijvoorbeeld dat je een maand geen auto rijdt. Als je dan toch wordt gezien met de auto voelt dat niet goed. Als je de maand volmaakt juist wel. Probeer je levenswijze rustig te veranderen: als je begint met sporten, kies je ook niet meteen voor een marathon GO WOENSDAG 6 OKTOBER 2021 Klimaatpsycholoog Gerdien de Vries. FOTO GUUS SCHOONEWILLE Een huis isoleren klinkt simpel, maar wat moet er gebeuren, wie kan dat werk doen, waar is subsidie te krijgen? Volgens Gerdien de Vries zouden mensen daar wat hulp bij moeten krijgen. FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9