bolderman.nl Voordelige Last-Minutes! bolderman.nl ministers Kamer: geen boekje open voor nieuwe 5 moest daar verantwoording afleggen over investeringen via de Maagdeneilanden, een belastingparadijs. foto anp SP smijten hem voor de voeten dat Hoekstra zijn geloofwaardigheid kwijt is. ,,Of u bent incompetent, of u bent een leugenaar, of beide", zei Edgar Mulder (PVV). Schijn tegen Maar volgens de minister van Fi nanciën zijn er verzachtende om standigheden. Hij was nog geen minister, en: ,,Ik heb nooit een re gel overtreden." Bovendien, zei Hoekstra, speelde dit voordat er wereldwijd onvrede ontstond over belastingontwijking. Pas de laatste jaren kwam er meer aandacht - inclusief maatre gelen. ,,Ook de Wereldbank deed tot 2015 84 procent van haar inves- teringen via zulke constructies." Toch, nu hij in een rijtje staat van corrupte koningen en een adviseur van Poetin, weet Hoekstra ook wel dat hij de schijn tegen heeft. Dus haastte hij gisteren in de Kamer heel zijn financiële verleden op te biechten. Hoekstra vertelde wat hij in 2017 te melden had aan Finan ciën, toen hij minister werd en be langen moest beëindigen om ver strengeling te voorkomen. Want naast de gewraakte aandelen in Afrika was er nog een koophuis in Bussum, 'waar mijn vrouw en ik nog steeds wonen'. Daarnaast ver haalde Hoekstra van 'aandelen in' accountantskantoor McKinsey, die hij als partner had moeten kopen, maar inmiddels heeft weggedaan. Meest brisant was nog een an dere belegging, via zijn toenmalige werkgever McKinsey om 'additio neel pensioen op te bouwen'. Dat ging om een investering in een pensioenfonds, wat verliep via, ja wel, belastingeiland Guernsey. Volgens Hoekstra een pakket dat hij in 2015 had verworven, maar 'verkocht' heeft vóór zijn 'aantre den als minister'. Die laatste ontboezeming kwam hem op nog meer hoon te staan. ,,Welke Nederlander kan het u na zeggen: een pensioenpotje in een belastingparadijs", aldus Henk Nijboer (PvdA). ,,Dit is allemaal ta melijk ongemakkelijk." Hoekstra op enig moment: ,,Ik denk dat ik nog geloofwaardig kan zijn." Binnen zijn eigen CdA stelden prominenten als Herman Wijffels al dat Hoekstra's kans op een tweede termijn als minister van Financiën zijn verkleind. Want schade is er. De minister van Fi nanciën bezwoer in 2017 bij zijn start 'belastingparadijzen aan te pakken'. Juist de bewindsman die zorgde voor een wet waardoor be lasting niet meer ontweken kan worden door brievenbusfirma's in Nederland, was zelf schuldig aan het gebruik van zo'n constructie. Hij hoeft niet op te stappen, maar, zo is de consensus: hij staat wel even voor aap. D66 krijgt de handen niet op el kaar om financiële en zakelijke belangen van nieuwe ministers en staatssecretarissen publiek te maken. Jan Hoedeman Den Haag Het voorstel staat deze week in de schijnwerpers door de perikelen rond de belangen die minister van Financiën Hoekstra bleek te heb ben in een brievenbusfirma die is gevestigd in een belastingparadijs. D66-Kamerlid Joost Sneller zal volgende week in de begrotingsbe handeling Algemene Zaken voor stellen dat de nieuwe regerings ploeg meteen na aantreden de fi nanciële en zakelijke belangen pu bliekelijk bekend maakt. Tot nu toe wordt die informatie gedeeld met de landsavocaat en de beoogde premier. Die stuurt dan een eventueel een brief naar de Ka mer over belangen die op afstand zijn gezet. In 2010 en 2012 zijn voor stellen tot onmiddellijke publiek- making verworpen. Een ingewijde zegt: ,,De sfeer was: dan krijg je he lemaal niemand meer voor dit ambt. Als je de spaarbankboekjes van je kinderen moet omdraaien, snap ik dat ook nog wel.'' Volt-fractievoorzitter Laurens Dassen stoort zich aan de inciden ten ,,Je ziet dat Hoekstra de Tweede Kamer nu pas uitgebreid inzicht gaf in zijn financiële belangen.'' Hij be pleit de aanbeveling van de Euro pese corruptiewaakhond Greco om dat meteen te doen. ,,Dan hadden we nu niet hoeven te reconstrueren wat er mis is gegaan." SP'er Leijten: ,,Wij hebben altijd gepleit voor aandelenregister voor bewindspersonen en Kamerleden. Een hoorzitting vooraf, naar voor beeld van het Europees Parlement, zien we niet zitten omdat de Kamer geen sollicitatiegesprekken voert met bewindspersonen.'' Ook de PvdA deelt dat standpunt. Bij Bolderman j aanbetalen niet verplicht! üpr boekingen: www.bolderman.nl 6 dagen Herfstshoppen in Hamburg en Bremen 6 dagen Herfstshoppen in Passau en Regensburg 6 dagen Herfstshoppen in Dresden en Praag 6 dagen Herfstshoppen in Straatsburg, Freiburg en Colmar 8-daagse najaarsreis Crikvenica en Opatija Riviera 8-daagse najaarsreis Florence, Pisa en Elba GO WOENSDAG 6 OKTOBER 2021 'ongeloofwaardig' v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Bekijk de voorwaarden op onze website. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Calamiteitenfonds, reserveringskosten SGR-bijdrage. Vertrekdata: 6,13,20 nov/11 dec. Vertrekdata: 6,13,20 november Vertrekdatum: 23 oktober Vertrekdata: 6,20 november Vertrekdata: 6,13 nov/11 dec. Vertrekdata: 18 okt/6,13 nov.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5