7 NIEUWE BRANDWEERKAZERNE ONTSLUITING Het is een beginnetje, dat in eerste instantie vooral de weg baant voor bouw van een nieuwe brandweerkazerne in Zierikzee. Die komt in 2024 langs de N59, aan de daarvoor nog te verlengen Grevelingenstraat en krijgt een eigen aansluiting op de Rijksweg. De gemeente wil deze zogenoemde calami teitenroute snel uit breiden tot een vol waardige tweede ontsluiting van de wijk Poortam bacht. En voor de langere termijn lonkt dan ook een rondweg. Over de door vele inwoners verguisde maar evengoed geprezen paal, die de Zuidhavenpoort sinds 2017 af sluit voor verkeer die kant de stad uit, rept de raad in dit stadium met geen woord meer. Een zuidelijk tracé zou dwars door Plan Tureluur gaan, dus dat lijkt mij weinig realistisch Zuidhavenpoort Zierikzee zit op slot. Vooral in de zomermaanden is de situatie op de Laan van Sint Hilaire onver antwoord druk. Daar zijn alle hulpdiensten, bewoners, ver- keersdeskundigen én de politiek het grondig over eens. Zowel de stad in als uit loopt het verkeer regelmatig vast. CDA-fractievoor- zitter Rutger Punt gooide ander- half jaar geleden de knuppel in het hoenderhok. De Zuidhaven poort weer vrijgeven voor uit gaand verkeer zou gelijk een hoop gedoe oplossen. Verkeerswethou der Ankie Smit (GroenLinks) pie kerde er niet over en het CDA kreeg verder ook weinig bijval. Onrealistisch Punt richt zijn pijlen nu op de aanleg van een rondweg en weet zich daarin wél gesteund door coalitiegenoten LSD, SGP en GroenLinks. Hij vindt het een te kortkoming dat een rondweg in het onderzoek naar een betere bereikbaarheid van Zierikzee als onrealistisch wordt afgedaan. Maar de VVD snapt dat wel, al dus Margo Lemsom maandag in de raadscommissie. ,,Zo'n rond weg kunnen we niet betalen. Dat gaan wij niet meer meemaken! Het is een zooitje rond de Laan van Sint Hilaire en er ligt een mooi rapport. Laten we daar nu mee aan de gang gaan." De aanleg van een rondweg vergt volgens wethouder Smit een investering van 50 tot 75 mil joen euro. Wat haar betreft is dat scenario nog wel degelijk in beeld, maar dan voor de langere termijn. ,,Een zuidelijk tracé zou dwars door Plan Tureluur gaan, dus dat lijkt mij weinig realis tisch. Een noordelijke route om Zierikzee is eerder bereikbaar, maar alleen ook effectief als de N59 wordt aangepast. Anders blijven mensen die weg gebrui- ken en schiet de rondweg zijn doel voorbij." Grevelingenstraat Vooralsnog ligt de kans dat de rijksweg wordt aangepakt om de doorstroming te verbeteren eer der binnen handbereik. Rijkswa terstaat is al akkoord met een aansluiting (begin 2023) van de Grevelingenstraat voor een snelle uitweg van de brandweer. Eind dit jaar moet duidelijk wor den of de instantie verder ook heil ziet in de aanleg van een fietstunnel en vervanging van de verkeerslichten voor een ro tonde, zodat de calamiteitenweg door iedereen kan worden ge bruikt om de stad in en uit te rij den. De tijdswinst die de brand- weer aan de Grevelingenstraat bij een uitruk kan boeken, is vol gens ervaren brandweerlieden groot, zeker wanneer er overdag een aantal beroepskrachten in de kazerne aanwezig is. Dat zou ook inhouden dat de hulpdienst van uit Zierikzee binnen de wette lijke tijdsnorm zelfs in de buurt van Renesse en Oosterland kan worden ingezet. r;«ae£-w=-T im woensdag 6 oktober 2021 SD Zierikzee wil noodroute snel uitbreiden Marcel Modde Zierikzee - Ankie Smit, wethouder (GroenLinks) De locatie voor de nieuwe brandweerkazerne in 2024 langs de N59, aan de daarvoor nog te verlen gen Grevelingenstraat die een eigen aansluiting op de Rijksweg krijgt. De huidige brandweerkazerne in Zierikzee. Vooral in de zomermaanden is de situatie op de Laan van Sint Hilaire onverantwoord druk. Daar zijn alle hulpdiensten, bewoners, verkeersdeskundigen én de politiek het grondig over eens. fotos marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50