Je 'n and nie op een lege plekke slae 8 ZEELAND Zeeuwse bazen cultuurzalen bezig met inhaalslag Streektaal De Zeeuwse theaterbazen zijn be zig aan een inhaalslag. „Normaal gesproken gaan de kaarten in april en mei in de voorverkoop en kiest het publiek voorstellingen die in de Theatergids staan. Nu de gids er niet is, wordt het voor ons veel moeilijker om het publiek te berei ken", zegt Peter de Neef, die met Theaters aan Zee op zes locaties in Zeeland programmeert. In november komt Youp van 't Hek naar Renesse en vandaag treedt Johnny Cash Roadshow op in Zierikzee. In beide gevallen zit Nu de gids er niet is, wordt het voor ons veel moeilijker om het publiek te bereiken de zaal helemaal vol. De Neef: ,,Maar de kaartverkoop voor andere voorstellingen loopt achter, wat na tuurlijk verklaarbaar is omdat we anderhalf jaar hebben stilgelegen. Het is een probleem dat landelijk speelt. Bij de Theatergids hoort een klantenbestand van 12.000 mensen. Die proberen we nu te bereiken via nieuwsbrieven en advertenties.'' Justyna Bolsius-Bereszka van het Ledeltheater in Oostburg herkent het verhaal van De Neef. ,,Neem nu de voorstelling van Maikel Harte, die in december bij ons optreedt. Omdat hij een streekartiest is, gaat de kaartverkoop normaal gespro ken vanzelf, maar nu niet. Het komt uiteindelijk wel goed, hoor, maar we moeten er nu duidelijk meer aan trekken." Coronatoegangsbewijs Theaters en bioscopen mogen net als horecazaken alleen mensen toe laten op vertoon van een coronatoe gangsbewijs. ,,Wij hebben een mix van cabaret en kleinkunst en zijn blij met elke kaart die we verkopen. We hebben nu tien tot vijftien pro cent minder mensen dan gehoopt en dat valt een beetje tegen'', re ageert Jacques Boonman van Po- dium Reimerswaal. ,,Het kan zijn dat mensen het onder de huidige omstandigheden toch niet aandur ven of willen. Soms krijgen we mails van mensen die daar iets van vinden, maar het is voor ons de enige manier om open te kunnen zijn. Als je het mij vraagt gaan die tests eraf en keren we snel weer te rug naar normaal.'' ,,We zagen in het begin een af wachtende houding bij ons pu bliek'', zegt Valerie Lievens van Zeelandtheaters, dat naast de schouwburg in Middelburg het Scheldetheater in Terneuzen en De Mythe in Goes onder zijn hoede heeft. ,,Nu herstelt zich dat een beetje, maar het is duidelijk dat we het vertrouwen van de mensen weer moeten terugwinnen. Bij de voorstellingen van René van Meurs, Waylon en Racoon zaten de zalen vol. En eenmaal binnen vindt het publiek het geweldig om dit weer te kunnen beleven. Je merkt aan alles dat iedereen dit gemist heeft. Ik ben positief over wat er nog komt.'' Festival Zeeuwsch-Vlaanderen beleefde afgelopen weekend het openingsweekend met een concert van Ataneres Ensemble in Aarden burg, dat volledig was uitverkocht. ,,We merken niets van terughou dendheid bij ons publiek'', zegt Ri- nus Meesen. Het Scheldetheater, waar plaats is voor 780 mensen, was zaterdag voor de helft gevuld bij het optreden van Frascati Symphonic Ballet Petrella Lion. ,,Maar bij de keuze voor die zaal hielden we be wust rekening met eventuele af standen die we moeten aanhou den.'' In de PZC sti t'r elken dag een stikje 'Lezers helpen lezers'. Ik kieke d'r graag ni. Mènsen die a wat kwiet wille, die a wille ontspulle zogezeid, en mensen die a wat gebrek kunne mekare op die meniere el- lepe. Zelf 'k ok wè es knopjes op'es- tierd ni een wuufje dat a kinder- kleêrtjes breit voe een goed doel. Kleine knopjes ao 'k genoeg, wan voe a 'k klêren, die a de groste sloeber nie mi an zou doe, in de vodden goaie, knippe 'k toch nog de knopjes of en bewaere die in een doasje. Bewaere en in de voorzurrege weze, dat zit in een mèns. Over in de voorzurrege weze es- proke. In de krante van 31 augustus vroeg t'r eên om een vleugelmoere voe z'n kerstboómstanderd, wan die was t'n kwiet erocht. De maeten van de moere stoenge d'r bie. Op 17 sep tember was t'r een roaie glaeze kerst bal of'ebeeld. Ze bin nie mi te koóp. Wie ei t'r nog tweê? Zelfs Toos en Henk in de strip van Paul Kusters, maeke d'r eigen op 21 september a druk da de kerstkaarten dierder zulle weze. Toen a de corona toesloeg goenge naebie aolle mènsen wc-pa- pier inslae. Ik dienke da d'r noe nog aoltied bin, die a van d'r voorraed een toren kunnen bouwe. Vorige weeke lagge in de super- mart a zakken mie 'kruidnootjes'. Noe 'k d'r niks op tegen a t'r een scheuteltje mie die lekkere koekjes nest m'n kommetje koffie stit. Mè 't is wè vroeg in 't jaer, ee. Vroeger dan vloge de peperbollen toch pas op 5 december deur de kaemer. Ok was je vroeger in de voorzur- rege a je goeng trouwe. Je 'n uutzet most voe mekare weze. Je most je 'n and nie op een lege plekke motte slae. Die uutzet bestoeng uut een servies, wir a je meêr as d'n elt noait van zou gebruuke en een 'casette', een groate doaze mie bestek, wi a ok vee van nieuw bleef. En dan het bèddegoed nie te vergeten! Een oóp laekens en slópen, twint a je toch mè onder eên laeken teglieke ligt. Dat was toch ei genlijk wè vee van 't goeie. Da de mènsen vroeger in de voor- zurrege were om de winter deur te kommen, dat is wat aars. M'n moeder sterlizeerden eêl vee. De bestie was om'ebouwd toet voorraedkasse en groas liet ze dan d'r voorraed flessen zie. Oans ao een boógerd en di wier gin appel of peere wig'egoaid. De val onder de bómen wier op'eript en die goeng dan in flessen. Op verjaerdae- gen krege me dikkels een glasje bowl. Ok groente, vleês en woste van 't vèrke goeng in flessen en de zuurkoal zat in een keulse pot mie een plankje en een steên d'r bovenop. Noe lig de steên in 't of tussen de blommen as andienken. Noe bin 'k wee a ruum een jaer bezig om iedere maend een column te schrieven in 't Zuud-Beve- lands. Ik d'r wè voe ezurgd da t'r een paer columns op de planke ligge voe a 'k niks kan bedienke a 't wee m'n burte is. Wan ik wil m'n and nie op een lege plekke motte slae! woensdag 6 oktober 2021 GO Kaartverkoop theater valt tegen Waylon gaf op 30 september een concert voor een volle zaal in Middelburg. foto hans puik Anderhalve week na de herope ning van de Zeeuwse theaters komt de kaartverkoop moei zaam op gang. Sommige voor stellingen zijn uitverkocht, maar het aantal ligt lager dan ver wacht. ,,We moeten het vertrou wen van het publiek terugwin nen." Eldridge Pentury Vlissingen -Peter de Neef, Theaters aan Zee Jopie Minnaard In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Jopie Minnaard in het Zuid-Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40