ti Meer woningbranden door thuiswerk en gevaarlijke opladers Kameel wordt dromedaris: zes 'nieuwe' dieren in eerstvolgende Bijbelvertaling 3 Verzekeraars kregen vorig jaar bijna2000extra claims te verwerken Ontploffende opladers en thuiswerken vanwege corona hebben in 2020 geleid tot een stijging van het aantal claims na woningbranden. Het waren er bijna 2000 meer. De verzekeringsmaatschappijen le den financieel opvallend genoeg niet onder de toename van het aan tal schadeverzoeken na woning brand. Ze keerden vorig jaar geza menlijk 225 miljoen euro uit aan verzekerden tegen 248 miljoen een jaar eerder. De hoogte van de ge middelde claim daalde van 3822 euro in 2019 naar 3377 euro in 2020. Dat de schade door brand in huis in veel gevallen beperkter bleef, schrijft algemeen directeur van het Verbond van Verzekeraars, Richard Weurding, evengoed toe aan het thuiswerken in coronatijd. ,,Het is een dubbel gegeven, ja. Omdat we meer thuis waren met zijn allen, ontstond er vaker brand. Die wer den gemiddeld genomen echter eerder ontdekt, juist omdat er men sen in huis waren.'' Het is een misverstand te denken dat woningbranden doorgaans ont staan als de bewoners niet thuis zijn, zegt Weurding. ,,De meeste branden in huis ontstaan door Rookmelders worden in 2022verplicht. Ze redden levens menselijk handelen. Vlam in de pan, brandende peuken, kaarsen op brandgevoelige plekken en spelen met vuur zijn nog steeds voorname oorzaken. Al zijn de opladers van elektrische apparaten en accu's aan een snelle opmars bezig. Als ze oververhit raken, vliegen ze gemak kelijk in brand.'' Volgens Rob Baardse, directeur van de Neder landse Brandwonden Stichting, lei den modern meubilair en oplaad bare apparaten eerder tot uitslaande woningbranden. ,,We zien een toe name aan gevaarlijke branden in huis. Er is maar één manier om ver wondingen of erger voor te zijn en dat is de installatie van brandmel ders. Hang ze op elke verdieping, zodat een brand op tijd wordt ont dekt. Met al die apparaten in huis is dat harder nodig dan ooit.'' Carolien Angevaren sluit zich er namens Brandweer Nederland bij aan: ,,In 2022 worden rookmelders in woningen wettelijk verplicht. Het is dan wel belangrijk dat het er genoeg zijn en dat ze op de goede plaats hangen. De vuistregels zijn: op elke verdieping één, altijd aan het plafond, op tenminste 50 centi meter van de muur en op minimaal 30 centimeter van een lamp. Doe het, rookmelders redden levens.'' Brand in Schiedamse woning: 'Zonder rookmelder waren we er niet meer geweest' GO WOENSDAG 6 OKTOBER 2021 HAARLEM FOTO'S HH, GETTY IMAGES AALSCHOLVER MONNIKSGIER ROERDOMP KERKUIL In de NBV21, de vernieuwde vertaling van de Bij bel die volgende maand uitkomt, komen zes nieuwe dieren voor die in eerdere vertalingen niet opdoken. Samen met specialisten is opnieuw ge keken naar de juiste interpretatie van de originele Hebreeuwse tekst, met nogal wat aanpassingen tot gevolg. Het NBG, de organisatie achter de nieuwe vertaling, had als doel om de standaard vertaling van de Bijbel weer eens goed onder de loep te nemen. ,,In 1990 begonnen we met het project om de Bijbel met de huidige inzichten op- nieuw te vertalen, en in 2004 brachten we de Nieuwe Bijbelvertaling uit als een nieuwe stan daard", vertelt Cor Hoogerwerf, een van de verta lers rond de NBV21. Opvallend: door deze wijzigin gen zijn ook zes nieuwe dieren opgedoken in de bijbelse verhalen: de dromedaris, aalscholver, monniksgier, kerkuil, zwarte wouw en de roer domp. ,,Een hoop vogels", lacht Hoogerwerf. ,,Er stonden soorten in die helemaal niet voorkomen in het gebied rond het huidige Israël. Dus moest het in overleg met vogelaars worden gewijzigd." Marco Willemse Den Haag - Carolien Angevaren Brandweer Nederland G De meeste branden in huis ontstaan door menselijk handelen, weet de brand weer. Rook melders kun nen het ergste voorkomen. FOTO SHUTTERSTOCK Chaira uit Schiedam (foto) verloor afgelopen zomer haar twee honden en alle bezittin gen bij een woningbrand, die werd veroorzaakt door een ontplofte oplader van een hoverboard. Dankzij de rookmelder die afging in het holst van de nacht wist ze zichzelf en haar kinderen nog net in veiligheid te bren gen. In de nacht van 21 op 22 juni wordt de Schiedamse wakker van het gepiep van de rookverklikker in de woonkamer, vertelt ze. ,,Beneden aan de trap wist ik dat het foute boel was. Ik voelde een schroeiende hitte en zag overal dikke rook. Ik gilde naar mijn dochter van 12 dat ze haar broertje, hij is 2, moest op pakken en naar beneden moest komen.'' Veilig op straat komt het besef dat de honden nog binnen zitten. Chiara rent terug de bran dende woning in om ze te zoeken. ,,Ik kreeg geen adem meer en moest naar buiten zon der de honden.'' Chiara: „Volgens de brandweer had het seconden gescheeld of het vuur had ons ingesloten. Was de rookmelder niet afgegaan, dan waren wij er waarschijnlijk niet meer geweest.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3