Weinig opties om vogels te verjagen Nieuwbouwwijk Essenvelt is eindelijk op hoogte gebracht Koudekerke wil tweede zonnepark 7 Overlast in Vlissingen Verjaging van de vogels is vaak een lapmiddel, omdat de dieren dan el ders in de stad neerstrijken en daar ook voor overlast zorgen: onder meer lawaai en een dikke laag vogel poep op trottoirs en auto's. Dat mel den burgemeester en wethouders van Vlissingen. Het college ant woordt op vragen van verschillende raadsfracties op overlast van spreeu- Verjagen is volgens B en W vaak geen oplossing vanwege het 'waterbed-effect' wen (lawaai en uitwerpselen), meeuwen (lawaai, uitwerpselen, stukscheuren vuilniszakken, 'aan vallen' mensen om voedsel te be machtigen) en ganzen (onderpoe- pen voetbalvelden). Spreeuwen Bewoners van de Emmastraat trok ken vorige week stevig aan de bel, omdat ze al de hele zomer last heb ben van spreeuwen. Die houden hen niet alleen uit de slaap, maar poepen ook op auto's en trottoirs onder en benemen mensen met astma of COPD de adem. Verjagen met bijvoorbeeld een laserpen mag wel, maar mochten de vogels zich daardoor van schrik te pletter vlie gen tegen bijvoorbeeld een ruit, dan k^n de Regionale Uitvoeringsdienst mensen aansprakelijk stellen. Kandelaberen Verjagen is volgens B en W vaak geen oplossing vanwege het 'water bed-effect'. Verjaagde vogels strij ken elders in de stad neer, waarmee het probleem alleen is verplaatst. Het kandelaberen van bomen - het aftoppen van de boom en inkorten van takken - mag spreeuwen weer houden om bomen te bezoeken. De rigoureuze ingreep tast de vitaliteit van de boom aan en dat past niet in het groenbeleid. Bovendien kost het geld, betogen B en W. Volksgezondheid In bestrijding van meeuwenover- last ziet het college ook geen ge meentelijke taak. De volksgezond heid is vooralsnog niet in gevaar en de gemeente kan geen maatregelen nemen om overlast van (broe dende) vogels op particuliere daken te bestrijden. Inhuren van valke niers is slechts een tijdelijke oplos sing en heel duur. Dat enkele jaren terug wel met honden is gepa trouilleerd in het Scheldekwartier om broedende meeuwen weg te houden, was in het algemeen be lang van voortgang van de bouw, meent het college. B en W beloven wel dat het ad vies om geen meeuwen te voeren gepaard gaat met het plaatsen van verbodsborden. Ook wordt over legd met de provincie over moge lijke alternatieve bestrijdingsme- thodes van vogeloverlast. Mochten velden van SV Walcheren door ganzenpoep niet gebruikt kunnen worden, dan hoeft de club vanzelf sprekend een periode geen huur te betalen, bevestigt het college. De nieuwbouwwijk, in het lage polderland tussen Middelburg en Oost-Souburg, is inmiddels op hoogte. De toekomstige woonwijk ligt zo laag, met een hoog grondwa terpeil bovendien, dat extra grond nodig was. Een tegenvaller van 1,8 miljoen euro voor de gemeente. Dat ophogen gebeurde afgelopen voorjaar al. De kwetsbare bodem 'zakte' door die aangebrachte nieuwe grondlaag in. Dat zoge noemde inklinken is een proces van een aantal maanden, vertelt pro jectleider Bas Kole. ,,Dat is nu ach ter de rug, zodat er verder gewerkt kan worden." Ophogen was niet alleen nodig omdat delen van de wijk een halve tot anderhalve meter onder NAP liggen, maar ook om de woningen zo hoog te kunnen bouwen, dat re genwater goed wegvloeit.'' De aan gevoerde grond komt onder meer van andere nieuwbouwprojecten in Souburg Noord en Vlissingen. Afvoerputjes zie je straks niet in de straten van Essenvelt. Riolering is alleen bedoeld voor het 'vuile wa ter' vanuit de woningen. Hemelwa ter wordt op natuurlijke wijze afge voerd. Wat niet in de bodem zakt, vloeit naar wadi's, watergangen of een grote vijver. ,,En komt uitein- Niet met de maaier erdoor sjezen delijk in de Westerschelde te recht", zegt Kole lachend. Bij ie dere woning komt ook een water tank met een capaciteit van 5000 li ter. Kole: ,,Die kan worden ingegra ven in de oprit of achter in de tuin. De bewoners kunnen dat water ge bruiken om de wc door te spoelen, voor de tuin of voor de wasma chine." ,,Duurzaamheid en biodiversiteit zijn hier echt de uitgangspunten", vervolgt Kole. ,,Goed geïsoleerde, gasloze woningen. Er komt geen collectieve voorziening voor ver warming, bewoners moeten dat zelf regelen via een warmtepomp bijvoorbeeld. Geen versteende ste nen tuinen, dus liever hagen in plaats van betonnen schuttingen. Aandacht voor vogels en insecten én de rugstreeppad die daar ook zit", zegt Kole. ,,En een andere ma nier van onderhoud van het open baar groen. Niet met de maaier er door sjezen bijvoorbeeld.'' Na de bouwvak Wethouder Chris Dekker consta teert tevreden dat de belangstel ling voor de woningen groot is. ,,De eerste 42 kavels die wij aanbo den, waren heel snel weg. De on geveer 100 woningen en twee blokken met ieder zestien appar tementen van de projectontwik kelaars gaan zo in de verkoop en ook daar is heel veel belangstelling voor hoor ik. Na de bouwvak ko mend jaar barst het los. Dan kan de bouw van de woningen echt be ginnen. De problemen met aan voer van bouwmaterialen zouden dan ook niet meer zo spelen." Emile Calon Koudekerke Dat zijn er net zoveel als er nu liggen op de oude stortplaats aan de Braamweg. Eind dit jaar hoopt voor zitter J ohn van Wallenburg te weten of de aanleg van een tweede park fi- nancieel en technisch mogelijk is. ,,Daarna willen we de vergunningen aanvragen om ook daar energie op te wekken." De Dorpsraad wil dat Koudekerke in 2030 energieneutraal is. Om dat doel te bereiken, is de coöperatie op gericht. Het eerste zonnepark, op de oude stortplaats, is vorig jaar in ge bruik genomen en levert zo'n 2,5 tot drie megawatt aan energie op op jaarbasis. Het nieuwe perceel langs de rond weg dat de coöperatie nu op het oog heeft, is te groot voor 10.000 zonne panelen. Daarom komt daar ook, in de visie van de coöperatie, een snel- laadstation en een grote batterij om energie op te slaan en te verdelen. Samen met Agri Snellaad wil de co- öperatie daar ook een grote parkeer plaats realiseren waar auto's kunnen opladen. ,,Wij willen geen laadpalen langs de kant van de straten in het dorp. Dat belast het elektriciteits netwerk veel te veel." Fietsendragers Die parkeerplaats zou volgens Van Wallenburg ook een hub kunnen worden waar inzittenden van auto's overstappen op ander vervoer. Hij geeft aan dat door de invoering van het betaald parkeren langs de Veerse kust deze zomer al goed te merken was dat strandgangers in zijn dorp parkeren en vervolgens op de fiets verder rijden. ,,Die auto's met fiet sendragers zag je her en der staan." De coöperatie wil nog meer. Door de aanleg van dat zonnepark ontstaat er ook ruimte om het bunkerpad ver der door te trekken, het wandelpad dat deels rondom Koudekerke loopt. ,,En we willen een trekpontje in een van de vaarten leggen." Commercieel bedrijf Van Wallenburg ziet dat de ge meente en andere Veerse kernen nog lang niet zo ver zijn als Koude- kerke in het winnen van zonne- energie. Hij zegt dan ook dat hij zon der problemen bereid is andere ker nen bij te staan. En wijzend op de snel en sterk stijgende energieprij zen. ,,Zo'n gezamenlijk zonnepark komt niet alleen het milieu maar ook de bewoners ten goede." Hij vertelt ook dat Koudekerke samen- werkt met Zeeuwind bij het opzet ten van de zonneparken. ,,Zij heb ben de kennis en ondersteunen ons Zo'n gezamenlijk zonnepark komt niet alleen het milieu maar ook de bewoners ten goede prima. Door die samenwerking houden wij zelf de regie in handen en zijn we niet afhankelijk van een en commercieel bedrijf." woensdag 6 oktober 2021 Vlissingers moeten leren leven met overlast van spreeuwen, meeuwen en ganzen. De vogels zijn beschermd; voor verstoring en soms ook voor verjaging is toestemming van de provincie nodig. René Hoonhorst Vlissingen Geen natte voeten voor de toe komstige bewoners van de Mid delburgse nieuwbouwwijk Es- senvelt. De forse ophoging van het terrein is klaar; met zo'n 100.000 kuub extra grond. Maar waar blijft het hemelwa ter? Annemarie Zevenbergen Middelburg -Bas Kole, Projectleider Essenvelt Een tweede zonnepark moet er voor zorgen dat in 2024 of 2025 het stroomgebruik van alle huis houdens van Koudekerke is ge dekt. De leden van Coöperatie Energieneutraal Koudekerke/ Dishoek zijn akkoord met het plan om langs de rondweg achter industrieterrein Karreveld een park aan te leggen met zo'n 10.000 panelen. - John van Wallenburg, voorzitter Coöperatie Energieneutraal Met zo'n honderdduizend kuub extra grond is Essenvelt op hoogte gebracht. Momenteel wordt de riolering aangelegd. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39