1 Boer maakt kennis met kruidenrijk gras Inspiratie voor het derde deel van je leven 4 ENERGIEPRIJS STEEDS MEER ZEEUWEN Voor je het weet ben je een vermogen kwijt aan energie. Ja, we kunnen echt goed merken dat mensen reageren op de hoge gasprijs." ,,Nee. Zeker niet", zegt Van Dijck - die met haar man Frans in 2019 van Eindhoven naar Zeeland ver huisde. Met dank aan de power workshops, die haar zelf ook hiel pen om er achter te komen wat ze het allerliefste wilde. Vanaf 19 no vember gaat een nieuwe serie po werworkshops voor 55-plussers van start. ,,Het programma van de work shops laat je kijken naar je vitali teit en veerkracht op leeftijd. Wat ga je doen met dat derde deel van j e leven? Met die laatste 25 jaar van je leven? Er is veel eenzaamheid onder oudere mensen en dat komt ook omdat ze van tevoren nooit hebben nagedacht over: wat nu? Maar het is niet per se leeftijdsge bonden. Er heeft ook een keer een vrouw meegedaan van halver wege de veertig. Zij was afgekeurd door een chronische ziekte en zij zei: ik moet mijn leven opnieuw uitvinden. Ik vind het mooi om dat samen met anderen te doen. Je wordt door de powerworkshops aan het denken gezet. Het zorgt voor inspiratie." ,,Dat mensen niet veel nagedacht hebben over wat ze zélf belangrijk vinden. De mantelzorgers, de moeders, de oma's: iedereen gaat maar door. We hebben deze work shops in Eindhoven ook aangebo den aan groepen vrijwilligers en mantelzorgers. Mensen die zich onuitputtelijk inzetten, maar die altijd alleen met andere mensen Hoe kunnen ze dat voor zichzelf inzetten en voor de volgende periode in hun leven? bezig zijn. Dit laat ze nadenken over zichzelf." ,,Ze hebben zoveel talenten om aan te boren. Ze hebben levenser varing, vaak werkervaring of de managementervaring van een ge zin. Hoe kunnen ze dat voor zich zelf inzetten en voor de volgende periode in hun leven? Wat jam mer is, maar dat zie je in heel Ne- derland, is dat het vooral hbo-ers zijn die zich aanmelden. Ik denk omdat die meer gewend zijn te re flecteren en dit spreekt ze aan. Maar het opleidingsniveau doet er niet toe. Het zou zo mooi zijn als iedereen zou komen." ,,Bij de eerste workshop gaan mensen kijken wat hun waarden zijn. Wat vinden zij belangrijk in hun leven? Voor mij is dat bijvoor beeld verbondenheid, zingeving, liefde en vriendschap. Dus ga ik mijn leven inrichten naar die waarden. Waar vind ik dat dan al lemaal? Hetzelfde doen we met andere thema's, zoals lichaam en gezondheid, wonen of werk en vrijwilligerswerk. Dat levert veel positieve energie op. Het inspi reert mensen echt. ik hoor dat ook van anderen terug. Het zet iets in beweging dat niet meer stopt." En dus gooi je je leven radicaal op de schop? ,,Nee, het kan ook zijn dat je tot de conclusie komt dat je het zo gek nog niet doet. Maar misschien denk je wel: ik trek die contacten eens wat aan, want die betekenen best veel voor me. Of ik ga meer sporten. Zo zijn er bijvoorbeeld ook wandelclubjes door deze workshops ontstaan." nergie wordt steeds duurder. Niet voor niets zoeken steeds meer mensen naar ma nieren om gas en dus geld te besparen. Ze kiezen ervoor om óf te isoleren, de cv-ketel te vervangen door een hybride warmtepomp óf ze halen een elek trische kachel in huis.Nee, bij ISOenergy in 's-Heer Arendskerke schrikken ze niet van een paar te lefoontjes zo vlak voor de winter periode. Dan zijn mensen meer bezig met isolatie", vertelt Johan van Belzen. Maar nu ze de gasprijs dik in hun portemonnee gaan voe len, gaat de telefoon bij het bedrijf veel vaker dan anders. ,,Isoleren ligt voor de hand. Het is een rela tief goedkope oplossing, waarmee je ook nog bespaart." Spouwmuren Als mensen bellen weten ze vaak al wat ze geïsoleerd willen hebben. ,,Toch kijken we altijd even mee en geven we advies. Heb je bij voorbeeld een vrijstaande woning, dan zijn de spouwmuren de groot ste oppervlakte van je thermische schil. Zorg er dan voor dat eerst de spouwmuren zijn geïsoleerd en ga dan verder kijken. Bij een tussen woning kan het zijn dat het dak het grootste oppervlak is. Pak dan ook het dak aan, want warmte stijgt immers op." Ja, mensen kunnen subsidie aanvragen om hun huis te isole ren. Net als voor het vervangen van de oude gasketel door een mo derne hybride warmtepomp. Die zijn al een tijdje populair, weet di recteur Daniël Lodders van Saman Groep in Zierikzee. Maar nu zijn ze nauwelijks aan te slepen. ,,Met een hybride warmtepomp kun je 70 tot 80 procent aan gas besparen. Ook in woningen die minder goed geïsoleerd zijn." Je hangt het apparaat gewoon op de plek van de oude ketel, vertelt Lodders. ,,Zo'n hybride ketel werkt Niet alle boeren zijn blij met de kli maatactiegroep Urgenda. Toch zijn er ook terreinen waar ze de handen ineen slaan. Zoals bij de aanleg van kruidenrijk grasland in Zeeland. Urgenda, landbouworganisatie LTO en Pure Graze, een organisatie voor natuurinclusieve landbouw, willen in Nederland 1001 hectare kruidenrijk grasland realiseren. Het provinciebestuur heeft geld be schikbaar gesteld voor 101 hectare in Zeeland. Kruidenrijk grasland is beter voor klimaat, milieu, koe en biodi versiteit. Uit ervaring blijkt dat op kruidenrijk grasland minder kunstmest ingezet hoeft te worden terwijl de opbrengst gelijk blijft. Dat vermindert de uitstoot van schadelijk broeikasgassen. Voor de koeien is een mengsel van grassen en kruiden gezond. Het kruiden- rijke gras kan beter tegen droogte en levert meer voedsel voor insec ten en vogels dan een normaal wei land. Na Brabant, Utrecht, Gelderland en Groningen verleent ook Zeeland een subsidie (15.150 euro) aan Ur- genda. Zeeuwse veehouders kun nen voor maximaal drie hectare geld aanvragen, zodat veel boeren kennis kunnen maken met krui denrijk gras. woensdag 6 oktober 2021 GO 55-plussers zijn geen stumperds Marga van Dijck uit Zierikzee geeft powerworkshops aan mannen en vrouwen van 55 jaar en ouder. Zijn dat allemaal van die stumperds dan? Esme Soesman Zierikzee Wat maakt die groep zo bijzon der? Wat zijn knelpunten die je vaak hoort? - Marga van Dijck geeft powerworkshops Wat is de kracht van 55-plus- sers? Wat houden de powerwork- shops in? Meer info en opgeven kan via: Margavdijck@gmail.com of 06 - 2298 4624. Marga van Dijck verruilde met haar man Frans Eindhoven voor Zierikzee. De plek waar ze jarenlang met de boot kwamen en waar ze het meest naar verlangden als ze terugkwamen van hun tripjes naar Portugal. foto Marieke mandemaker Omlaag met Jeffrey Kutterink Vlissingen Elmer van Gurp van ISOe- nergy isoleert een spouwmuur. FOTO ISOENERGY Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36