Zeeland: help ons aan extra tandartsen ZEELAND 3 13 "po ®a MAAR VERDWIJNEN gram zijn voor ondernemers ideaal om (jongere) klanten te bereiken bereiken. ,,Instagram is een heel be langrijke voor me", zegt Femke Vos de Wael van de Middelburgse stadstuinwinkel Plantaardig. ,,Op alles wat ik post, krijg ik direct een reactie. Mensen komen hele dagen de winkel in omdat ze een plantje of tas op Insta hebben gezien." Dennis Castel, eigenaar van het online reclamebureau ZeeuwsOn- line.nl, weet dat de storing onder nemers geld heeft gekost. „Som mige van mijn klanten hadden tij dens de storing tien procent min der handel, andere wel tachtig. Dan gaat het om klanten die bijna al hun omzet uit social media halen." Piekdag Bovendien viel de storing precies op een piekdag en op piekuren, weet hij: „Maandagavond is een goede verkoopavond. Vanaf een uur of ze ven zie je de bezoekcijfers toene men, na het eten. Dat gaat door tot de eersten weer naar bed gaan, om een uur of tien." En nu? Voortaan maar wegblijven bij social media? Ligt aan je doelgroep, zegt Castel. ,,Zwaar inzetten op social media kan een strategische keuze zijn. Ik durf de gok te wagen. Dit soort fouten wordt maar zelden gemaakt." Ook Edwin Mijnsbergen beheert en maakt websites. ,,Ik ken nogal wat kleine ondernemers die alleen een Facebook- of Instagrampagina hebben. Ik werk ermee sinds 2005 en het aantal zware storingen is op één hand te tellen. Dit zijn super ro buuste en betrouwbare apps. Ze hebben er zelf belang bij dat de mensen blijven komen." Maar, zegt hij, wie verstandig is, zorgt wel dat er een back up van de eigen foto's en posts is, op een andere server (niet die van apps als Facebook dus)Voor het geval dat. Om dezelfde reden Dit zijn super robuuste en betrouwbare apps kiezen veel ondernemers ervoor hun website niet te koppelen aan Instagram en Facebook: als die uit vallen, verdwijnen ook de gekop pelde posts op de website. Bij web sitebouwers kwamen maandag avond telefoontjes binnen van ver ontruste klanten die opeens met een halflege website zaten. Beltegoed Toine van Bennekom kon maan dagavond opeens niemand van zijn vrienden meer bereiken, vertelt hij voor de AH aan het Goese Schut tershof. Via WhatsApp, wel te ver staan. ,,Het kost beltegoed als ik ge woon bel", zegt hij. Via WhatsApp is het gratis, maar ja. ,,Dus ik had ei genlijk gewoon geen contact met de buitenwereld." Van de storing bij Facebook had de tiener geen last: dat is voor zestigplussers, toch? ,,Ik ken niemand die gebruik maakt van Facebook!" De cijfers spreken boekdelen. Begin vorig jaar telde Nederland gemid deld één tandarts per 1820 inwo ners. Regionaal zijn de verschillen groot. Noord-Holland heeft op elke 1350 inwoners een tandarts en Zee- land één op elke 2505 inwoners. Daar komt nog eens bij dat Zeeland relatief veel oudere tandartsen heeft. Meer dan de helft is tussen de tussen de 50 en 65 jaar. Landelijk is dat 43,2 procent. Er staan in Zeeland dus veel meer tandartsen op het punt van stoppen. Opleiden Nu al heeft heeft Zeeland veruit de meeste tandartsen uit het buiten land. Hier heeft 35,2 procent van de tandartsen het diploma in een an der land behaald, landelijk is dat 15,6 procent. Het zou helpen als er elk jaar meer tandartsen afstude ren. Nu zijn dat er 240. Het Capaci teitsorgaan, dat landelijk bijhoudt of het aantal medewerkers in de zorg op peil is, heeft het kabinet af- gelopen voorjaar geadviseerd jaar lijks honderd tandartsen meer op te leiden. Nu studeren ze in Gro- Er zijn in Zeeland relatief veel oudere tandartsen: zo heeft 57 procent de leeftijd tussen de 50 en 65 ningen, Amsterdam en Nijmegen. Het zou Zeeland helpen als er een opleidingsplek in Rotterdam kwam. Het kabinet heeft het advies van het Capaciteitsorgaan naast zich neergelegd en minister Ingrid van Engelshoven (D66, onderwijs) heeft de Kamer laten weten dat ze de benodigde 26,3 miljoen voor honderd extra opleidingsplekken niet heeft. Morgen praat de Kamer over het arbeidsmarktbeleid in de zorg. Met het oog op dat debat heeft het provinciebestuur nog eens een brandbrief gestuurd. woensdag 6 oktober 2021 schrikt mensen even wakker Adrie van Prooijen is beheerster van een buurt-whatsappgroep in Haamstede. foto marieke mandemaker Dennis Castel van het online reclamebureau ZeeuwsOnline.nl. foto dirkjan gjeltema garagedeuren Toine van Bennekom belt altijd via WhatsApp en kon maandag avond niemand meer bereiken. foto jan bos - Edwin Mijnsbergen, Wij zijn de Stad Middelburg Zeeland legt zich niet neer bij de weigering van het demissionaire kabinet om nu al geld te steken in een extra tandartsenoplei ding. Het dagelijks provinciebe stuur luidt de noodklok bij minis ter Hugo de Jonge (CDA, volks gezondheid): Zeeland heeft al de minste tandartsen en veel van hen staan op het punt met pensioen te gaan. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Han Polman, commissaris van de koning Zeeland heeft één tandarts op elke 2505 in woner. FOTO PIX4PROFS/ RAMON MANGOLD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35