PLAYM^ Naïeve meisjes in klas vol hitsige jongens 29 Someone verdient echt een breder publiek De naam Someone, de artiesten naam van Tessa Rose Jackson (29), is nog niet algemeen bekend, toch hebben velen haar muziek al gehoord in tv-series, reclames of de film Mijn vader is een vliegtuig. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de muziek op het tweede album van de Brits-Nederlandse singer-songwriter filmisch is, dro merig ook. Bij vlagen doet Someone in haar stemmige liedjes denken aan Joni Mitchell. De meeste nummers zijn geschreven en opgenomen tijdens de lockdown en vormden voor Jackson een mentale reddingsboei in een tijd waarin vrijwel niets kon. Naast fijn eigen materiaal als Health, Strange world en Take it as it comes, deinst ze er niet voor terug een cover van Bob Dylans Blowin' in the wind op de plaat te zetten, zonder uit de bocht te vlie gen. Someone verdient een breder publiek dan ze nu nog heeft. - Alexander van Eenennaam Waardig slotakkoord van gelegenheidsduo Tony Bennett is inmiddels 95, heeft alzheimer en is toe aan zijn slotakkoord. Deze zomer gaf hij zijn laatste concert in de New Yorkse Radio City Music Hall met aan zijn zijde Lady Gaga. De twee brachten in 2014 al duettenalbum Cheek to Cheek uit. Op Love for Sale is Bennett voor zijn leeftijd nog in formidabele vorm, al klinkt hij soms wel erg fragiel. Er zijn zelfs momenten waarop hij een tikje door de hedendaagse techniek lijkt te zijn geholpen. Maar gelukkig zijn gevoel voor timing en frasering blijkbaar talenten die de tand des tijds niet zo makkelijk weet af te slijten. Ook al zijn de stembanden stram geworden, Bennett kan nog steeds een verhaal vertellen. Love for Sale is uiteraard niet Bennetts beste album, maar wel een van zijn ont roerendste. Op een bloedspatje meer of minder wordt niet geke ken in de Zuid-Koreaanse overlevingsserie Squid Game, op dit moment de grootste internati onale kijkcijferhit van Netflix. Verbazingwekkend is dit bloed vergieten niet, gezien de bedoe lingen van de makers. Hun reeks is wreed, fascinerend, intens, spannend en onbarmhartig. Een van de morbide elementen is het omzetten van onschuldige (kin- der)spelletjes - denk aan knikke ren of touwtrekken - naar dode lijke opdrachten. Op een ontoegankelijk eiland knokken 456 volwassen voor hun leven. In een gigantische bunker moeten zij onder dwang van gemaskerde bewakers in rode Het is nauwelijks voor te stellen, maar begin jaren 60 waren er in Frankrijk middelbare scholen waar geen gemengde klassen met jongens en meisjes bestonden. In de achtdelige dramaserie Mixte (Nederlandse titel: Voltaire Col lege), die zich afspeelt in een fictief Frans provinciestadje, wordt haarfijn aangetoond welke complicaties zich voordoen als elf meisjes zich melden in een klas vol hitsige, kinderachtige en overalls mensonterende opdrach ten uitvoeren om in leven te blij ven. Wie wint komt in aanmer king voor een gigantisch geldbe drag. In de eerste aflevering wor den de deelnemers al voor de helft gedecimeerd in een soort Ren Je Rot-spel waarin zij door een gigantische pop met mitrail leurs in haar ogen worden neer- gemaaid als zij zich op het ver keerde moment bewegen. De gesneuvelden worden afge voerd in doodskisten die eruit zien als geschenkverpakkingen, compleet met grote strik, om ver volgens in de verbrandingsoven te verdwijnen. Bij sommige slachtoffers worden ook nog vitale organen verwijderd. Squid Game gaat enorm over de top. De reeks doet in de verte den ken aan Hunger Games, de Japanse speelfilm Battle Royale (2000) of de Duitse productie Das Experi ment (2001), waarin telkens groe- seksistische jongens die het leven van hun onzekere medescholie ren nog veel moeilijker willen maken. De meisjes zijn soms naïef en worden zelfs door een aantal lera ren met de nek aangekeken. Gaandeweg, na enkele pijnlijke incidenten, overleven zij in dit vijandige milieu. De kracht van Mixte bestaat vooral uit het nauwkeurig geschetste tijdsbeeld (The Beatles zijn pas doorgebroken en de Solex is het favoriete vervoermiddel) en de kleurrijke personages. Zo is de schooldecaan - getrouwd met de lesbische schoolverpleegster - pen mensen tegen elkaar worden opgezet om de eindstreep te ha len. In dat opzicht is deze Zuid-Koreaanse variant niet ori gineel, maar de uitvoering is ronduit subliem. De knagende vraag voor de kij ker is heel lang: wie zit er achter dit gruwelijke spel? Is het een lugubere website? Een mis daadsyndicaat? Of een gevaarlijke gek met te veel geld die zich gewoon zit te vervelen? Het ant woord laat lang op zich wachten. Minstens zo intrigerend zijn de deelnemers. De meesten hebben een enorme schuld uitstaan die zij willen voldoen met het prij zengeld van 40 miljoen euro. Nr. 456 is bijvoorbeeld een gescheiden vader die door zijn ex wordt gedwarsboomd als hij zijn dochtertje wil onderhouden. Er is verder een vluchteling uit Noord-Korea, een immigrant uit Pakistan, een gesjeesde zaken- heimelijk verliefd op de alleen staande lerares Engels. Er is ook Het Mooiste Meisje van de Klas dat ook nog de intelligentste is, maar wordt lastiggevallen door een dubieuze fotograaf. Mixte biedt uitstekend luchtig man, een crimineel die ruzie maakte met de verkeerde mensen en een dubieuze dokter. Stuk voor stuk zijn het wanhopige mensen die vermalen dreigen te worden door het systeem. In dat opzicht is Squid Game enigszins te vergelij ken met de Zuid-Koreaanse Oscarwinnaar Parasite (2019) van Bong Joon-ho, waarin ook de tegenstellingen van deze maat schappij kritisch en komisch tegen het licht worden gehouden. Het succes van Squid Game is wel verklaarbaar. De makers weten hoe zij spanning moeten opbouwen om vervolgens geweld in visueel opzicht aantrekkelijk te presenteren. Hier en daar worden vergelijkingen gemaakt met de Spaanse hitreeks La Casa De Papel, maar Squid Game heeft toch meer om het lijf. Of er een vervolg komt? Gezien de hype zou dat zeker het geval kunnen zijn. - Ab Zagt vermaak dat verrassend veel diep gang bevat, zeker wat de persoon lijke perikelen van alle betrokke nen betreft. Een waarschuwing: de serie is onweerstaanbaar ver slavend. - A.Z. GO WOENSDAG 6 OKTOBER 2021 Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op AD.nl/show Album singer-songwriter Shapeshifter - Someone n rv Album Pop Love for Sale - Tony Bennett Lady Gaga - Stefan Raatgever Thrillerserie Squid Game Te zien op Netflix Dramaserie Mixte Te zien op Amazon Prime Video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29