4 Twee keer goud voor Oranje op de teamsprint Ferguson: 'Ronaldo moet altijd spelen bij United' 1 c Femke Heemskerk neemt bij ISL in Eindhoven afscheid in eigen water 24 Na haar goede optreden op de Spelen wist Femke Heemskerk (34) niet hoelang ze haar zwemcarrière zou rekken. Met de International Swimming League (ISL) in Eindhoven neemt ze in eigen water afscheid voor vrienden, familie en fans. Heemskerk is als lid van Energy Standard actief in de ISL. De play offs van deze lucratieve zwem- show voor teams zijn van 11 tot en met 28 november in haar Pieter van den Hoogenband Zwemsta- dion. ,,Ik ben klaar, maar wil nog wel bewust een wedstrijd zwem men", zo maakte Heemskerk gis teren bekend. Een aantal weken na de Olympi sche Spelen van Tokio, waar ze zesde werd op de 100 meter vrije slag, had het idee zich gevormd in haar hoofd. ,,Na de Spelen was ik heel moe, lag anderhalve week in bed. In Tokio moesten de prestaties diep uit mijn botten komen. Een jaar teruggeworpen worden door corona was best heftig en vroeg veel van je discipline en motivatie. Ik ben daarom pas later naar Napels gegaan voor de ISL, maar wilde daar toch een paar voorronderaces zwemmen. Even voelen of ik echt wilde stoppen. Ik vond het nog heel leuk, maar merkte ook dat het goed was geweest." De EK, WK en wereldbekerwed strijden kortebaan zwemt ze dit seizoen niet meer. De Grand Final van de ISL is afhankelijk van kwali ficatie, datum en locatie nog een optie. ,,Als we ons plaatsen en het in de week na Eindhoven gehouden wordt in Glasgow of Londen ga ik wel, maar als de finale pas in januari is dan doe ik 'm niet. Ik stop echt in 2021", aldus de 34-jarige Heems kerk, die zich specialiseerde op de 100 en 200 meter borstcrawl. ,,Ik heb nog wel het gevoel dat ik harder zou kunnen zwemmen, maar dat brengt mij niks extra's meer. Dan haal ik dat doel en wat dan? Ik heb alles al wel geleerd, gezien, gedaan, ervaren en beleefd." Palmares Dus zwaait binnenkort de derde van de vier 'Golden Girls' af. Die bijnaam kregen Marleen Veldhuis, Inge Dekker, de nog actieve Ra- nomi Kromowidjojo en Heemskerk nadat ze in 2008 in Peking olym pisch kampioen op de 4x100 meter vrije slag waren geworden. De esta fettenummers brachten altijd het beste in de sociale Zuid-Hollandse naar boven en zo vulde ze een mooi palmares. Op de WK kortebaan won Heemskerk in 2014 individu eel goud op de 100 meter vrije slag. En dit jaar bekroonde ze haar carri ère door op het koninginnenum- mer (100 vrij langebaan) Europees Op het gehele avontuur wat ik heb mogen beleven, ben ik vooral trots kampioen te worden. ,,Dat zijn de drie medailles die ik bij een brand als eerste uit het vuur zou redden. Maar dan heb je het over stukjes metaal. Op het gehele avontuur wat ik heb mogen beleven ben ik vooral trots." Heemskerk hield er niet van om veilig in haar comfortzone te blij ven. Verandering van spijs doet eten, maar het samenstellen van de ideale maaltijd kostte haar vele ja ren. Ging ze Spartaans trainen in Frankrijk, kwam dat haar techniek niet ten goede. In bloedvorm of juist helemaal niet, op de belang rijke momenten sloegen de zelfbe noemde demonen in haar hoofd toe en ging het geregeld mis. De emo ties bij die pieken en dalen schuwde ze in interviews niet, wat van haar een aanraakbare topsporter maakte. Heemskerk: ,,Ik heb tijdens mijn carrière de randjes opgezocht. Hoe wel mijn keuzes niet altijd goed hebben uitgepakt, sta ik er achter. Ik had van tevoren het geloof dat het goed voor me zou zijn, dan kun je achteraf geen spijt hebben als iets niet werkte. Gewoon de conse quenties dragen, van iets proberen leer je ook." Dat Marcel Wouda, haar coach in Eindhoven met wie ze kan lezen en schrijven, bij de zwembond verder gaat als projectcoach - met als een van zijn uitdagingen om de wissel slag op de kaart te zetten - speelde geen rol in haar beslissing om te stoppen. Onder hem zwom Heems kerk haar beste tijden. ,,Qua trainer paste hij het beste bij mij. Marcel is zo bezeten. Technisch gezien zaten wij op een level en wist ik precies wat hij bedoelde en hoe ik dat moest uitvoeren. Dat is bijzonder." ROTTERDAM ROTTERDAM Solskjaer gaf de Portugees zaterdag rust in de thuiswedstrijd tegen Everton. Ronaldo (36) begon voor het eerst op de bank. Na bijna een uur spelen kwam hij alsnog binnen de lijnen, maar met Ronaldo in de ploeg gaf Manchester United een voorsprong uit handen (1-1). "De spelers van Everton kregen een 'boost' toen ze zagen dat Ronaldo niet startte", aldus Ferguson. De Schot zei dat op Old Trafford tegen Chabib Noermagomedov, de Rus sische MMA-vechter die eind 2018 een veelbesproken titelgevecht met Conor McGregor won. Noermage- dov was zaterdag te gast op Old Trafford. Omstanders filmden een gesprek tussen Ferguson en de Rus. ,,Je moet altijd met je beste spelers beginnen", aldus Ferguson, die United naar dertien landstitels leidde. De Nederlandse formatie is de EK baanwielrennen in het Zwitserse Grenchen gestart met machtsvertoon op het onderdeel teamsprint met twee keer goud. De winst bij de mannen was ver wacht. Roy van den Berg, Harrie Lavreysen en Jeffrey Hoogland zijn zowel regerend wereld- als olympisch kampioen en hebben nu ook de Europese titel terug na dat Nederland de EK van vorig jaar meed vanwege corona. Verrassender was het optreden van de vrouwen, die voortaan met drie de baan opkomen in plaats van twee. Starter Kyra Lamberink, Shanne Braspen- nincx en Hetty van der Wouw veroverden het goud door Duits land te verslaan. Dat deden ze bo vendien in een wereldrecord: 46,551. Eerder realiseerden ze ook al een nieuwe toptijd tijdens de kwalificaties. Hun tijd van 46,759 over drie rondes, waarbij na elke ronde een renster afhaakt, deed de oude toptijd van Rusland (46,852) uit de boeken verdwij nen. Bij die race reed Steffie van der Peet in plaats van Van der Wouw. Braspennincx werd op de Spelen van Tokio nog vierde op de teamsprint, met Laurine van Riessen. Later pakte ze het goud op het sprintonderdeel keirin. Braspennincx vertelde destijds dat ze zich amper hadden voorbe reid op het onderdeel. Dat is nu heel anders met over twee weken de WK in Roubaix als volgende doel. De mannen komen als titel verdediger in actie en toonden bij hun eerste optreden ma de Spe len weinig verval. 1 WOENSDAG 6 OKTOBER 2021 GO 'Doorgaan brengt mij niks' Femkje Heemskerk neemt afscheid in haar eigen Eindhovense zwembad. foto ap Linda Derksen Eindhoven - Femke Heemskerk Trainer Ole Gunnar Solskjaer van Manchester United heeft een fout gemaakt door Cristiano Ronaldo afgelopen weekeinde te passeren. Dat zegt zijn oude trainer Alex Ferguson, de meest succesvolle manager ooit van de 'Mancunians'. De 79-jarige Schot vindt dat Ronaldo altijd moet spelen. GShanne Braspennincx. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24