Altijd een zitplek bij de deur, voor het geval dat Jefoon of tablet DonaldDuck.nl/app m 21 Waarvan akte Juridisch kan het, maar... „Juridisch gezien staat er niets in de weg om pensioengeld beschikbaar te maken voordat je met pensioen gaat'', zegt hoogleraar pensioenrecht Erik Lutjens. ,,Ook vanuit de EU niet. Alleen wordt pensioen in Nederland niet gezien als financieel product, maar als een sociale voorziening die zorgt voor voldoende inkomen voor de rest van je gepensioneerde leven. Door opname vóór de pensioenda tum mogelijk te maken, ga je voorbij aan dat sociale aspect. Daarnaast kun je op je pensioendatum veel beter overzien wat je aan zorg en inkomen nodig hebt. Uiteindelijk is dit een politiek-maatschappelijke discussie.'' Afweging voor pensioenbetalers Onder de premiebetalers zijn de meningen verdeeld. Manon Klaren- beek (36), financieel medewerker, aarzelt. ,,Als de impact op mijn maandpensioen te overzien is, zou ik het overwegen. Bijvoorbeeld om eer der met pensioen te gaan of in mijn huis te investeren.'' Yolanda Hering (48), verloskun dige, heeft er geen behoefte aan. ,,Ik zet nu elke maand wat geld opzij voor een mooie reis die ik over een paar jaar met mijn familie wil maken." Jorge Bijleveld (35), ondernemer, ziet het wel zitten. ,,Wij betalen de premies, dan mogen we ook zelf be- 'Opnemen vóór je pensioen zou mooi zijn voor mensen die weten dat ze dat niet halen' palen wat we ermee doen. Wel moet er goede voorlichting komen over het effect op je maandpensioen." Verzekeraars, fondsen en vakbonden Verzekeraar Nationale-Nederlanden laat weten er geen voorstander van te zijn. „Pensioengeld heeft een be stemming als inkomensvoorziening voor later. Ook is het belangrijk dat iedereen in Nederland een adequaat pensioen opbouwt. Dan is het prima om op de pensioendatum keuzes te bieden, maar eerder opnemen kan nadelig zijn voor het uiteindelijke pensioen van werkenden.'' Pensioenfondsen zijn evenmin voorstander. Het ABP denkt dat zijn deelnemers er niet veel behoefte aan hebben. Zorg en Welzijn denkt dat een pensioenopname op jongere leeftijd te veel onzekerheid oplevert voor de pensioenfase. Vakbonden FNV en CNV sluiten zich daarbij aan en wijzen op de risico's van uithol ling van de pensioenopbouw. 'Dit is al meer keuze vrijheid' Demissionair minister Koolmees (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) benadrukt via zijn woordvoerder de noodzaak van een solidair pensioenstelsel. Zo worden onder andere risico's van het beleggen en de verschillende levens verwachtingen collectief afgedekt, terwijl er vol doende pensioen gespaard kan worden. ,,Met de invoering van het keuzerecht voor een bedrag ineens geven we mensen al meer keuzevrijheid voor hun pensioen. Een belangrijke voorwaarde in de Pensioenwet is dat er maar één mo ment is waarop je een bedrag ineens mag opnemen: op de pensioenin gangsdatum. Dat is essentieel voor de bescherming van het collectief, waarbij de solidariteit zoveel moge lijk gewaarborgd moet blijven.'' Eerder opnemen via deeltijdpensioen Deeltijdpensioen is wél een moge lijkheid om pensioengeld eerder op te nemen. Als je meer dan vijf jaar voor je AOW-datum al pensioen wilt opnemen, mag je maximaal het per centage opnemen waarmee je stopt met werken. Werk je vier dagen en wordt dat een dag minder, dan kun je maximaal 25 procent al opnemen. In deze situatie gaat het dan niet om een eenmalige opname, maar om een maandelijkse uitkering. Minder dan vijfjaar voor en tot vijf jaar na de AOW-datum zijn er hele maal geen regels en mag je zelf de verhouding bepalen. Uiteraard heeft deeltijdpensioen gevolgen voor je totale pensioenuitkering. Je spreekt eerder je pensioen aan, waardoor je rendement verliest. Verder bouw je alleen nog pensioen op over de uren die je nog werkt. Maar kies je ervoor de eerste jaren na je pensioendatum minder op te nemen, dan gaat je maandelijkse uitkering voor de peri ode daarna na juist omhoog. ijn bezoekers laat ik altijd plaatsne men aan de raamkant van mijn kan toor. Zelfkies ik een stoel aan de zijde van de deur. Zodat ik, als de nood aan de man komt, snel weg kan komen, naar de veiligheid en beschermende ring van mijn collega's op de gang. Van andere notarissen hoor ik ook vaak dat ze altijd een zitplaats kiezen vanwaar ze snel uit de gevarenzone kunnen komen. Anderen houden, als ze moeilijkheden vermoeden, de deur van hun kantoor open en kiezen een strategische positie vanwaar ze oogcontact hebben met de receptio niste, zodat die in geval van nood alarm kan slaan. Het is natuurlijk te gek voor woorden dat het nodig is, dit soort voorzorgsmaatregelen. Maar net als veel van mijn collega's ben ik door schade en schande wijs geworden. Ik werkte namelijk nog maar kort in het notariaat toen ik door een geweld dadig voorval besefte dat ik als notaris niet onkwetsbaar ben. Het is jaren gele den, maar ik zie het nog zo voor me, als in een vertraagd afge speelde film. De spanning aan tafel is van meet af aan te snijden. Daaraan zitten drie broers die elkaar het licht in de ogen niet gunnen bij de verdeling van hun vaders nalatenschap. De man laat een aantal cafés en win kels na, te verdelen onder zijn drie zonen. Vanuit het niets geeft de jongste zoon zijn broer een vuistslag in het gezicht -a JV De jongste zoon wordt door de andere twee als het zwarte schaap gezien. Zijn oudste broer laat hem dat merken ook. Hij haalt hem met niet-aflatende vileine opmerkingen het bloed onder de nagels van daan. Wat een rotzak, denk ik nog. Het volgende moment geeft de jongste zoon zijn broer vanuit het niets een keiharde vuistslag in zijn gezicht. De man gaat onderuit, iedereen springt overeind en er klinkt geschreeuw, gevloek en gehuil. Hoogzwanger als ik ben, gaat er maar één ge dachte door mijn hoofd: mijn kind, ik moet mijn kind beschermen! Maar ik bevind me aan de ver keerde kant van de kamer en kan nergens heen. Behalve bang ben ik ook vastbesloten. Wie mij nu te na komt, kan een optater verwachten. Ik ben tot alles in staat om het kind in mij te verdedigen. Dat is mijn moederinstinct. Maar de drie aan de andere kant van de tafel lijken mij vergeten. De slaande broer loopt vloekend en scheldend de deur uit, de aangeslagen broer wordt door zijn andere broer overeind geholpen. Colle ga's komen aangesneld en begeleiden mij snel naar buiten. De politie is gebeld, het gevaar geweken en trillend en met een glaasje water kom ik in het kantoor van een collega een beetje tot mezelf. Dus mocht u zich soms afvragen waarom uw notaris u uitnodigt om aan de raamkant van zijn kantoor plaats te nemen: daarom. PC WOENSDAG 6 OKTOBER 2021 ILLUSTRATIE EDO DRAAIJER - EMIEL EGGING Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21