Scheiding M u 13 MARJAN BERK VERNIELD NABESTAANDEN HERSTELLEN MONUMENT MOORDSLACHTOFFERS Tot twee keer toe eb je nog iets liggen?'' Ik heb nooit iets liggen. Ik I houd van verse waar. Ei genlijk staan mijn oren altijd open, soms op een kier, soms wijd. En af en toe klapperen ze. Mensen zeggen ook wel eens: ,,Je mag het wel gebruiken, maar dan geen namen noemen.'' Dan noem ik geen namen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat ik niet ge regeld geïnspireerd raak door een nieuw of oud boek, door een gedicht, door een roddel die het licht wil zien. Of een vers levensverhaal. Zo had ik in een grijs verleden een goeie vriendin die dacht: 'Ik ga eens een veldje wiet planten. Ik wil wel eens wat bijverdienen!' Dit verhaal speelt ver weg in Lim burg. Samen met haar dochter plantte ze een veldje wiet op een plek achter in haar tuin. En begon het wachten. een maand of wat Toen gingen de dames eens kijken of er al iets te oogsten viel. Bij volle werd in Hoorn het monument voor moordslachtoffers vernield. Vandaag plaatsen de nabestaanden samen vlinders met namen van dierbaren terug waar ze horen. Ineens stond-ie daar, in de recht bank, om zijn proces toch bij te wonen: de man die de vlinder rots in Hoorn vernielde en daar bij werd betrapt. Het overviel Wanda Beemsterboer, die had gedacht dat hij niet meer zou ko men. Nu hij er wel was, deed hij haar enorm denken aan de moor denaar van haar dochter Nadine, met dat korte haar en kleine pos tuur. Het was heel heftig, hefti ger dan ik had gedacht. Het wierp me terug naar de rechtszaak te gen Nadines moordenaar." Daar zat ze weer, haar man Jac ques aan haar zijde, te kijken naar de rug van een man voor de rech ter. In 2007 was die van de ex- vriend van haar dochter. Nu van een verwarde man, die in mei be trapt werd toen hij het monu ment met daarop ook de naam van Nadine vernielde. De politie vertelde hem na de eerste vernie ling wat hij had gedaan, waarom die vlinderrots daar staat, in Hoorn, met erbij een bordje: 'Ge weld eindigt waar respect be gint'. Binnen 48 uur werd het weer toegetakeld, slechts één vlinder bleef achter. De impact is enorm, vertelt Wanda, die het monument tot stand bracht. ,,Ik schrok enorm toen ik op dinsdagochtend om 08.30 uur een telefoontje van de politie kreeg." De vlinderrots in haar oude woonplaats was een plek waar ze haar dochter zo vaak herdacht, met een bloemetje of een kaarsje. Altijd als ze in Hoorn is, gaat ze er langs, om de naam van Nadine te zien tussen al die andere van mensen die zo gemist worden. ,,Voor sommige mensen is het de enige plek. Zo is een vlinder voor een zoon van wie het lichaam nooit is teruggevon den. Niet iedereen heeft een urn, of een graf." Wel een vlinder dus. Althans, voor ook die verdween. ,,Dat komt zo hard aan. Weer therapie, weer dat verdriet van weleer. Sommige nabestaanden had ik huilend aan de telefoon, anderen waren razend." Maar uiteindelijk zochten ze weer steun bij elkaar, met elkaar. Al snel kwamen nabestaanden Avond na avond bracht hij door met troostvisites bij eenzame weduwen maan slopen ze de tuin in naar het veldje. Waar de konijnen alles had den kaalgevreten. Het volgende verhaal is van recen ter datum. In een bejaardenhuis, waar intacte echtparen samenwoon den, was een stel van wie de man ge noot van het gezelschap van al die eenzame oude dames, wier echtge noot was gaan hemelen. Avond na avond bracht hij door met troostvisites bij eenzaam overge bleven weduwen, dronk koffie of thee of glaasjes rode bessen bij een weeuwtje, terwijl zijn eigen vrouw alleen op hun kamer zat te wachten tot hij weer eens thuiskwam. Toen dit levenslustig baasje zijn uithuizig gedrag na een aantal steeds bozere woordenwisselingen niet wilde stoppen, kreeg zijn eigen vrouw er meer dan genoeg van. ,,Ik wil van hem af!'' vertelde zij haar zoon. Die ging op zoek naar een klein bejaardenappartement. Haar zoon pakte zijn moeders spullen in een koffertje en samen slopen zij weg. De vrijheid tegemoet. Toen zijn moeder zich naast hem in de auto liet zakken, sprak zij: ,,Zo Die ben ik kwijt!'' zitten bij het station, waar de rots staat, wel eens dronken jongeren, maar niemand kwam er ooit aan. En nu twee keer in zo'n korte tijd, waarbij allebei de keren de zelfde kapotgegooide flessen werden gevonden. Voor de rechtszaak waren we erg mild, ook omdat het gaat om een ver warde man, die hulp nodig heeft. De rechtszaak, waarbij hij heeft gelogen en een strafblad van zes kantjes bleek te hebben, veran derde dat wel." samen, om een hart van lichtjes om het monument te plaatsen. Er kwam een crowdfunding, om de vlinderrots te kunnen herstel len. ,,Dat leverde bijna 7000 euro op. Genoeg om de rots nog jaren lang te onderhouden." Samen volgden ze - deels op afstand - ook de rechtszaak tegen de dader en werden net zoals Wanda soms Het komt zo hard aan. Weer therapie, weer dat verdriet van weleer teruggeworpen in de tijd, waarin de moordenaars van hun dierba ren terechtstonden. Net zoals toen wilden veel er bij zijn, om te weten hoe het nu precies zo ver kon komen. Tweede keer Volgens de dader zorgden zijn depressieve gevoelens dat hij vlinders vernielde, weghaalde en flessen stuksloeg. Er kan niet be wezen worden dat hij ook de tweede keer toesloeg, bijna me teen nadat hij werd vrijgelaten uit het politiebureau. Maar Wanda kan zich niet voorstellen dat hij dat niet was. ,,Zelf zegt hij dat hij een nacht in het bureau bleef, maar de politie zegt dat hij na een paar uur is vrijgelaten. Ze ven jaar is het goed gegaan. Er Verdwenen vlinders Maar vandaag is het tijd om te helen. Samen zullen de nabe staanden vlinders terugplaatsen op de rots, waarbij de namen van alle omgebrachte slachtoffers uit Noord-Holland worden voorge lezen. Zes verdwenen vlinders werden in een plastic zak in struikgewas in Alkmaar gevon den. Nog eens zes werden door de brievenbus van de politie in Almere gedaan. Doordat een agent een naam herkende, be greep hij dat het niet om zomaar iets ging en kregen nabestaanden ze terug. Nadines vlinder bleef weg, maar vandaag zal haar naam weer op het monument te zien zijn. Op de plek waar die hoort. De dader die hem weghaalde, kreeg een maand voorwaarde lijke celstraf, met een proeftijd van twee jaar. Wanda hoopt maar dat die straf hem weghoudt, maar heeft toch gevraagd of de camera die vlakbij staat gebruikt kan worden om het monument extra in de gaten te houden. GO WOENSDAG 6 OKTOBER 2021 Ook Nadines naam staat weer op de vlinderrots Carla van der Wal Hoorn Nadine, dochter van Wanda en Jacques Beemsterboer, is vermoord. Het monument in Hoorn is een plek waar Wanda haar dochter vaak heeft herdacht. foto koen verheijden De vlinderrots voor en na de vernielingen van eerder dit jaar. FOTO'S NADINE FOUNDATION, GEMEENTE HOORN. - Wanda Beemsterboer, moeder van Nadine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13