Facebookstoring: 'De wereld moet niet leunen op een paar grote bedrijven' Facebook onder vuur in Senaat wegens verspreiden van desinformatie 10 Facebook-klokkenluider Frances Haugen betuigde gistermiddag in de Amerikaanse Senaat urenlang hoe het sociale netwerk een verwoestende invloed uitoefent op gebruikers wereldwijd en jonge meisjes in het bijzonder. ,,Ik ben naar buiten getreden omdat ik achter een beangstigende waar heid kwam", vertelde klokkenlui der Haugen tegenover de onder commissie Handel van de Ameri kaanse Senaat. ,,Bijna niemand bui ten Facebook weet wat er binnen Facebook plaatsvindt." Volgens Haugen, die de afgelopen twee jaar als hoofd productmana ger op Facebooks desinformatieaf- deling werkte, verkiest het sociale netwerk keer op keer winst en de verspreiding van desinformatie bo ven mensen. Zo zou het sociale netwerk on derzoeksdata achterhouden waar uit blijkt dat Instagram volgens een op de drie tieners (meisjes en jon gens) problemen rond hun li chaamsbeeld verergert. ,,Ze laten jonge meisjes zich slecht over zich zelf voelen", stelde Haugen. Een andere onthulling: vooraf gaand aan de Amerikaanse presi dentsverkiezingen van 2020 veran derde Facebook algoritmes om ver spreiding van nepnieuws tegen te gaan. Maar dit werd direct na de verkiezingen weer teruggedraaid. Onthullingen Om die reden stapte de klokkenlui der onlangs met tienduizenden pa gina's aan vertrouwelijke docu menten en e-mails onder haar arm naar The Wall Street Journal en Amerikaanse toezichthouders. De zakenkrant publiceerde afgelopen maand een serie onthullende arti kelen die de werkwijze van Face- book en het in 2012 overgenomen Instagram in een kwaad daglicht stellen. ,,Ik heb sinds 2006 gewerkt voor Google, Yelp, Pinterest en Face- book. Ik snap hoe genuanceerd za ken vaak liggen. De keuzes van Fa- cebook pakken echter desastreus uit voor de privacy, veiligheid en democratie", stelde ze. Dat heeft soms daadwerkelijk tot etnisch ge weld geleid, bijvoorbeeld in Myan mar. Het is het zoveelste schandaal rond Facebook, dat maandag getrof fen werd door één van de grootste storingen in zijn historie. Enkele ja ren terug kwam het in 2004 door Mark Zuckerberg opgerichte soci ale netwerk negatief in het nieuws toen het Britse Cambridge Analy- tica toegang had tot de profielen van miljoenen Facebookgebruikers. Die info werd in 2016 gebruikt voor de verkiezingscampagne van Do nald Trump. De keuzes van Facebook pakken desastreus uit voor privacy en veiligheid De 37-jarige Haugen trok voor de Senaat een vergelijking met de ooit machtige tabaksindustrie. ,,Toen si- garettenfabrikanten stelden dat fil tersigaretten gezonder waren dan gewone, konden wetenschappers die claim checken. Met de algorit mes van Facebook kan dat niet. Al leen Facebook weet hoe het jouw feed samenstelt." Haugen maande de Senaatsleden tot actie. ,,Toen we beseften dat ta- baksbedrijven de schadelijke effec ten verborgen hielden, ondernam de overheid actie. Toen we doorkre gen dat auto's veiliger waren met gordels, ondernam de overheid ac tie. En vandaag pakt de overheid bedrijven aan die bewijs achter hielden over opiaten. Ik druk jullie op het hart hetzelfde te doen hier." Facebook ontkent. ,,Suggereren dat we slechte content aanmoedi gen en niets doen is gewoon niet waar", reageerde het techbedrijf eerder. Volgens Facebook gaat het door met belangrijke verbeteringen om misinformatie tegen te gaan. Of het veel helpt is de vraag, want één van de weinige zaken waar De mocraten en Republikeinen het eens over lijken is hun afkeer van Facebook en Big Tech. ,,U komt hier met zeer krachtig bewijs", stelde Richard Blumenthal, Democra tisch senator van de staat Connecti cut en voorzitter van de ondercom- mité Handel, al bij de opening van de zitting. Hij noemde het techbe- drijf 'moreel failliet'. Republikeinse collega Marsha Blackburn ergerde zich op de reac tie van Facebook dat de informatie van The Wall Street Journal niet klopt. ,,Alsof The Wall Street Journal geen stukken kan lezen." Senator Edward Markey waarschuwde Fa- cebookbaas Mark Zuckerberg in de hardste bewoordingen. ,,Mark Zuc kerberg, uw tijd om op kinderen en tieners te jagen, is voorbij. Uw tijd is om en we zullen handelen." De voormalige Facebookmede- werker Haugen zegt in het publiek belang te hebben gehandeld. ,,Ik ge loof dat wat ik deed juist was." WOENSDAG 6 OKTOBER 2021 GO 'Zuckerberg, uw tijd is om' David Bremmer Rotterdam/Washington - Facebook-klokkenluider Frances Haugen @Twitter hello litterally everyone @PannekoekPeter Door de storing app ik maar even via twitter: 'Ja is goed, ben onderweg. Moet jij nog iets hebben van de super markt?' #WhatsApp @JacobSpoelstra Is Trump weer aan de macht? #facebookdown @li3jam hebben ze al geprobeerd om facebook en instagram in rijst te leggen? @ErikGemser Poeh! Over negen maanden weer een babyboom... 'Krijgen we over negen maan den een geboortegolf?' grapte Danny Meki maandagavond op Twitter. De jurist en technolo- giedeskundige kon de lol er wel van inzien: mensen die zonder Facebook, Instagram of WhatsApp in lichte paniek raakten of zich verveelden. Toch viel het best mee met de schade, denkt de it-expert. Het was wellicht vervelend voor som mige gebruikers, maar zij konden terugvallen op alternatieven als Signal of Telegram. ,,Het was mis schien een gedoe om WhatsApp- groepen over te hevelen, maar dat was het ook wel." Hoewel de directe schade voor Nederland lijkt mee te vallen, hoopt Meki dat de storing een wa- ke-upcall is. Volgens hem worden we steeds afhankelijker van nieuwe technieken en dat brengt risico's met zich mee. ,,Instagram is vooral een funplatform. Maar wat als zo'n storing gebeurt met Google of met ons betalingsver- keer? Ik vraag mij af in hoeverre men een plan heeft als het beta lingsverkeer voor langere tijd uit valt. Of hoe groot zal de impact zijn als Google langer kampt met een storing? Dan heb je echt een probleem." Nu lijkt de ramp zich voornamelijk te beperken tot het bedrijf zelf. Facebook verloor flink op de beurs. Daarnaast schat Meki dat het techbedrijf enkele tientallen miljoenen is misgelopen aan ad vertenties. „Verder heeft Face- book kosten moeten maken om de storing te verhelpen en moge lijk kan het schadeclaims tege- moetzien." De storing werd veroorzaakt door een mislukte 'routinematige up date'. De problemen kwamen voort uit 'veranderingen aan de configuratie van de routers die het netwerkverkeer tussen de data centers coördineren', aldus Face- book in een verklaring. Volgens de Europese Commissie laat de urenlange storing van vooral zien dat de wereld niet moet leunen op een paar grote bedrijven. ,,We hebben alternatie ven en keuzes nodig in de tech- markt", aldus Eurocommissaris voor Mededinging Margrethe Vestager. Ze probeert al jaren de macht van de grote internetbedrij ven te beteugelen en ziet haar ge lijk onderstreept. Al te grote af hankelijkheid van enkele reuzen maakt kwetsbaar, vindt ze. ,,Wie het ook zijn.'' - Natasja de Groot Oud-Facebookmedewerker Frances Haugen komt aan in de Senaat om te getuigen tegen haar voormalige werkgever. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10