Afval scheiden is straks voor alle inwoners weer even duur Bruno van der Hoek (VVD) stapt voortijdig uit raad 6 Expeditie als opwarmer voor Geopark Schelde Delta Esme Soesman Burgh ,,Dit is een heel belangrijke plek", wijst Ada Schreurs van het NME- centrum op de ringwalburg van Burgh om zich heen. ,,Hier zijn de Vikingen écht geweest. En hier hebben ooit écht mensen ge woond." Het is GeoWeek. Dé week om je in allerlei aardrijks kundige zaken te verdiepen. Het NME centrum en museum De Burghse Schoole gaan die uitda ging dit jaar samen aan. Saaie vakken Met een expeditie die naadloos aansluit bij het onderwijspro gramma van deze groep, vertelt juf Lianka Verolme van de Oos- terlandse Ds. J. Bogermanschool. ,,Dit is het eerste jaar dat deze leerlingen zaakvakken zoals aard rijkskunde en geschiedenis krij gen. Dat worden soms best saaie vakken gevonden, maar hiermee wek je veel interesse op." Hier zijn de Vikingen écht geweest. En hier hebben ooit écht mensen gewoond Zelf graven zit er op die bijzon dere, maar beschermde plek niet in. Dus duiken Levi Boogaard, Joas van der Have, Marijn Kalle en hun klasgenoten op de archeolo gische vondsten die Schreurs in rugzakken heeft meegebracht. Botten, munten, stenen pijpjes en stukken aardewerk. ,,Zo, deze is mooi", klinkt het in koor als de jongens een blauw geglazuurde scherf bewonderen. Die Vikingen zijn minder spannend dan ze vooraf verwacht hadden. Maar: ,,We leren hier wel veel." Het is ook even aftasten voor Schreurs. Richt het NME-cen- trum zich normaal gesproken vooral op natuur en milieu, bij deze excursie komt ook veel cul tuurhistorie om de hoek kijken. Dat is ook eigenlijk waar dat Ge- opark Schelde Delta over gaat, schetst Schreurs. Struikelen In het Vlaams-Nederlandse Schelde Delta gebied struikel je over de sporen die zee, rivieren én mensen in de loop van de tijd hebben achtergelaten. ,,Van kreekruggen tot verdronken dor- Als ze zelf die botten in hun handen hebben dan is dat toch anders pen en van ringwalburgen tot forten. Samen vertellen zij een verhaal." Onderwijzeres Lianka Verolme geniet net zo hard mee. ,,Zo'n ex cursie is voor de leerlingen sowieso al een uitje. En ze leren er van. Ze zijn er op een heel an dere manier mee bezig. In de klas kun je het ze uitleggen en foto's laten zien, maar als ze zelf die botten in hun handen hebben dan is dat toch anders. Dan zijn ze op een heel praktische manier bezig. Zo zijn ze ontdekkend aan het leren. Dat is wel het leuke hiervan." Inwoners van de binnenstad heb ben standaard geen groene rolbak en dus weinig andere keus dan hun etensresten bij het restafval te gooien. Het gevolg is dat die vuil- niszak sneller vol zit dan wanneer dit gescheiden zou kunnen worden weggegooid. En voor iedere keer dat ze de vuilniszak in de onder grondse container kieperen, beta len ze 1,57 euro. Tuinafval wordt door de gemeente wél gratis opge haald in big bags, die op afroep be schikbaar zijn. Tien containers Op tien plekken verspreid over de binnenstad worden speciale (half) ondergrondse containers geplaatst. Wethouder Ankie Smit verwacht dat ze in december in gebruik kun nen worden genomen, maar ze houdt wat dat betreft nog even een slag om de arm. ,,De levering is ver- traagd door een krapte op de staal- markt. Door corona zijn de logis tieke lijnen opgedroogd en zijn veel bedrijven staal gaan hamsteren." De gft-containers kunnen alleen worden geopend met de persoon lijke afvalpas, die de centrumbewo ners al gebruiken voor het weg gooien van hun restafval. Dat voor komt dat er rommel tussen belandt dat daar niet thuishoort, denkt Smit. ,,Stel dat het tóch weer niet gaat zoals het hoort, dan kunnen we de bewoners daar op aanschrij ven. Het is ook in hun eigen belang om dit goed te doen." De vervuiling met restafval was een belangrijke reden om te stoppen met de open bare gft-bakken in de binnenstad. VVD-raadslid Bruno van der Hoek stapt uit de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland. Hij kan die taak niet meer combineren met zijn werk voor het covid-vac- cinatieprogramma in Alkmaar, waar hij sinds half januari actief is. Van der Hoek kwam in 2018 in de raad voor de VVD. De taxi-on dernemer uit Renesse wist een groot aantal voorkeursstemmen in de wacht te slepen. Het taxi vervoer stortte door de uitbraak van de coronapandemie groten deels in. Dat gold ook voor zijn in zet als veiligheidsmanager bij evenementen, wat hij daarnaast deed. ,,Alles viel stil, dus die baan bij de GGD in Noord-Holland kwam voor mij wat dat betreft als geroepen." Tijd In Alkmaar is Van der Hoek loca tiemanager en veiligheidscoördi nator van de covid-vaccinatieloca- ties. ,,Ik worstel ontzettend met mijn tijd", verklaart hij zijn be sluit. Dat gaat ten koste van zijn beschikbaarheid en inzet als raadslid. Hij wisselt van stuivertje met Arianne Klompe, die als burger commissielid de fractie bijstond. Van der Hoek staat voor de verkie zingen in maart weer wel op de lijst. dinsdag 5 oktober 2021 Op zoek naar sporen Vikingen De geo-expeditie is een opwar mertje voor Geopark Schelde Delta. Vier provincies proberen samen een Unesco-status te versieren voor dit gebied van 5500 vierkante kilometer groot. Dat zal Levi, Joas en Marijn uit groep 5 van de Ds. J. Boger- manschool uit Oosterland nog even worst zijn. Zij doken giste ren onder in de wereld van de Noormannen en genoten van botten, munten en stukken aar dewerk. - Ada Schreurs, NME - Lianka Verolme, juf Binnenstadbewoners van Zie- rikzee draaien vanaf december niet langer meer op voor extra kosten om van hun groente-, fruit- en tuinafval af te komen. Net als in andere wijken en plaatsen op Schouwen-Duive- land kunnen ze hun gft straks gratis kwijt in aparte contai ners. Marcel Modde Zierikzee Marcel Modde Renesse Op excursie naar de ringwalburg, met op de voorgrond Levi Boogaard (8), Joas van der Have (8) en Marijn Kalle (vandaag wordt hij 8) van de Ds. J. Bogermanschool en Ada Schreurs van het NME-centrum. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49