Verhuurder moet isoleren Acht coronapatiënten in Adrz en ZorgSaam Truck met betonwals vast onder viaduct Gouwe geit 2 Of ze nu de eersten waren of de laatsten, ze vonden de Kustmarathon helemaal geweldig. Want lopen doe je vooral voor jezelf. NA HET WEEKEND MOE EN VOLDAAN A Commentaar De hoge gasprijs doet mensen met een smalle beurs in hun tochtwoningen vrezen voor de winter. Het zijn juist deze mensen die aangewezen zijn op een huurwoning. Wie geluk heeft, woont in een huis van een verhuurder die werk heeft gemaakt van isolatie en zuinige combiketels. Maar niet elke woningcorporatie of particuliere pandjesbaas heeft al zijn huizen op het niveau van energielabel C, laat staan A of B ge bracht. De huurder is de klos. Behalve de verwarming steeds weer een graadje lager zetten en een extra trui aantrekken, heeft die geen enkel middel om het energiegebruik terug te dringen. Deze mensen zijn volkomen afhankelijk van de verhuurder. Met een algemene landelijke korting op de gasprijs zijn zij niet ge holpen. Het zal hun extra - toch al hoge - stookkosten amper compenseren. Een huurder kan vragen om energiebesparende maatregelen. Maar een verhuurder is tot niks verplicht. Wie durft, kan naar de rechter stappen, maar de overheid bepaalt dat de rechter een huurbaas alleen zal dwingen maatregelen te nemen als de huurder meer huur wil betalen. Dat is de omgekeerde wereld. Nu draagt de huurder het financiële risico van strenge winters en hoge gasprijzen. Ver huurders zouden moeten opdraaien voor de hogere stookkos ten als een woning onder de maat geïsoleerd is of een oude ketel heeft. Hoe strenger de winter, hoe hoger de gasprijs, hoe meer geld het ze dan kost. Moet je eens zien hoe snel energie besparende maatregelen rendabel worden. Verhuurder zou moeten opdraaien voor de hogere stookkosten als een woning onder de maat geïsoleerd is Ziekenhuis ZorgSaam in Terneu- zen telt twee patiënten op de inten sive care en twee op de verpleegaf- deling. Bij ziekenhuis Adrz in Goes gaat het ook om twee ic-patiënten en twee patiënten op de verpleeg- afdeling. Het aantal ziekenhuisopnames in Zeeland is de laatste drie maanden stabiel volgens de cijfers van RIVM en NICE (ic's). In september wer den 21 Zeeuwen opgenomen na een coronabesmetting. In augustus be landden 27 Zeeuwse covidpatiën- ALMANAK Hij is een kei in wegdromen, die knul van 12 uit Serooskerke. Er is bijna niets wat-ie niet leuk vindt. Maar zich écht ergens op focussendat is niet z'n sterkste punt. Sterker nog: soms denken zijn ouders dat hij nóóit zit op te let ten. Zoals die keer dat hij stom- ten in het ziekenhuis en in juli 22. Ter vergelijking, in de maand mei werden honderd Zeeuwen met een corona-infectie naar het ziekenhuis gebracht, De ervaring van deze afgelopen periode leert dat het leeuwendeel van de mensen die met een ernstige ZorgSaam: zo'n 85 procent van de covidpatiënten was niet gevaccineerd corona-infectie in het ziekenhuis belanden niet gevaccineerd zijn. ZorgSaam laat weten dat ongeveer 85 procent van de covidpatiënten niet gevaccineerd was. Adrz noemt geen percentages. verbaasd opkeek toen zijn moe der een boodschap naar hem appte die ze 'in de gauwigheid' was vergeten te halen. Of hij dat even kon regelen. ,,Schrijf je nou echt gauwigheid?", informeerde hij 's avonds onder het eten. ,,Ik dacht serieus dat er altijd 'gouwe geit' werd gezegd." Gezocht: vrienden voor vluchtelingen Stonepeak stapt aan boord van Delta Fiber De Amerikaanse investe ringsmaatschappij Stone peak krijgt de helft van het telecombedrijf Delta Fiber in handen. De hui dige eigenaar, het Zweedse EQT, verkoopt 50 procent van de aan delen aan Stonepeak. Samen investeren ze in de aanleg van glasvezel in Nederland. EQT inves teerde al fors in de uitrol van het glasvezelnetwerk van het Zeeuwse tele combedrijf. Stonepeak is gespecialiseerd in infra structuur en onroerend goed en heeft meer dan 39 miljard dollar aan ac tiva onder beheer. MIDDELBURG Geld voor geluk en gezondheid Startnummer 2002 Samantha Luitwieler (Vlissingen): 2 uur 56 minuten 28 seconden ,,Ik zat nog vol adrenaline", zegt Samantha Luitwieler. De Vlis- singse is, twee dagen na haar glori euze zege, nog wel een beetje moe. ,,Gaat wel weer over", weet ze uit ervaring. ,,Toen ik na de marathon thuiskwam, om een uurtje of acht, heb ik een lekkere warme douche genomen." En daarna? ,,Daarna niet zo veel meer. Vroeg naar bed. Vanmorgen heb ik nog een stukje rustig gelopen en ik heb heel veel berichten gekregen die ik moest beantwoorden." Twee jaar terug stond ze ook als winnaar aan de eindstreep. De editie 2021 was voor haar de vierde. Een mooie editie, vindt ze, on danks de 'pittige omstandighe den': ,,Wind, regen. Het was zwaar, vooral aan het strand." On derweg stonden hier en daar de hulptroepen gereed met een flesje drinken of een energie-gelletje, die Luitwieler zonder een seconde te verliezen al rennend door het keelgat gooide. ,,Het laatste stuk was wel koud. Ik was blij toen ik weer warme kleren kon aantrek ken." Het ongeluk gebeurde rond 08.30 uur bij de weg die bij Oost-Souburg onder de A58 loopt. De bestuurder van de vrachtwagen kwam van de snelweg af en wilde linksaf onder het viaduct doorgaan. Met de be- tonwals in de laadbak bleek het voertuig echter te hoog te zijn waardoor de vrachtwagen vast kwam te zitten. De wals werd door het viaduct half van de laadbak ge drukt en belandde deels op de weg. Bergingsbedrijf Kuzee moest ter plaatse komen om de vrachtwagen en de betonwals los te krijgen. Om de berging veilig te laten verlopen, werd de weg tijdelijk afgesloten. Het overige verkeer moest omrij den via Vlissingen. Vrijgegeven Rond 11.30 uur waren de vrachtwa gen en wals onder het viaduct ge haald. De vrachtauto kon wel nog gewoon de weg vervolgen. Hierop werd de weg weer vrijgegeven. Voorzover bekend valt de schade aan het viaduct mee. dinsdag 5 oktober 2021 II In de twee Zeeuwse ziekenhui zen worden in totaal nog acht mensen behandeld voor covid. Vier van hen liggen op de inten sive care en vier op de verpleeg- afdeling. Theo Giele Goes/Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Welzijn Middelburg zoekt vrijwilligers die met sta tushouders willen wande len, samen koken, spor ten of gewoon kletsen. Vandaag begint een cam pagne om mensen te werven. Het doel is dat de erkende vluchtelingen hun weg weten te vinden in Middelburg. In januari wordt de nieuwe inburge- ringswet van kracht. Vanaf dat moment zijn gemeenten verantwoor delijk voor de inburge ring. Vrijwilligers worden gekoppeld aan een vluchteling om één keer per week iets te onder nemen. In principe kan ie dereen zich aanmelden. MIDDELBURG Gezonde Middelbur gers zijn gelukkige Mid delburgers. Vanuit die gedachte stelt de ge meente 30.000 euro beschikbaar voor initia tieven om inwoners minder te laten roken en drinken en meer te laten bewegen. Iedereen die een goed idee heeft om Middel burgers gezonder te maken, kan dat indie nen op het platform doemee.middelbur- gers.nl. Dat kan tot 17 december. Alle initiatieven moeten passen binnen het Lokaal Preventie Ak koord. Alleen maar Ondine van der Vleuten Vlissingen &r FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Van slapen kwam het niet echt, de nacht na de Kustmarathon. Een vrachtwagen is gisteroch tend vast komen te zitten onder een viaduct bij Oost-Souburg. Het voertuig, met een betonwals als lading, moest door een ber ger worden losgetrokken. Luc Oggel Oost-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34