'Maak belangen minister publiek' D66 wil dat financiële handel en wandel bewindslieden openbaar wordt Terug in de ratrace? Natuurramp in Rusland Kampeer Caravan Jaarbeurs Walcheren Velen hebben moeite hun sociale leven weer op te pakken »P13 Permafrost ontdooit, grond zakt, water stijgt en bossen branden af» P10 De Democraten leggen hun wens op tafel nu de inhoudelijke onder handelingen over het vierde kabi net Rutte van start gaan met VVD, CDA en ChristenUnie. Kamerlid Joost Sneller van D66 zal zijn voor stel volgende week inbrengen bij de begrotingsbehandeling Algemene Zaken. ,,Hoe gevoelig dit soort kwesties liggen, laat de kwestie Hoekstra zien die dit weekend het licht zag.'' Sneller doelt op het bekend wor den van de belangen die de minis ter van Financiën Wopke Hoekstra tot de week voor zijn ministerschap had. Toen Hoekstra in 2011 senator werd, was hij al lid van een besloten beleggingsclub die investeerde in een safaribedrijfin Oost-Afrika. Dit verliep via een brievenbusfirma die op de Britse Maagdeneilanden was gevestigd. Dergelijke constructies via belastingparadijzen worden door het kabinet juist bestreden. ,,We moeten in Nederland een We moeten in Nederland een been bijtrekken als het gaat om transparantie been bijtrekken als het gaat om transparantie'', zegt Sneller. Hij wijst op kritiek van het Europese anti-corruptieorgaan GRECO. Deze zomer trok GRECO wederom aan de bel, omdat Nederland geen enkele van de zestien aanbevelin gen volledig heeft overgenomen. Zo bepleitte GRECO een duidelijke gedragscode voor bewindslieden over wat wel en niet kan. Ook moe ten zij tijdens hun ambtsperiode tussentijds verantwoording afleg gen over hun financiële belangen. Kwetsbaar Sneller: ,,Als je in het hoogste ambt aan de uitvoerende kant Nederland gaat dienen, mag je die belangen zichtbaar maken. Er is een risico als beoogde ministers en staatssecreta rissen achter gesloten deuren in zicht moeten geven in hun finan ciën, zoals tot nu toe gebeurt. Het maakt bewindspersonen kwets baar in de loop van hun bestuurs- periode. En het maakt de democra tie kwetsbaar omdat het vertrou wen deuken oploopt als er inciden ten zijn.'' De huidige regel is dat de minis ter-president na een gesprek met nieuwe bewindslieden een brief naar de Tweede Kamer stuurt, waarin hij bekendmaakt welke be langen van wie op afstand zijn ge zet. Maar dat gaat ook weleens mis. Zo bleek CDA-staatssecretaris Henk Bleker van Landbouw in 2011 tijdens zijn ambtsperiode nog sub sidie te ontvangen voor het omzet ten van landbouwgrond in natuur. Dat ging om bijna twee ton. P4 JAARBEURS D66 wil dat bewindslieden van het nieuwe kabinet hun financi ële handel en wandel openbaar maken, voordat ze worden be noemd. Dit naar aanleiding van de kwestie-Hoekstra. Jan Hoedeman Den Haag - Joost Sneller, Kamerlid D66 6 -10 OKTOBER 2021 attract - engage - accelerate dinsdag 5 oktober 2021 Regen en stevige wind 15°C NieuwindePZCapp: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 11688 55530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1